Zakup własnych „czterech kątów” to spory wydatek. Nie każdy może sobie pozwolić na kupno nieruchomości, dlatego coraz więcej ludzi żyje w wynajmowanych mieszkaniach. Program Mieszkanie dla Młodych ma pomóc młodym ludziom nabyć lokum na własność. Jakie zmiany w zasadach jego przyznawania szykuje rząd?

Program Mieszkanie dla Młodych (MdM) jest realizowany przez rząd od początku 2014 r. Do końca lutego 2015 r. w jego ramach zostało udzielonych ponad 16 000 kredytów na łączną kwotę ponad 372 mln zł. Kwota ta stanowi zaledwie 30% środków przeznaczonych na program MdM w 2014 r. W związku z tym rząd postanowił wprowadzić zmiany i zwiększyć dostępność mieszkań oraz pomóc rodzinom wielodzietnym.

Porównywarka kredytów hipotecznych. Oblicz ratę w 3 minuty i wybierz najtańszy.

Jakie warunki ulegną zmianie?

Wysokość dofinansowania. Najważniejsza kwestia, czyli wysokość dofinansowania wkładu własnego, ku uciesze młodych obywateli, pójdzie w górę. Obecne progi wynoszą 10% dla rodziny z dwójką dzieci oraz 15% dla wychowujących troje lub więcej pociech. Po wprowadzeniu zmian, wartości te wzrosną odpowiednio do 15% oraz do 30%. Warto pamiętać, że rodziny wielodzietne (mające co najmniej troje dzieci) mogą też liczyć na zwiększenie finansowania, związane z ich życiową sytuacją.

Zdolność kredytowa. Rząd postanowił zmienić zasady, dotyczące wyliczania zdolności kredytowej posiadanej przez potencjalnego nabywcę mieszkania. W obecnych zapisach widnieje informacja, że mimo uzyskania środków z MdM, a problemami z uzyskaniem kredytu, do umowy o kredyt może on przystąpić tylko z najbliższą rodziną, tj. z rodzicami, rodzeństwem, macochą, ojczymem lub teściową. Projekt zmian zakłada zniesienie listy „dodatkowych kredytobiorców”. Oznacza to, że nabywcę mieszkania, będą mogły wesprzeć dowolne, wybrane przez niego osoby, a nie tylko najbliższa rodzina. Zasady te dotyczą tylko sytuacji, gdy kredytobiorca nie posiada wystarczającej zdolności kredytowej.

Powierzchnia nieruchomości. Obecne zasady programu MdM uwzględniają dopłatę do mieszkania o powierzchni nie większej niż 50 m2 (nie więcej niż metraż kupowanego mieszkania). Rząd przewiduje zwiększenie wielkości finansowanego mieszkania do 65 m2 dla rodzin posiadających co najmniej troje dzieci. W związku z tym zwiększy się również wysokość dofinansowania aż o 30%.

Wcześniejsza spłata kredytu. Zmiany przewidują sankcje dla osób, które zdecydują się na wcześniejszą spłatę kredytu. Dotyczy to spłaty całej kwoty lub jej części, przekraczającej wysokość otrzymanego wsparcia z MdM. Jeśli w okresie 5 lat od dnia nabycia nieruchomości kredytobiorca ureguluje swoje zobowiązania, będzie musiał oddać część otrzymanego dofinansowania. Metoda ta ma na celu wykluczenie osób, które zdecydowały się skorzystać z programu tylko po to, by uzyskać dofinansowanie. Dużo szybsza spłata daje do zrozumienia, że finansowanie nie było tej osobie potrzebne, gdyż dysponuje ona własnymi środkami.

Rynek nieruchomości. Aktualne zasady programu MdM nie umożliwiają kupna mieszkania, pochodzącego z rynku wtórnego. W tej kwestii niewiele się zmieni, gdyż rząd nie zaakceptował inicjatywy NBP, by finansowanie obejmowało również mieszkania używane. Uzyskano jednak zgodę, by nabywcy, korzystający z dopłat, mogli kupić mieszkanie od spółdzielni lub powstałe w wyniku przebudowy czy adaptacji.

Wiek. Obecnie obowiązujące zasady przyznawania środków na zakup mieszkania określają, że maksymalny wiek wnioskującego o pomoc nie może przekraczać 35 lat. W przypadku małżeństw decyduje wiek młodszego małżonka. Po zmianach, rząd planuje wprowadzić rezygnację z limitu wieku osób, wychowujących co najmniej troje dzieci w dniu wnioskowania o dotację.

Posiadanie własnego mieszkania. W przypadku rodzin posiadających troje lub więcej dzieci, rząd planuje uchylić jeszcze jeden obecnie obowiązujący warunek programu MdM. Zamierza zrezygnować z warunku, dotyczącego posiadania przez wnioskujących swojej własnej nieruchomości. Zmiana ta oznacza, iż nawet posiadanie mieszkania przez wielodzietną rodzinę nie skreśli jej możliwości otrzymania dofinansowania. Może ona posiadać swoje własne mieszkanie, ale starać się o nabycie większego lokum, w celu poprawy jakości życia całej rodziny.

Kupujesz mieszkanie, budujesz dom? Tutaj znajdziesz najlepsze kredyty!

Kiedy możemy spodziewać się zmian?

Wejście w życie nowej wersji ustawy, dotyczącej programu Mieszkanie dla Młodych ma nastąpić najprawdopodobniej dopiero w drugiej połowie 2015 roku. Jeśli więc mamy w planach zakup własnej nieruchomości, warto jeszcze się z tym wstrzymać. Nowe regulacje będą o wiele bardziej korzystne od obecnie obowiązujących. Oprócz zwiększonej wysokości dofinansowania, wnioskujący mogą liczyć na inne opłacalne zmiany. Szczególne ulgi czekają rodziny wielodzietne, wychowujące co najmniej troje dzieci. Miejmy nadzieję, że wszystkie wyżej wymienione modyfikacje będą miały swoje miejsce w programie Mieszkanie dla Młodych a rząd nie będzie długo czekał z wprowadzeniem ich w życie.