Osoby, którym brakuje kapitału na uruchomienie nowego biznesu, mogą już korzystać z preferencyjnych kredytów na własny biznes. W ten sposób można pożyczyć 50 tys. zł, ale firmę trzeba utrzymać przez rok.

Czy bank wypłaci unijną pożyczkę na biznes?

Od dawna chcę założyć małą firmę usługową. Brakuje mi kapitału na jej uruchomienie. Słyszałem, że w niektórych województwach rusza właśnie wypłata unijnych mikropożyczek na założenie działalności gospodarczej. Czy o takie wsparcie powinienem się ubiegać w banku?

Czy działalność gospodarcza wyklucza pomoc?

Przez kilka lat prowadziłem rodzinną firmę, ale obecnie nie mam zarejestrowanej działalności gospodarczej. Mam ciekawy pomysł biznesowy, ale do jego zrealizowania brakuje mi kilkudziesięciu tysięcy złotych. Chciałbym uzyskać pożyczkę na start mojej nowej firmy z funduszy unijnych. Czy spełniam kryteria?

Czy osoba pracująca otrzyma wsparcie?

Jestem wykładowcą w szkole wyższej. Chciałbym jednak zarejestrować działalność gospodarczą. Ubiegałem się o bezzwrotną dotację na własny biznes, ale odmówiono mi jej z powodu mojego etatowego zatrudnienia. Czy jako osoba pracująca mam prawo do niskooprocentowanej pożyczki na założenie firmy?

Czy za pożyczkę można kupić samochód?

Za unijną pożyczkę na własny biznes chciałbym kupić samochód do obsługi uruchamianej przeze mnie firmy. Czy taki zakup otrzymam preferencyjny kredyt?

Czy pożyczka jest preferencyjnie oprocentowana?

Ubiegam się o mikropożyczkę w jednym z funduszy pożyczkowych. Czy taki kredyt jest oprocentowany na zasadach korzystniejszych niż rynkowe?

Czy tanią mikropożyczkę można umorzyć?

Zamierzam się ubiegać o niskooprocentowaną pożyczkę na założenie sklepu internetowego. Nie mam doświadczenia w prowadzeniu biznesu. Czy w przypadku kłopotów z uzyskiwaniem przychodów z tej działalności oraz ze spłatą pożyczki będę mogła wystąpić o jej umorzenie?

Czy spłatę kredytu można czasowo zawiesić?

Zamierzam wziąć preferencyjny kredyt na uruchomienie niepublicznego przedszkola na wsi, gdzie mieszkam. Głównym źródłem jego finansowania będą opłaty rodziców. W okresie wakacji przychody tej placówki będą zapewne niższe niż w pozostałych miesiącach roku. Czy w tym okresie będę mogła być zwolniona z opłacania raty kredytu?
To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jak pożyczyć unijne pieniądze na założenie własnej firmy
W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na WSZYSTKIE powyższe pytania