Druzgocąca porażka konsumentów przed Sądem Najwyższym

autor: Patryk Słowik14.06.2018, 16:00
W praktyce uchwała SN doprowadzi jednak do unicestwienia najkorzystniejszego dla klientów przepisu ustawy reklamacyjnej

W praktyce uchwała SN doprowadzi jednak do unicestwienia najkorzystniejszego dla klientów przepisu ustawy reklamacyjnejźródło: ShutterStock

Nierozpatrzenie reklamacji w terminie nie oznacza, że żądanie konsumenta trzeba spełnić. Tak wynika z wczorajszej uchwały Sądu Najwyższego. Interpretacja przepisów dokonana przez sędziów jest inna niż zamierzenie ustawodawcy i stanowisko przytłaczającej większości ekspertów.

W sprawie chodziło o interpretację art. 8 ustawy o rozpatrywaniu reklamacji przez podmioty rynku finansowego i o rzeczniku finansowym (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 2270 ze zm.). Stanowi on, że w przypadku niedotrzymania terminu przez podmiot rynku finansowego reklamację uważa się za rozpatrzoną zgodnie z wolą klienta. Mówiąc obrazowo: jeśli Jan Kowalski zażąda zwrotu niesłusznie jego zdaniem pobranych przez bank 500 zł i bank nie odpowie w terminie 30 dni – powinien oddać 500 zł niezależnie od tego, czy się z tym zgadza, czy nie.

Pojawiły się jednak dwie interpretacje tego przepisu. Jedna – że przedsiębiorca musi żądanie spełnić, a następnie może co najwyżej domagać się zwrotu środków na podstawie przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu. Druga – że mamy do czynienia z domniemaniem wzruszalnym. W praktyce sprowadza się to do tego, że jeśli podmiot rynku finansowego przekroczy termin na rozpatrzenie reklamacji, to klient musi wystąpić na drogę postępowania sądowego przeciwko przedsiębiorcy. I podczas procesu instytucja może dążyć do obalenia domniemania, iż reklamacja jest zasadna (czyli całą korzyścią klienta jest odwrócenie ciężaru dowodu w postępowaniu sądowym).


Pozostało jeszcze 57% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (14)

 • wowo lol(2019-03-21 13:09) Zgłoś naruszenie 01

  SN jedyny myślący, ale w kraju naciągaczy to konieczne, pojawiły się już cwaniaczki co za szkodę lub reklamację wartą 100 zł domagają sie 100 000 000, na ale taki kraj naciągaczy.

  Odpowiedz
 • przegrywa(2018-06-26 14:59) Zgłoś naruszenie 00

  Ubezpieczyciel nie odmowi odszkodowania, nie podniesie skladki albo nie wypowie umowy, jesli(tak z tego wychodzi) wola klienta bylo uszkodzenie,zniszczenie ubezpieczonej wlasnosci poprzez niezareklamowanie(co to?) jej w odpowiednim terminie?Rozsadnym wydaje sie nienabywanie niczego(poza pozywieniem,mydlem, skarpetami i kapota)bez co najmniej kursu prawa kontraktowego(limity). Zdaje sie logiczne w sytuacjach np.straconego zeba gdy klient nie zglosil sie w trakcie leczenia kanalowego...,nie moze wnosic o odszkodowanie bo sam zawalil ale przechowywana w garazu furka-cacko na prezent slubny dla corki i ziecia siada kompletnie po drodze do USC czy kosciola?I co wtedy?

  Odpowiedz
 • Cycero(2018-06-16 00:53) Zgłoś naruszenie 61

  Jak to się stało iż tacy sędziowie ferują wyroki? Tak to jest jak kasta sama o sobie decyduje. Coraz częściej można przeczytać o dziwnych postanowieniach co świadczyć może o problemach intelektualnych niektórych sędziów. Dramat. Nie znam niuansów zawodu sędziego ale nie zdziwiłbym się gdyby nie było sprawnych!!! mechanizmów odsuwania sędziego z uwagi np. na zapóźnienie intelektualne...

  Odpowiedz
 • a tu rzeczywistośc skrzeczy(2018-06-15 12:01) Zgłoś naruszenie 47

  Trzeba znać uzasadnienie tej uchwały. Trudno się tu wypowiadać nie znając stanu faktycznego. Mamy teraz zmasowany atak katoprawaków na sędziów. Co gorsza chodzi tylko o wymianę kadr, a nie o poprawę w orzekaniu. Sędziowie z ramienia PiS i prawnicy z KUL, Ordo Iuris będą dużo gorsi. I to jest straszne.

  Odpowiedz
 • paragraf 22(2018-06-15 11:13) Zgłoś naruszenie 214

  Podmiot może dążyć, mówiąc ściślej - uznać, że reklamacja klienta nie jest zasadna, w terminie określonym przepisem na rozpatrzenie reklamacji, a nie wpuszczać klienta w konieczność występowania na drogę sądową, w koszty sądowe i eksperckie ( np. biegłego ), w przewlekłość w załatwieniu roszczenia klienta. Panie Ministrze Sprawiedliwości, wnoszę o bezwzględne wszczęcie postępowania dyscyplinarnego wobec tych sędziów, którzy podpisali się pod tym kuriozalnym orzeczeniem! Niezależnie od podjęcia działań w kierunku wzruszenia w trybie nadzwyczajnym ( np. rewizji nadzwyczajnej ) wspomnianego orzeczenia. Coś mi się wydaje, że być może i CBA powinno sprawdzić ( bilingi, działania operacyjne....), czy jakieś "czynniki pozaprawne" nie wpłynęły na treść komentowanego wyroku. Ten przypadek Minister Sprawiedliwości powinien na pewno pokazać, odpowiednio komentując, Komisji Weneckiej Parlamentu Europejskiego!

  Odpowiedz
 • prawnik(2018-06-15 07:02) Zgłoś naruszenie 56

  Spokojnie, to orzeczenie w danej sprawie, jako zasada się nie przyjmie. Mogło być słuszne w jednym, konkretnym przypadku. Może być sugestią, że ustawodawca zostawił nieco zbyt mało luzu i czasem może się zdarzyć, że brak odpowiedzi nie powinien oznaczać, że Sąd da ochronę oczywiście niezasadnej reklamacji (typu: żądanie wymiany Maybacha na nowy z powodu rysy na tapicerce). Ale zasadą to orzeczenie się nie stanie. W sprawie o buty, co pękły po tygodniu, nadal brak odpowiedzi na reklamację = uznanie reklamacji.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Henek(2018-06-15 03:14) Zgłoś naruszenie 196

  To nie jest zaden Sad Najwyszy - to jest po prostu badziewie, co najwyzej Najwyzsza Niesprawiedliwosc !

  Odpowiedz
 • Mecek. (2018-06-14 22:16) Zgłoś naruszenie 232

  Wow. SN jako 3 izba Parlamentu.

  Odpowiedz
 • Olo(2018-06-14 21:44) Zgłoś naruszenie 223

  SN znowu blysnął. Przypomina się orzeczenie o przedawnieniu roszczenia o zapłatę czesnego. Ustawodawca mówi 3 lata ale SN wie lepiej i twierdzi, że 10

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Genowefa Pigwa(2018-06-14 19:00) Zgłoś naruszenie 171

  Takie u Nas pisze sie ustawy. Ustawodawca chcial tak a sad zrobil tak. I gdzie tu prawo i jak walczyc o sprawiedliwosc. Galimatias!!!

  Odpowiedz
 • cd(2018-06-14 16:27) Zgłoś naruszenie 219

  Drzew przydrożnych w pasie Jezdni -dawno nie powinno być a te w pasie korony drogi odsunięte co najmniej 6 m za rowami i pasem odwadniającym. Panów Ekologów należy obciążać kosztami wypadków spowodowanych na tych drogach, gdzie zabronili wycinki drzew.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Poradnik konsumenta

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane