W umowach najmu obowiązuje zasada ekwiwalentności

autor: Leszek Jaworski31.03.2015, 09:42; Aktualizacja: 31.03.2015, 10:36

Spółka na podstawie umowy najmu zajmuje piętro budynku. Prowadzi tam biuro. Oprócz tego podpisała z najemcą umowę o świadczenie usług administracyjnych, polegających m.in. na zarządzaniu zasobami ludzkimi, obsłudze informatycznej, zapewnieniu materiałów biurowych, sprzątaniu. Poprzedni zarząd spółki podpisał z kontrahentem (z którym, jak się później okazało, związany był osobiście i finansowo) aneks do umowy najmu i świadczenia usług. Pierwszy dotyczył obowiązku wydania powierzchni biurowej najemcy na początku następnego miesiąca po złożeniu wymówienia. Za okres wypowiedzenia trwający 6 miesięcy spółka zobowiązała się płacić czynsz. Podobne zapisy przewidziano w aneksie do umowy o świadczenie usług. Czy te postanowienia aneksów do kontraktów są ważne?

Nie, gdyż zapisy aneksów do umowy najmu i umowy o świadczeniu usług są sprzeczne z uregulowaniami wynikającymi z kodeksu cywilnego oraz zasadami współżycia społecznego. Istotą umowy najmu jest bowiem możliwość używania rzeczy przez najemcę w okresie obowiązywania umowy, w tym również w okresie wypowiedzenia (art. 659 par. 1 k.c.). Ponadto najemca ma obowiązek zwrócić rzecz wynajmującemu dopiero po zakończeniu trwania kontraktu (art. 675 par. 1 k.c.). Postanowienie to narusza zasadę ekwiwalentności świadczeń stron umowy wzajemnej. Zasada ta jest naruszona w sytuacji, gdy na kontrahencie nie ciążą, począwszy od następnego miesiąca po miesiącu, w którym wypowiedziano umowę najmu, żadne obowiązki, natomiast spółka jest zobowiązana, nie mając prawa używania przedmiotu najmu, do zapłaty czynszu (por. wyrok SN z 8 października 2004 r., sygn. akt V CK 670/03, OSNC 2005/9/162).


Pozostało jeszcze 52% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie