Bardzo wąskie gardło w Kozienicach

autor: Karolina Baca-Pogorzelska19.02.2019, 08:09; Aktualizacja: 19.02.2019, 08:26
Struktura wieku sieci dystrybucyjnej w Polsce

Struktura wieku sieci dystrybucyjnej w Polsceźródło: DGP

Sieć należącej do Enei elektrowni węglowej nie jest w stanie wyprowadzić z instalacji całej wyprodukowanej energii – ustalił DGP. Enea mówi, że problem nie istnieje.

B11 to najnowsze dziecko elektrowni w Kozienicach. Pod tajemniczym skrótem kryje się blok węglowy o mocy 1075 MW. Kosztował 5 mld zł i od końca grudnia 2017 r. zwiększył zainstalowaną moc zakładu o ok. 30 proc. Jednak od tego czasu dwa starsze bloki po 500 MW na zmianę zaliczały postoje. Pracownicy elektrowni, z którymi rozmawialiśmy, mówią wprost: sieci wysokiego napięcia, które wyprowadzają energię elektryczną z instalacji, mają za małą przepustowość dla pełnej mocy elektrowni.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE), czyli krajowy operator sieci wysokiego napięcia, mówią o incydentalności takich zdarzeń. Enea uważa, że siłownia dałaby sobie radę, pracując nawet pełną parą, choć takiej okazji jeszcze nie było. Ale eksperci, z którymi rozmawialiśmy, wskazują na możliwe wąskie gardło.


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • pozdro(2019-02-19 12:47) Zgłoś naruszenie 20

    niesamowicie odkrywcze... a ile trzeba bedzie czekac żeby ktos znowu pusił farbę ze np w takiej elektrowni opole jest za mało wody żeby pracowały wszystkie bloki? bloki 1-4 i 1 nowy i okazuje sie że juz brakuje wody! a lato sie zbliza!! :) bedzie 20stopien zasilania:) wszystkie elektrownie są nie przemyślane, w jednej daje sie kase na bloki ale zabiera na sieci czy przygotowanie wody, w innej jest kasa na sieci ale reszta rzeczy jest niedoinwestowana... zamiat miec kilka na poziomie to mamy kilkanascie ale do Dooopy:) polnishe wirdshaft!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie