statystyki

Posłowie chcą, by ogrzewanie prądem było tańsze dla mieszkańców

autor: Jakub Pawłowski19.02.2018, 18:00
prąd-gaz-euro-energetyka-pieniądze

Na zmianach mieliby skorzystać przede wszystkim ci, którzy w sezonie zimowym płacą krocie za ogrzewanie prądem w budynkach niepodłączonych do sieci centralnego ogrzewania.źródło: ShutterStock

Dopłata do rachunków za prąd w sezonie grzewczym – to nowy pomysł na walkę z ubóstwem energetycznym i zanieczyszczeniem powietrza w miastach. Propozycja znalazła się w poselskim projekcie nowelizacji ustawy o pomocy społecznej (Dz.U. z 2017 r. poz. 1769 ze zm.), który w zeszłym tygodniu wpłynął do Sejmu. Podpisało się pod nim 15 przedstawicieli klubów i kół parlamentarnych.

Projektodawcy chcieliby nadać nowe brzmienie art. 39 ust. 2 tej ustawy. Wymienia on katalog kosztów, które mogą zostać zrekompensowane najbiedniejszym przez wypłacany z gminnej kasy zasiłek celowy. Są to m.in. wydatki na żywność, leki, ale także opał, czyli m.in. węgiel.

– Ustawodawca nie przewidział natomiast dopłat do rachunku za energię elektryczną dostarczaną do lokalu ogrzewanego wyłącznie w ten sposób – zwracają uwagę posłowie. I chcą, by możliwość finansowania takich wydatków była wymieniona wprost w ustawie.

Przekonują, że w ten sposób uda się załatać lukę w polskim systemie pomocy społecznej, w którą wpada wielu mieszkańców zurbanizowanych terenów. Tym bardziej że wiele gmin zgłasza potrzebę zmian w obowiązujących regulacjach. Obecnie nie mogą bowiem udzielić mieszkańcom znajdującym się w krytycznej sytuacji finansowej jakiejkolwiek pomocy bez ryzyka, że takiego dofinansowania nie zakwestionuje regionalna izba obrachunkowa.

– Naraża nas to na odpowiedzialność z tytułu naruszenia dyscypliny finansów publicznych – podkreślają gminy.


Pozostało jeszcze 68% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Olek (2018-02-19 20:33) Zgłoś naruszenie 10

    A może by tak obniżyć VAT za centralne ogrzewanie na fakturach z PEC u. Zamiast 23% na 8%. To w miastach więcej ludzi by się podłączyło i kompleksowo całe budynki. Jakoś na osiedlach z czasów Gierka podłączonych do miejskiego nie ma smogu.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie