statystyki

Prądowy chaos się pogłębia: Spółki nie wiedzą jak rozmawiać z klientami, URE nie wie jak zatwierdzić taryfy, a premier "trochę się boi Brukseli"

autor: Karolina Baca-Pogorzelska24.01.2019, 08:15; Aktualizacja: 24.01.2019, 08:25
Sprawę pod lupę wziął rzecznik praw obywatelskich po alarmach klientów Innogy, pokazujących, że ich rachunki mają wzrosnąć o ok. 12 proc. RPO wystąpił do prezesa Urzędu Regulacji Energetyki o ocenę działań Innogy Polska.

Sprawę pod lupę wziął rzecznik praw obywatelskich po alarmach klientów Innogy, pokazujących, że ich rachunki mają wzrosnąć o ok. 12 proc. RPO wystąpił do prezesa Urzędu Regulacji Energetyki o ocenę działań Innogy Polska.źródło: ShutterStock

W tym miesiącu nie ma szans na rozporządzenie do „ustawy prądowej” obowiązującej od początku roku. Ma ona na celu zamrożenie rachunków za prąd na ubiegłorocznym poziomie. Spółki energetyczne przyznają, że nie mają pojęcia, jak rozmawiać z klientami, prezes Urzędu Regulacji Energetyki nie wie, jak zatwierdzać taryfy, a premier Mateusz Morawiecki podczas tweetupu dla mediów w KPRM przyznał w rozmowie z DGP, że „trochę się boi Brukseli”, ale ma nadzieję, że rozmowy prowadzone tam przez ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego skończą się dla Polski pozytywnie. Ale chaos związany z prądowymi przepisami się pogłębia.

Sprawę pod lupę wziął rzecznik praw obywatelskich po alarmach klientów Innogy, pokazujących, że ich rachunki mają wzrosnąć o ok. 12 proc. RPO wystąpił do prezesa Urzędu Regulacji Energetyki o ocenę działań Innogy Polska. – Gdyby spółka do 30 stycznia nie dostosowała cennika do wymogów ustawy z 28 grudnia, proszę o rozważenie zastosowania kary pieniężnej – napisał zastępca RPO Stanisław Trociuk. Taka kara może wynieść 5 proc. przychodów. Zgodnie z ustawą spółki energetyczne mają dostosować cenniki do nowej ustawy do 30 stycznia. Tyle że żadna z nich tego nie robi (wnioski taryfowe od państwowych spółek wciąż nie wpłynęły do URE), bo nie wiedzą jak – a to dlatego, że nie ma aktów wykonawczych do ustawy.


Pozostało jeszcze 46% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie