statystyki

Spór o rentę dożywotnią: fundusze hipoteczne kontra zakłady ubezpieczeń

autor: Patryk Słowik30.09.2014, 07:33; Aktualizacja: 30.09.2014, 11:46
KNF popiera postulat prowadzenia działalności na rynku dożywotniego świadczenia pieniężnego tylko przez podmioty prowadzące działalność ubezpieczeniową

KNF popiera postulat prowadzenia działalności na rynku dożywotniego świadczenia pieniężnego tylko przez podmioty prowadzące działalność ubezpieczeniowąźródło: ShutterStock

Wymogi wobec spółek, które będą mogły prowadzić działalność w zakresie dożywotniego świadczenia pieniężnego, są zbyt niskie. Uważają tak Komisja Nadzoru Finansowego oraz Polska Izba Ubezpieczeń.

Projekt ustawy o dożywotnim świadczeniu pieniężnym przygotowany przez Ministerstwo Gospodarki ma uregulować relacje między instytucjami finansowymi a osobami przenoszącymi na nie własność nieruchomości (domów i mieszkań) w zamian za wypłacane aż do śmierci comiesięczne świadczenie pieniężne. Zgodnie z projektem działalność gospodarczą w tym zakresie będą mogły prowadzić spółki akcyjne, które uzyskają zezwolenie Komisji Nadzoru Finansowego, a ich kapitał zakładowy wyniesie co najmniej 2 mln euro.

Polska Izba Ubezpieczeń i sama KNF uważają jednak, że planowane kryteria nie zapewnią bezpieczeństwa świadczeniobiorcom.

– Najlepszym rozwiązaniem byłaby sprzedaż produktów przez prywatne fundusze hipoteczne, które następnie zapewniałyby wypłatę renty realizowaną przez zakłady ubezpieczeń. Dzięki temu klient otrzyma pewność wypłaty świadczeń przez cały okres obowiązywania umowy i nie bedzie martwił się kondycją finansową funduszu za 10 czy 15 lat – proponuje Andrzej Maciążek, wiceprezes Polskiej Izby Ubezpieczeń.

Ekspert dodaje, że zakłady ubezpieczeń dysponują wiedzą aktuarialną i największym na rynku finansowym doświadczeniem w wyliczaniu składek i rent. Jego zdaniem fundusze hipoteczne ze względu na brak doświadczenia mogą wyliczać świadczenie bardziej zachowawczo.


Pozostało jeszcze 67% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie