statystyki

Achmetow szuka wsparcia w walce z antracytem

autor: Michał Potocki, Karolina Baca-Pogorzelska12.12.2017, 07:34; Aktualizacja: 12.12.2017, 08:07
węgiel kamienny

Ukraińcy dowodzą, że handel węglem z Donbasu łamie europejskie prawoźródło: ShutterStock

Ukraińska prokuratura poprosi Polskę o pomoc prawną, by zablokować eksport węgla z Donbasu.

Najbogatszy Ukrainiec Rinat Achmetow po tekstach DGP zintensyfikował walkę z nielegalnym wywozem antracytu z terenów kontrolowanych przez separatystów. W marcu 2017 r. samozwańcze władze Donieckiej i Ługańskiej Republik Ludowych (DRL/ŁRL) przejęły trzy należące do Achmetowa kopalnie wysokoenergetycznego węgla. Sąd w Kijowie uznał to za kradzież.

– Zbieramy dowody, na podstawie których z pomocą ukraińskiej służby dyplomatycznej będziemy decydować, jakie podjąć kroki, by zablokować handel. Udało nam się odgrodzić Ukrainę od nielegalnych dostaw węgla. Teraz jest ważne, by zablokować dostawy do państw UE – mówi nam Denys Didenko, który w holdingu DTEK Achmetowa odpowiada za walkę z handlem donbaskim antracytem. Ukraińscy dyplomaci, z którymi rozmawialiśmy, potwierdzają, że DTEK kontaktował się z nimi w tej sprawie.

Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie z innych źródeł, w grę mogą wchodzić pozwy skierowane przeciwko odbiorcom antracytu w Unii, w tym w Polsce. Aby jednak do tego doszło, muszą zostać zebrane twarde dowody procesowe wskazujące na to, że importerzy wiedzieli, iż kupowany przez nich węgiel pochodzi z kopalń przejętych przez prorosyjskich separatystów. – Achmetow musi mieć pewność, że wygra. Porażka byłaby potężnym uderzeniem wizerunkowym i przyniosłaby skutki odwrotne od zamierzonych – mówi nasze źródło.


Pozostało jeszcze 75% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie