statystyki

Zmiany w ustawie deweloperskiej: Rachunki mieszkaniowe tylko z gwarancjami

autor: Emilia Świętochowska08.03.2018, 07:35; Aktualizacja: 08.03.2018, 09:28
Deweloperzy stracą też dotychczasową swobodę w kształtowaniu umów o rezerwację lokalu

Deweloperzy stracą też dotychczasową swobodę w kształtowaniu umów o rezerwację lokaluźródło: ShutterStock

 Projekt nowelizacji przepisów o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego (tzw. ustawy deweloperskiej), który ma wzmocnić asekurację kupujących, już niedługo trafi do konsultacji publicznych. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, główny podmiot odpowiedzialny za nowe regulacje, planuje, że zostaną one przyjęte przez rząd jeszcze w pierwszej połowie roku.

Jedną z najważniejszych proponowanych zmian jest likwidacja otwartych mieszkaniowych rachunków powierniczych oferowanych bez dodatkowych gwarancji bankowych albo ubezpieczeniowych (według różnych szacunków wykorzystuje je obecnie 80–90 proc. deweloperów). Osoby, które decydują się na zakup lokalu, wpłacają na nie pieniądze, a bank przekazuje je deweloperowi zgodnie z ustalonym harmonogramem. Nie jest on jednak powiązany z postępami na budowie. UOKiK chce natomiast, aby wpłaty zależały od stopnia zaawansowania inwestycji. W założeniu pieniądze będą więc trafiać na zamknięte mieszkaniowe rachunki powiernicze (deweloper otrzyma środki po przeniesieniu prawa własności mieszkań) bądź rachunki otwarte z gwarancją ubezpieczeniową lub bankową. Dzięki temu w razie upadłości inwestora kupujący ma odzyskać wpłaconą kwotę.

Planowane jest także doprecyzowanie kręgu nabywców lokali, którzy podlegają ochronie. Aktualnie obejmuje on tylko osoby, które kupują mieszkania czy garaże przed rozpoczęciem budowy lub w jej trakcie. Z kolei zgodnie z propozycją UOKiK takie same uprawnienia mają przysługiwać klientom zainteresowanym już gotowymi lokalami. Dotyczą one np. kwestii związanych z odbiorem mieszkania czy zgłaszaniem jego wad.


Pozostało jeszcze 26% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • rachunek(2018-03-08 09:59) Zgłoś naruszenie 20

    Nie wiem czy to lobbing banków i gigantów deweloperskich czy zwykła głupota? Pomysł jest kretynski i za jednym zamachem wytnie z rynku 90% małych firm deweloperskich. Na bruk pójdą pracownicy, skończą się wpływy z podatków, a ilość budowanych mieszkań drastyczne spadnie co odczują konsumenci. Co by tu jeszcze sp... panowie?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie