statystyki

Polak mądry przed szkodą. Jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie?

01.07.2018, 17:00
Przed wyjazdem na wakacje spróbujmy sobie wyobrazić, jakie kłopoty mogą nas spotkać

Przed wyjazdem na wakacje spróbujmy sobie wyobrazić, jakie kłopoty mogą nas spotkaćźródło: ShutterStock

Polisa ubezpieczeniowa nie uchroni nas od choroby, wypadku czy kradzieży. Pomoże jednak poradzić sobie ze skutkami tego, co się stać może.

Świadomość potrzeby ubezpieczania się i chęć do asekuracji podróżujących Polaków jest coraz wyższa. Najlepiej obrazuje to fakt, że w Polsce, jedynym kraju Unii Europejskiej, istnieją obligatoryjne ubezpieczenia klientów biur podróży. Bo gdyby nie obowiązek… na szczęście coraz chętniej ubezpieczamy się też dobrowolnie.

Kiedy warto się ubezpieczyć

  • Podróżujący po kraju i nieangażujący się w ekstremalne rozrywki, w zasadzie mogą uznać, że dodatkowe ubezpieczenie nie jest potrzebne. Pomoc medyczną otrzymają w ramach ubezpieczenia w NFZ (na podstawie europejskiej karty ubezpieczenia zdrowotnego – EKUZ), z resztą kłopotów sobie poradzą: do domu niedaleko, nie ma kłopotów z porozumiewaniem się, potrzebne pieniądze jakoś się znajdą. Jednak ci, którzy zamierzają żeglować, spływać kajakiem górską rzeką, jeździć na rowerze po górach, wspinać się, latać paralotnią czy skakać ze spadochronem – powinni rozważyć zakup ubezpieczenia na wakacje nawet w kraju. Większe jest bowiem zagrożenie, że zrobią krzywdę jak nie sobie, to komuś.
  • Wyjeżdżający na wakacje z biurem podróży w cenie wycieczki mają już ubezpieczenie obowiązkowe. Trzeba tylko sprawdzić, czy jego sumy są wystarczające w stosunku do ewentualnych wydatków (co to znaczy – piszemy na kolejnych stronach). Jeśli nie – warto pomyśleć o dodatkowej polisie.
  • Wyjeżdżający za granicę indywidualnie ubezpieczenie powinni potraktować jako obowiązek. Pamiętamy oczywiście, że w krajach Unii mamy prawo do takiej samej pomocy medycznej jak obywatele kraju, w którym przebywamy. Ale to nie znaczy, że pomoc będzie całkiem bezpłatna. W większości państw za wizyty u lekarza, wypisanie recepty albo pobyt w szpitalu płaci się pewne ryczałtowe kwoty. Wcale nie takie małe. Poza tym bez dodatkowego ubezpieczenia samodzielnie trzeba będzie sfinansować ewentualną akcję ratowniczą w górach czy na wodzie, niespodziewany transport do domu albo odszkodowanie dla kogoś, komu przypadkiem złamaliśmy rękę, zniszczyliśmy odzież czy aparat fotograficzny.
  • W krajach nienależących do Unii, bez ubezpieczenia, za najdrobniejszą nawet pomoc musimy zapłacić z własnej kieszeni.

Kiedy możemy potrzebować pomocy

Przed wyjazdem na wakacje spróbujmy sobie wyobrazić, jakie kłopoty mogą nas spotkać. Wtedy łatwiej zdać sobie sprawę z szeregu potencjalnych wydatków, których dzięki ubezpieczeniu można uniknąć. Mogą to być koszty:


Pozostało jeszcze 74% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Może z tym podyskutujecie ubezieczyciele(2018-07-01 18:30) Zgłoś naruszenie 80

    Ubezpieczenia to odwrócona pożyczka dla ubezpieczyciela. ...dla ubezpieczyciela. Co to znaczy : Najpierw ją udzielasz spłacając składkę (czytaj ratę) a potem może zwrotnie otrzymasz jakieś ochłapy czyli jak spełnisz warunki i my coś ci będziemy chcieli dać. W du...pie mamy Ustawę o Działalności Ubezpieczeniowej ,gdzieś mamy Rzecznika Finansowego --- a Kto nas ukara za bezczelne łamanie prawa? Działa to tak ...klient płaci składkę w ubezpieczeniu np. na życie załóżmy w grupowym po 40 zł miesięcznie co rocznie daje 400zł a przez 10 lat 4000 zł . Rozpoczynając prace w wieku 20 lat płaci do emerytury (45 lat pracy )18000 zł - no ale idąc na emeryturę dalej płaci - przecież szkoda przerwać kontynuacji -więc do średniego życia emeryta który pracował (71lat) zapłaci ponad 20 000 zł - !! a jak umrze to może otrzyma 16000 pod warunkiem że wcześniej nie wyleci z pracy ! - nie wkurzy się i nie wypisze a firma w której nie zabezpieczono Jego środków nie wyleci z rynku lub nie ogłosi bankructwa gdyż prezesi te środki przeznaczyli na swoje płace. W ostateczności klient wcześniej dostanie -za urodzenie dziecka 500zł, za śmierć teściowej (jeżeli ją ma) 2000 zł ,za złamaną nogę 700zł -ale uwaga jak będzie łamał za często to pracodawca wywali Go na pysk a razem z tym straci lata wpłaconego ubezpieczenia !!! Więc co proponuje wszystkim którym dobrze życzę - nie róbcie sobie krzywdy ,nie czekajcie aż złamiecie nogę -weźcie sobie pożyczkę np z Banku i bez "szkody jako warunku" wyobraźcie sobie iż dostaliście właśnie pierwsze odszkodowanie tylko ,że za brak szkody (to jest tylko potrzeba psychicznego wyobrażenia sobie tej okoliczności ). -Następnie ją spłacajcie jak byście wpłacali ratę za ubezpieczenie na życie lub dożycie. Gdy ją spłacicie weźcie następną i znów bez żadnej szkody ,łaski firmy ubezpieczeniowej , łaski komisji lekarskiej , problemów z pracodawcą -używajcie sobie za nią albo ulokujcie we franki szwajcarskie i dalej ją spłacajcie tak samo jak byście opłacali ubezpieczenie . Owszem możecie mieć pecha i szkoda trafi się Wam na początku ubezpieczenia - powiedzą ubezpieczyciele - a ja się Ich pytam czy po wypłacie szkody ludzie rezygnują z ubezpieczenia? - nie dalej płacą de-facto spłacając Im wielokrotnie to co otrzymali - więc mówię Wam czytelnicy lepiej wziąć pożyczkę a następnie ją spłacać gdyż w Polsce ubezpieczyciele nigdy nie tracą (chyba że na swoje pensje- na które przecież muszą na was frajerzy zarobić) -wszystko jest tak skalkulowane abyście to wy tracili ! -czyli ryzyko ubezpieczeniowe nie istnieje! Oni wam tylko wmawiają ,że ponoszą . Skoro firma osiąga zyski to już znaczy, że zawyżyła składki! Firma powinna być jak spółdzielnia mieszkaniowa -wszystkie ewentualne zyski przeznaczać z powrotem na odszkodowania lub zmniejszenie składek – a wiadomo że tak nie jest.! ----Ja coraz więcej znajomych takimi argumentami przekonuje. Biorą pożyczki i i twierdzą że właśnie bez szkody otrzymali odszkodowanie.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane