statystyki

W umowach najmu obowiązuje zasada ekwiwalentności

autor: Leszek Jaworski31.03.2015, 09:42; Aktualizacja: 31.03.2015, 10:36

Spółka na podstawie umowy najmu zajmuje piętro budynku. Prowadzi tam biuro. Oprócz tego podpisała z najemcą umowę o świadczenie usług administracyjnych, polegających m.in. na zarządzaniu zasobami ludzkimi, obsłudze informatycznej, zapewnieniu materiałów biurowych, sprzątaniu. Poprzedni zarząd spółki podpisał z kontrahentem (z którym, jak się później okazało, związany był osobiście i finansowo) aneks do umowy najmu i świadczenia usług. Pierwszy dotyczył obowiązku wydania powierzchni biurowej najemcy na początku następnego miesiąca po złożeniu wymówienia. Za okres wypowiedzenia trwający 6 miesięcy spółka zobowiązała się płacić czynsz. Podobne zapisy przewidziano w aneksie do umowy o świadczenie usług. Czy te postanowienia aneksów do kontraktów są ważne?

Nie, gdyż zapisy aneksów do umowy najmu i umowy o świadczeniu usług są sprzeczne z uregulowaniami wynikającymi z kodeksu cywilnego oraz zasadami współżycia społecznego. Istotą umowy najmu jest bowiem możliwość używania rzeczy przez najemcę w okresie obowiązywania umowy, w tym również w okresie wypowiedzenia (art. 659 par. 1 k.c.). Ponadto najemca ma obowiązek zwrócić rzecz wynajmującemu dopiero po zakończeniu trwania kontraktu (art. 675 par. 1 k.c.). Postanowienie to narusza zasadę ekwiwalentności świadczeń stron umowy wzajemnej. Zasada ta jest naruszona w sytuacji, gdy na kontrahencie nie ciążą, począwszy od następnego miesiąca po miesiącu, w którym wypowiedziano umowę najmu, żadne obowiązki, natomiast spółka jest zobowiązana, nie mając prawa używania przedmiotu najmu, do zapłaty czynszu (por. wyrok SN z 8 października 2004 r., sygn. akt V CK 670/03, OSNC 2005/9/162).


Pozostało 52% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie