statystyki

Ostrołęka droższa i… chińska?

autor: Karolina Baca-Pogorzelska28.01.2019, 08:17; Aktualizacja: 28.01.2019, 08:47

źródło: DGP

Budowa siłowni o mocy 1000 MW może kosztować nie 6, ale nawet 8 mld zł – wynika z informacji DGP. Jak ustaliliśmy, do inwestycji dorzuci się PGE.

Umowa inwestycyjna na 6,02 mld zł powinna zostać zawarta do dzisiaj, chociaż NTP, czyli polecenie rozpoczęcia prac przy budowie ostatniego z nowo powstających bloków węglowych w Polsce, zostało wydane dokładnie miesiąc temu. Uroczyste wbicie łopaty miało miejsce jeszcze wcześniej – przed wyborami samorządowymi. Nadal szukano pieniędzy. Po jednym miliardzie z Energi i Enei (to ich wspólna inwestycja) oraz 1,3 mld zł od Zarządcy Rozliczeń z opłaty zastępczej to za mało, a wszyscy zainteresowani zapewniają, że po pieniądze z funduszu stabilizacyjnego Jastrzębskiej Spółki Węglowej, czyli kwotę ok. 1,5 mld zł (o której pisaliśmy 9 stycznia), sięgać nie zamierzają.

Jak ustaliliśmy, zaproszona niedawno do współpracy Polska Grupa Energetyczna zdecydowała się dołożyć do inwestycji, mimo iż sama dźwiga koszty kończenia swoich projektów węglowych w Opolu i Turowie, a także planuje budować farmy wiatrowe na Bałtyku. Nieoficjalnie słyszymy, że w zamian za to mogłaby dostać w końcu zielone światło na konsolidację branży energetycznej (o możliwym monopolu lub duopolu energetycznym pisaliśmy już rok temu). Z naszych informacji wynika, że w pierwszej kolejności PGE mogłaby „połknąć” Energę, której przejęcie, jeszcze nim weszła na giełdę, zablokował UOKiK. PGE pytana przez nas o sprawę Ostrołęki odpowiada, że rozmów na ten temat komentować nie będzie.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie