Płatnicy od początku roku przekazali prawie dwukrotnie więcej PIT-11 przez internet niż rok wcześniej E-deklaracje są coraz popularniejsze, bo to oszczędność pieniędzy.
Reklama
Termin na przesłanie informacji PIT-11 fiskusowi minął w środę 29 lutego.
– Przedsiębiorcy od 1 stycznia 2012 r. do 29 lutego złożyli za pośrednictwem systemu e-deklaracje 3,91 mln formularzy PIT-11 – mówi Wiesława Dróżdż, rzecznik prasowy administracji podatkowej w Ministerstwie Finansów. W zeszłym roku było to ok. 2 mln.
Ernest Frankowski, doradca podatkowy i menedżer w Deloitte, wyjaśnia, że na popularność elektronicznych informacji PIT-11 bez wątpienia składa się obiektywna łatwość ich przesyłania oraz fakt, że takich formularzy większość pracodawców musi przesłać dużo.
Jak przyznaje Arkadiusz Kwieciński z Biura Rachunkowego ARCO, obowiązek złożenia PIT-11 jest chyba najbardziej uciążliwym obowiązkiem związanym z wypełnianiem roli płatnika podatków od wynagrodzeń. Nie dziwi więc, że pracodawcy tak chętnie korzystają z możliwości realizacji tego obowiązku za pośrednictwem systemu e-deklaracje.
Grzegorz Maślanko, radca prawny i partner w Doradztwie Podatkowym Grant Thornton, uważa, że elektroniczna forma przesyłania informacji PIT-11 cieszy się rosnącą popularnością wśród pracodawców ze względu na dwa główne atuty: oszczędność czasu i pieniędzy.
– Nie trzeba edytować, indywidualnie pieczętować i podpisywać, pakować i wysyłać na poczcie często setek papierowych deklaracji – wylicza ekspert.
Dodaje też, że firmy mogą wysyłać e-deklaracje na kilka sposobów, najdogodniejszych dla danego płatnika, szybko uzyskują urzędowe potwierdzenie odbioru (UPO) z urzędu skarbowego, a z wysyłką można zwlekać niemal do samego końca terminu, zachowując go.
– Płatnicy potrafią docenić te korzyści – uważa Grzegorz Maślanko.
Ernest Frankowski dodaje, że składanie korekt PIT-11 jest także możliwe w formie elektronicznej, co powoduje, że cały proces jest tym bardziej efektywny.