statystyki

Antracyt z Donbasu, czyli popłoch w Małaszewiczach

autor: Michał Potocki, Karolina Baca-Pogorzelska23.10.2017, 07:44; Aktualizacja: 23.10.2017, 08:12

Separatyści, by zmylić trop, wpisują polskich spedytorów i agencje celne jako odbiorców surowca. Wówczas trudno ustalić, kto go faktycznie otrzymuje.

Schemat wwozu donbaskiego antracytu do Polski jest skomplikowany, wieloetapowy i wykorzystuje elastyczność międzynarodowego prawa handlowego. Sprawdziliśmy to w Małaszewiczach. Tamtędy do Polski wjeżdża większość importowanego antracytu, nie tylko z Zagłębia Donieckiego.

Małaszewicze niedaleko Terespola to suchy port przeładunkowy, do którego z Białorusi koleją szerokotorową przyjeżdża m.in. węgiel, w tym antracyt, czyli najbardziej energetyczny rodzaj tego surowca. W kilku terminalach jest przeładowywany na pociągi normalnotorowe albo ciężarówki. Wagon szerokotorowy mieści ok. 66 ton surowca, normalnotorowy – ok. 56 ton, a ciężarówka – 25 ton. Niektórzy odbiorcy zamawiają stosunkowo niewielkie ilości tego paliwa.

Bardzo rzadko zdarza się więc sytuacja, że do Małaszewicz przyjeżdża pociąg w całości wypełniony antracytem od jednego nadawcy dla jednego odbiorcy. W dokumentach, którymi dysponujemy, nie znaleźliśmy takiego transportu. – Najczęściej 50–60-wagonowy skład ma zarówno kilku nadawców, jak i kilku odbiorców – tłumaczą nasi rozmówcy w Małaszewiczach. Na dodatek nadawcy donbaskiego paliwa, z którego zyski – jak opisywaliśmy w DGP – trafiają do kieszeni przywódców samozwańczych Ługańskiej i Donieckiej Republik Ludowych (ŁRL/DRL), są bardzo pomysłowi.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie