statystyki

Renta dożywotnia: Projekt Ministerstwa Gospodarki z niedoróbkami

autor: Patryk Słowik24.09.2014, 07:26; Aktualizacja: 24.09.2014, 08:24
emeryt

Nie ma wątpliwości, że uregulowanie rynku rent dożywotnich jest niezbędne.źródło: ShutterStock

Prawie sto uwag zgłoszono do projektu ustawy Ministerstwa Gospodarki. To może oznaczać, że nowe przepisy nie wejdą szybko w życie

Nowa ustawa zaproponowana przez resort gospodarki ma uregulować relacje między osobami przenoszącymi na przedsiębiorców własność nieruchomości (domów i mieszkań) w zamian za wypłacane aż do śmierci comiesięczne świadczenie pieniężne z prawem zamieszkiwania w sprzedawanym lokalu czy budynku.

Zgodnie z projektem działalność gospodarczą w tym zakresie będą mogły prowadzić wyłącznie spółki akcyjne, które uzyskają zezwolenie Komisji Nadzoru Finansowego, a ich kapitał zakładowy wynosi co najmniej 2 mln euro. Ma to zmniejszyć ryzyko, że kontrahent świadczeniobiorców okaże się niewypłacalny. KNF uważa jednak, że w rzeczywistości jej rola została zredukowana do prowadzenia rejestru firm funkcjonujących na tym rynku, a o prawdziwym nadzorze i ograniczeniu ryzyka trudno mówić. Komisja podkreśla, że projekt nie zapewnia możliwości przeprowadzania kontroli oraz żądania wyjaśnień od podmiotów oferujących usługę dożywotniego świadczenia pieniężnego.

Zmiany w kodeksie

Czy nowa ustawa jest w ogóle potrzebna? Nie ma wątpliwości, że uregulowanie rynku rent dożywotnich jest niezbędne. Ale nie ma już zgody co do tego, czy konieczny jest osobny akt prawny. Zdaniem Krajowej Rady Komorniczej lepiej byłoby odpowiednie przepisy umieścić w kodeksie cywilnym, poszerzając go o nową umowę nazwaną.


Pozostało jeszcze 68% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie