statystyki

Szybkie decyzje w sprawie szybkich mieszkań

autor: Emilia Świętochowska19.03.2018, 07:41; Aktualizacja: 19.03.2018, 09:29
Na terenie, gdzie brakuje obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego, inwestor nie będzie musiał już ubiegać się o decyzję o warunkach zabudowy.

Na terenie, gdzie brakuje obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego, inwestor nie będzie musiał już ubiegać się o decyzję o warunkach zabudowy.źródło: ShutterStock

Za cenę prostszej i szybszej budowy mieszkań rząd chce dać deweloperom zielone światło do realizacji nowych inwestycji bez oglądania się na plany zagospodarowania przestrzennego czy przepisy środowiskowe.

Zgodnie z przedstawionym pod koniec ubiegłego tygodnia projektem specustawy mieszkaniowej wznoszone na jej podstawie bloki nie będą objęte wymogami wynikającymi z ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1073 ze zm.). Łatwo będzie też przygotować grunt pod inwestycje na obszarach leśnych i rolnych położonych w granicach miast (stosowanie przepisów ustawy o ochronie tych gruntów zostanie wyłączone na potrzeby budownictwa mieszkaniowego). Deweloperzy i specjaliści od prawa nieruchomości są zdania, że bez proponowanych regulacji nie da się obniżyć w Polsce deficytu lokali mieszkalnych.

– Ustawodawca dostrzega, że obecnie uwarunkowania prawne są po prostu niewydolne. Brakuje miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. A postępowania administracyjne mogą przeciągać się w nieskończoność lub nawet utknąć w martwym punkcie z uwagi np. na brak ustalenia spadkobierców właściciela sąsiedniej działki – twierdzi adwokat Jacek Kosiński.

Inną optykę przyjmują urbaniści i aktywiści miejscy, którzy uważają, że nowe regulacje to zachęta do chaotycznego rozlewu zabudowy i jeszcze większej deformacji rodzimego ładu przestrzennego.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • kris(2018-03-19 11:25) Zgłoś naruszenie 00

    To dobre pomysły. Nie słuchać tzw. aktywistów bo oni nie mają żadnych konstruktywnych propozycji i najchętniej zakazaliby budowania w ogóle albo znacjonalizowali całą budowlankę.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie