Rosatom chce wziąć udział w przetargu na budowę elektrowni jądrowej w Polsce - powiedział PAP dyrektor ds. zarządzania projektami inżynieryjnymi koncernu Siergiej Bojarkin. Jego zdaniem Polska mogłaby też kupować energię z siłowni w Kaliningradzie.

"Jeżeli w Polsce rozpocznie się przetarg, jesteśmy gotowi przedstawić swoją ofertę, ale czekamy na warunki tego przetargu" - powiedział Bojarkin dodając, że "na 99 proc. weźmiemy w nim udział".

Bojarkin, który uczestniczył w XXII Forum Ekonomicznym w Krynicy podkreślił, że jeśli Polska zdecyduje się na budowę własnej elektrowni jądrowej, musi wybrać lokalizację i zainwestować w projekt dużo pieniędzy. "To wszystko zabiera dużo czasu, a czas to pieniądze. Tymczasem elektrownia w Kaliningradzie zacznie już niedługo funkcjonować. Polska może to wykorzystać" - powiedział dodając, że z elektrowni w Obwodzie Kaliningradzkim Polska mogłaby sprowadzać nawet 1000 MW energii elektrycznej.

Budowę elektrowni w Obwodzie Kaliningradzkim Rosatom rozpoczął w lutym 2012 r. Mają tam stanąć dwa reaktory VVER-1200 o łącznej mocy 2400 MW. Energia z jednego ma być przeznaczona na zaspokojenie potrzeb samego obwodu, drugi ma dostarczać energii na eksport, chociaż Rosjanie na razie nie mają rynku zbytu ani połączenia z nim. To jednocześnie pierwsza siłownia w Rosji, w której udziały mogą mieć zagraniczni inwestorzy. Rosatom ciągle poszukuje potencjalnych partnerów na Zachodzie.

Zgodnie z planami rosyjskiego koncernu, pierwszy reaktor ma ruszyć w 2017 r., drugi - rok później. Natomiast w ocenie prezesa spółki PGE Energia Jądrowa Aleksandra Grada, pierwszy polski blok jądrowy powinien ruszyć w 2023 lub 2024 roku.