statystyki

Czterech węglowych muszkieterów. Kto kupuje doniecki antracyt?

autor: Michał Potocki, Karolina Baca-Pogorzelska25.07.2018, 07:22; Aktualizacja: 25.07.2018, 08:25
DGP od października 2017 r. opisuje mechanizmy handlu donbaskim antracytem

DGP od października 2017 r. opisuje mechanizmy handlu donbaskim antracytemźródło: ShutterStock

Dane Eurostatu sugerują, że antracyt z okupowanej przez Rosji części Zagłębia Donieckiego trafia na rosyjskich dokumentach przede wszystkim do czterech państw Unii Europejskiej: Hiszpanii, Polski, Rumunii i Włoch. To w tych krajach wzrost importu antracytu z Rosji od 2014 r. jest praktycznie równy spadkowi importu z Ukrainy.

Odkąd w lutym 2017 r. Kijów wprowadził zakaz handlu z samozwańczymi republikami Donbasu, separatyści, którzy siłą przejęli kopalnie antracytu, zaczęli wyposażać wydobywany surowiec w certyfikaty potwierdzające jego rosy jskie pochodzenie. Import antracytu z Rosji w czterech wymienionych krajach był w 2017 r. wyższy od 132 tys. t (Ru munia) do 399 tys. t (Hiszpania) niż w 2014 r. W tym samym czasie import z Ukrainy zmalał o odpowiednio 76 tys. do 293 tys. t. Jeśli chodzi o Polskę, impor t z Rosji wzrósł o 308 tys. t, a z Ukrainy – zmalał o 217 tys. t.

Dane te nie oznaczają, że cały antracyt z Rosji w rzeczywistości pochodzi z okupowanego Donbasu. Przed wojną Europa także handlowała surowcem z Rosjanami. Ale to poważna przesłanka, by oszacować skalę problemu. Dane korespondują z informacjami ukraińskich i rosyjskich mediów, według których separatyści wysyłają do Rosji kilkaset tysięcy ton antracytu miesięcznie, z czego większość trafia na eksport głównie do UE i T urcji. W ostatnich miesiącach znaczną część biznesu przejął Serhij Kurczenko, dawny bankier rodziny Wiktora Janukowycza.


Pozostało jeszcze 29% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie