Aplikacja e-Deklaracje Desktop to jeden z najlepszych sposobów na wysłanie e-PIT. Podatnik nie musi samodzielnie szukać formularzy. Nie musi również wiedzieć, jak pobrać urzędowe poświadczenie odbioru (tak jak to jest w przypadku, gdy wysyłamy formularz interaktywny). W aplikacji desktopowej wystarczy wejść w odpowiednie okno i wszystkie te czynności można wykonać intuicyjnie.
Podatnicy muszą jednak pamiętać, że konieczna jest aktualna wersja aplikacji. Wystarczy ją pobrać ze strony www.e-deklaracje.gov.pl. Osoby, które wcześniej korzystały z tego sposobu przesyłania zeznania PIT, muszą zainstalować aktualizację. Ministerstwo Finansów zwraca uwagę, że problem mogą mieć użytkownicy wersji starszej niż 3.0.6. Dlatego radzi, aby zastosować jedno z dwóch rozwiązań.

77 dni zostało na złożenie PIT za rok 2011

Pierwszym z nich jest ręczne odinstalowanie starszej wersji aplikacji, a następnie zainstalowanie nowej. Ten sposób oznacza jednak utratę danych, a więc także informacji o e-PIT wysłanych za poprzednie lata. Przed odinstalowaniem starej wersji aplikacji warto więc zapisać stare zeznania roczne w pliku PDF na dysku komputera lub np. nośniku danych (płycie CD lub w pamięci flash). To samo trzeba zrobić z urzędowym potwierdzeniem odbioru (UPO). Podatnicy muszą bowiem przechowywać zeznania roczne i UPO przez 5 lat.
Drugim rozwiązaniem, które podpowiada resort, jest zaktualizowanie aplikacji za pomocą pliku instalatora dostępnego na stronie www.e-deklaracje.gov.pl. Po pobraniu pliku i jego uruchomieniu należy pozwolić programowi na aktualizację automatyczną. Ministerstwo zaleca, by również w tym przypadku wykonać kopię bezpieczeństwa danych. W tym celu należy wejść w ustawienia programu i wybrać przycisk „Eksportuj plik”.
Za pomocą aplikacji swoje zeznanie roczne prześlą przez internet osoby posiadające komputery z zainstalowanym systemem Windows, Linux lub Mac OS. Nie muszą one podpisywać e-PIT bezpiecznym podpisem elektronicznym.
Przez internet można złożyć:
● Zeznanie roczne PIT-36
● Zeznanie roczne PIT-36L
● Zeznanie roczne PIT-37
● Zeznanie roczne PIT-38
● Zeznanie roczne PIT-39