Frankowicze pozywają państwo. „Za szkodę konsumentów odpowiedzialność ponosi również Skarb Państwa”

autor: Łukasz Wilkowicz25.06.2020, 07:40; Aktualizacja: 25.06.2020, 07:44
„Co najmniej od 2002 r. organy państwa w pełni identyfikowały ryzyka związane z zawieraniem umów objętych ryzykiem walutowym. Miały pełną świadomość, że kredytobiorcy i pożyczkobiorcy tych ryzyk nie identyfikują” – uważa stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu.

„Co najmniej od 2002 r. organy państwa w pełni identyfikowały ryzyka związane z zawieraniem umów objętych ryzykiem walutowym. Miały pełną świadomość, że kredytobiorcy i pożyczkobiorcy tych ryzyk nie identyfikują” – uważa stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu.źródło: ShutterStock

Pozew zbiorowy ma dotyczyć okresu boomu w sprzedaży kredytów walutowych – od lutego 2006 r. do listopada 2008 r.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (25)

  • Podatnik(2020-06-25 07:58) Zgłoś naruszenie 2810

    Czy aby na pewno Skarb Państwa jest odpowiedzialny? Według mnie niekoniecznie bo umowy kredytowe nie były zawierane ze Skarbem Państwa, a bankami. Raczej nikt nikogo na siłę nie zmuszał do podpisywania niekorzystnej umowy, a to, że nie zostało to zweryfikowane odpowiednio przez kredytobiorcę to problem po stronie kredytobiorcy. Z jednej strony rozumiem, że te osoby są poszkodowane w pewien sposób, ale to nie uprania ich do tego by reszta społeczeństwa zrzuciła się na spłatę ich kredytów. Skarb Państwa zasilany jest przez wszystkich obywali za pomocą pobranych od nich podatków. Pozwy raczej powinny być kierowane w stronę banków. Osobną kwestią jest odpowiedzialność instytucji nadzorujących banki i tu raczej powinno dojść do pozwu ówczesnego w tamtym czasie ministra finansów.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • niech piją co nawarzyli(2020-06-25 08:30) Zgłoś naruszenie 2514

    Państwo to my, a skarb państwa to nasze wspólne pieniądze. Ja ostrzegałem wszystkich przyszłych frankowiczów, których znałem, że to inwestycja obarczona ogromnym ryzykiem spekulacji walutowych. Nie chcieli słuchać, że Szwajcarzy nie rozdają pieniędzy i że to że mają ich nadmiar i chcą się nimi podzielić z Polakami, to bujda na resorach. Nikt z frankowiczów nie chciał słuchać. No to dlaczego mam teraz im płacić??? Mają co wybrali.

    Odpowiedz
  • ot co(2020-06-25 08:58) Zgłoś naruszenie 2416

    I gdzie się podział ten szyderczy śmiech frankowiczów co złotówkowych kredytobiorców uważali za nieudaczników nieumiejących liczyć pieniędzy. Nie jestem zawistny, ale od państwa polskiego wara! Niech pozywają Szwajcarię i banki.

    Odpowiedz
  • szok(2020-06-25 14:59) Zgłoś naruszenie 1710

    Do wszystkich "widziały gały co brały" i "to nie nasz problem".....Państwo jako regulator rynku i jego kontroler ma obowiązek wymuszenia na podmiotach działających na rynku, przestrzegania prawa które tworzy. Państwo ma prawa - tworzenie prawa, pobieranie podatków, opłat licencyjnych i akcyzowych..... ale i obowiązki, np. nie dopuszczenie do tego, żeby instytucja "zaufania publicznego" jakim ponoć jest bank, mogła bezkarnie umieszczać w umowach zapisy zakazane prawem!!! Państwo jako nadzorca i regulator w sprawie frankowiczów, pozwoliła bankom na masowe ich okradanie pod swoim biernym spojrzeniem, a nawet przyzwoleniem.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • dsd(2020-06-25 09:16) Zgłoś naruszenie 163

    1. Po co jest nadzór finansowy i miliardy pensji dla przydup..w partyjnych? 2. Po co jest UOKIK, który stwierdził, że klauzule frankowe są BEZPRAWNE? - dla przydup..w partyjnych? 3. Po co sa sądy, prokuratury u zastępy rzeczników praw konsumenta w powiatach - dla przydup..w partyjnych? Po to, żeby mi powiedzieć co i tak wiem, że zostałem okradziony przez krawaciarzy i moge sobie iśc do sądu ponosząc dodatkowe ryzyko, a w razoe wygranje nawet pół nagrody oddać innym krawaciarzom z kancelarii prawnej?! TO MA BYĆ PAŃSTWO PRAWA?!?!? chwwd równie dobrze można sprzedawać zatrute pożywienie zawalające się domy i wybuchające samochody - z adnotacją, że kupujesz na własne ryzyko! MAFIA ZŁODZIEJE

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • miecias (2020-06-25 18:13) Zgłoś naruszenie 1415

    Chcieli się wzbogacić i grali innym na nosie a teraz za nich mamy płacić?

    Odpowiedz
  • 007KAL(2020-06-25 12:03) Zgłoś naruszenie 126

    To jest bardzo ciekawa i kreatywna koncepcja - Bardzo Odważny i Nowoczesny Obywatel III RP ma prawo ryzykować, aby mieć własne drogie M i jakby się udało, to byłaby Jego wygrana, a jak się nie udało, to skutki ma ponieść Budżet, czyli Reszta Obywateli ? Bardzo Odważny i Nowoczesny Obywatel III RP raczej należy do grupy (podobnie jak ja), która jest w myśleniu o sobie liberalna, czyli ....dla Niej trampolina powinna nie być zabezpieczona siatką, którą głównie utkali "obywatele, którym nie wolno głosować na kogo chcą - w tym tzw. Moherowe Berety"..

    Odpowiedz
  • hipo(2020-06-25 11:06) Zgłoś naruszenie 115

    dsd...ja w tym czasie wziąłem kredyt w euro. Bank oferował mi franka ale ja odmówiłem.Prawie obrazili się na mnie..Jednak to ja miałem spłacać a nie konsultant z banku.! Nie wzięli mnie na lep tzw " zysków " Dziś płacę tak jak płaciłem. Załuj że nie posłuchałeś "zimnej głowy" . Jeżeli okradnie Cię kieszonkowiec ..tez oddasz Skarb państwa do sądu ? Wszystko kupujesz na własne ryzyko za własne pieniądze

    Odpowiedz
  • Obywatel.(2020-06-25 11:14) Zgłoś naruszenie 1116

    Trzeba , było , już dawno ,pozwać państwo polskie i skarb państwa ,bo skoro prezydent Duda ,obiecał ze pomoże Frankowiczom ,a ty się okazuje ,że jest lipa i kłamał ,kłamie i będzie kłamał nadal ,tak ja jego koleś ,premier Morawicki i cała , ta grupa pisowców i zjednoczonej prawicy , na czele ,z ich przewodniczącymi.!

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • StAAbrA(2020-06-25 09:36) Zgłoś naruszenie 82

    Nie również , tylko przede wszystkim .

    Odpowiedz
  • obs1248(2020-06-26 12:47) Zgłoś naruszenie 64

    Też miałem ten kredyt. Bank odradzał mi nadpłaty bo ich nie oprocentowywał. Nie posłuchałem. Spłaciłem przed terminem a bank zrezygnował z części nie należnych -już- odsetków. Najpierw byłem uważany za dziwaka a potem za cwaniaka. Długi należy regulować - robienie z siebie ofiary uważam za niezbyt nieuczciwe. Obciążanie winą państwa czyli współobywateli to duża nierzetelność.

    Odpowiedz
  • kroll(2020-06-25 12:46) Zgłoś naruszenie 57

    nic z tego nie będzie, bo kredyty to prywatna inicjatywa, ewentualnie państwowy bank może reprezentować Skarb Państwa, jako statio fisci, bo na pewno nie Komisja Nadzoru Finansowego z Chrzanowskim na czele czy Banasiem, ani ministerstwo finansów

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • tad(2020-06-29 09:37) Zgłoś naruszenie 04

    Ciekawe, kiedy do tych cwaniaczków dołączą ci, którzy nie wygrali w totolotka.

    Odpowiedz
  • Hxh(2020-07-02 00:59) Zgłoś naruszenie 03

    1: Taki proces to dzialanie na szkode Panstwa, kancelaria ktora podjela sie prowadzenia powinna zostac rozwiazana a prawnicy stracic prawo wykonywania zawodu. 2: Jesli frankowicze dostana jakiekolwiek odszkodowania za radow partii pod nzwa Prawo i Sprawidliwosc partia ta nie powinna juz nigdy i nigdzie niczego nie wygrac nie wspominajac o wyborach do Parlamentu RP. To czego chca frankowicze mozna porownac do kogos grajacego w kasynie liczac na to ze sie wzbogaci jednak kiedy przegra zada zwrotu pieniedzy.

    Odpowiedz