statystyki

Bardzo wąskie gardło w Kozienicach

autor: Karolina Baca-Pogorzelska19.02.2019, 08:09; Aktualizacja: 19.02.2019, 08:26
Struktura wieku sieci dystrybucyjnej w Polsce

Struktura wieku sieci dystrybucyjnej w Polsceźródło: DGP

Sieć należącej do Enei elektrowni węglowej nie jest w stanie wyprowadzić z instalacji całej wyprodukowanej energii – ustalił DGP. Enea mówi, że problem nie istnieje.

B11 to najnowsze dziecko elektrowni w Kozienicach. Pod tajemniczym skrótem kryje się blok węglowy o mocy 1075 MW. Kosztował 5 mld zł i od końca grudnia 2017 r. zwiększył zainstalowaną moc zakładu o ok. 30 proc. Jednak od tego czasu dwa starsze bloki po 500 MW na zmianę zaliczały postoje. Pracownicy elektrowni, z którymi rozmawialiśmy, mówią wprost: sieci wysokiego napięcia, które wyprowadzają energię elektryczną z instalacji, mają za małą przepustowość dla pełnej mocy elektrowni.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE), czyli krajowy operator sieci wysokiego napięcia, mówią o incydentalności takich zdarzeń. Enea uważa, że siłownia dałaby sobie radę, pracując nawet pełną parą, choć takiej okazji jeszcze nie było. Ale eksperci, z którymi rozmawialiśmy, wskazują na możliwe wąskie gardło.


Pozostało jeszcze 84% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • pozdro(2019-02-19 12:47) Zgłoś naruszenie 20

    niesamowicie odkrywcze... a ile trzeba bedzie czekac żeby ktos znowu pusił farbę ze np w takiej elektrowni opole jest za mało wody żeby pracowały wszystkie bloki? bloki 1-4 i 1 nowy i okazuje sie że juz brakuje wody! a lato sie zbliza!! :) bedzie 20stopien zasilania:) wszystkie elektrownie są nie przemyślane, w jednej daje sie kase na bloki ale zabiera na sieci czy przygotowanie wody, w innej jest kasa na sieci ale reszta rzeczy jest niedoinwestowana... zamiat miec kilka na poziomie to mamy kilkanascie ale do Dooopy:) polnishe wirdshaft!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie