W połowie lipca Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) wznowią przyjmowanie wniosków o dofinansowanie zakupu i montażu kotłów gazowych. Chodzi o wsparcie dla właścicieli domów jednorodzinnych, którzy wymienili nieefektywne źródła ciepła na instalację gazową w okresie między 28 maja a 31 grudnia 2024 r., ale nie mogli ubiegać się o dotację z powodu wcześniejszego wstrzymania naboru.
Czyste Powietrze 2025. Warunki i terminy nowego naboru
Budżet wznowionego naboru wynosi 70 milionów złotych i pochodzi z unijnego programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS). Szacuje się, że dzięki temu wsparcie otrzyma około trzech tysięcy gospodarstw domowych. Nabór potrwa przez trzy miesiące od daty uruchomienia lub do wyczerpania dostępnych środków.
Jak czytamy, nabór skierowany jest do właścicieli domów jednorodzinnych, którzy ponieśli koszty wymiany kopciucha na kocioł gazowy, ale nie mieli możliwości uzyskania wsparcia z powodu wstrzymania naboru wniosków w programie Czyste Powietrze pod koniec listopada 2024 r. O dotację można ubiegać się na inwestycje zrealizowane między 28 maja a 31 grudnia 2024 r. Zasady naboru są zgodne z poprzednią wersją programu, obowiązującą przed reformą z 31 marca 2025 r. O dotację mogą ubiegać się właściciele i współwłaściciele już istniejących budynków mieszkalnych, pod warunkiem spełnienia kryteriów dochodowych uprawniających do jednego z trzech poziomów wsparcia. Wniosek można złożyć samodzielnie – elektronicznie lub w wersji papierowej – albo za pośrednictwem pełnomocnika.
Kto może dostać dotację na kocioł gazowy w 2025 r.?
Dofinansowanie obejmuje nie tylko sam zakup i montaż kotła lub kotłowni gazowej, ale również wykonanie instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, a także dokumentację projektową. Warunkiem jest trwałe wyłączenie z użytku dotychczasowego źródła ciepła na paliwo stałe, na przykład poprzez jego zezłomowanie. Zgodnie z przepisami unijnej dyrektywy EPBD, od 2025 r. finansowanie kotłów na paliwa kopalne ze środków publicznych nie będzie już możliwe. Polska jednak korzysta z wyjątku, który pozwala na udzielanie dotacji do końca 2024 roku, koncentrując się na eliminacji tzw. kopciuchów. Wsparcie dotyczy wyłącznie kotłów gazowych. Urządzenia olejowe nie kwalifikują się do programu.
Do końca lipca 2025 roku obowiązuje okres przejściowy w programie „Czyste Powietrze”. Oznacza to, że beneficjenci mogą ubiegać się o wsparcie na zasadach sprzed reformy, pod warunkiem że inwestycja rozpoczęła się po 28 maja 2024 r. W przypadku chęci połączenia dotacji na kocioł gazowy oraz termomodernizację, konieczne będzie złożenie dwóch oddzielnych wniosków. Jeśli pierwszy z nich dotyczy kotła gazowego, drugi – dotyczący termomodernizacji – można będzie złożyć dopiero po zakończeniu i rozliczeniu pierwszej inwestycji. Nowe zasady programu „Czyste Powietrze”, obowiązujące od końca marca 2025 r., całkowicie wykluczają wsparcie dla urządzeń na paliwa kopalne. Finansowanie będzie dostępne wyłącznie dla rozwiązań opartych na odnawialnych źródłach energii. Nabór, który rusza w połowie lipca 2025 roku, to ostatnia możliwość uzyskania dofinansowania do kotłów gazowych w ramach środków publicznych.