Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nauczyciele, rolnicy, policjanci: 7 grup ze specjalnymi przywilejami emerytalnymi

Wcześniejsza emerytura na specjalnych warunkach Przede wszystkim - wcześniejsza emerytura za pracę w szczególnych warunkach i za pracę w szczególnym charakterze. Mogą ją uzyskać osoby urodzone po dniu 31 grudnia 1948 r. a przed dniem 1 stycznia 1969 r., jeżeli do dnia 31 grudnia 2008 r. udowodniły odpowiedni okres składkowy i nieskładkowy, wymagany okres pracy w szczególnych warunkach i w szczególnym charakterze oraz osiągnęły wymagany wiek emerytalny. Ustawodawca za pracę w w szczególnych warunkach ustawodawca uznał między innymi pracę w górnictwie, energetyce, hutnictwie, przemyśle metalowym, chemicznym, w budownictwie i przemyśle materiałów budowlanych, w leśnictwie, przemyśle drzewnym, papierniczym, lekkim, poligraficznym, w transporcie i łączności, w gospodarce komunalnej, rolnictwie i przemyśle rolno-spożywczym oraz w służbie zdrowia i opiece społecznej. W przypadku cięższych zawodów osoby te muszą osiągnąć wiek emerytalny wynoszący 55 lat dla kobiet lub 60 lat dla mężczyzn oraz udowodnić okres składkowy i nieskładkowy (20 lat dla kobiet lub 25 lat dla mężczyzn), w tym co najmniej 15 lat pracy w szczególnych warunkach. Krótszy staż i niższy wiek jest tym potrzebny, jeśli dana osoba pracowała między innymi na statkach żeglugi powietrznej, w portach morskich, przy przetwórstwie azbestu, produkcji i przetwórstwie ołowiu i kadmu lub też pracowała jako rybak morski, nurek czy ratownik GOPR. Wcześniejsza emerytura z tytułu wykonywania takiego zatrudnienia przysługuje na ogół po ukończeniu wieku emerytalnego niższego niż 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn. Natomiast za zatrudnionych w szczególnym charakterze ustawodawca uznał między innymi pracowników organów kontroli państwowej i administracji celnej, twórców i artystów, dziennikarzy, nauczycieli, żołnierzy zawodowych oraz funkcjonariuszy policji i innych służb mundurowych. Staż składkowy i nieskładkowy dla wszystkich tych zawodów wynosi 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn, a staż pracy - 15 lat. Natomiast wymagany wiek emerytalny jest zróżnicowany w zależności od rodzaju pracy i wynosi od 40 lat do 55 lat dla kobiet oraz od 45 lat do 60 lat dla mężczyzn. O wcześniejszej emeryturze zdecyduje rodzaj pracy>>
Wcześniejsza emerytura na specjalnych warunkach Przede wszystkim - wcześniejsza emerytura za pracę w szczególnych warunkach i za pracę w szczególnym charakterze. Mogą ją uzyskać osoby urodzone po dniu 31 grudnia 1948 r. a przed dniem 1 stycznia 1969 r., jeżeli do dnia 31 grudnia 2008 r. udowodniły odpowiedni okres składkowy i nieskładkowy, wymagany okres pracy w szczególnych warunkach i w szczególnym charakterze oraz osiągnęły wymagany wiek emerytalny. Ustawodawca za pracę w w szczególnych warunkach ustawodawca uznał między innymi pracę w górnictwie, energetyce, hutnictwie, przemyśle metalowym, chemicznym, w budownictwie i przemyśle materiałów budowlanych, w leśnictwie, przemyśle drzewnym, papierniczym, lekkim, poligraficznym, w transporcie i łączności, w gospodarce komunalnej, rolnictwie i przemyśle rolno-spożywczym oraz w służbie zdrowia i opiece społecznej. W przypadku cięższych zawodów osoby te muszą osiągnąć wiek emerytalny wynoszący 55 lat dla kobiet lub 60 lat dla mężczyzn oraz udowodnić okres składkowy i nieskładkowy (20 lat dla kobiet lub 25 lat dla mężczyzn), w tym co najmniej 15 lat pracy w szczególnych warunkach. Krótszy staż i niższy wiek jest tym potrzebny, jeśli dana osoba pracowała między innymi na statkach żeglugi powietrznej, w portach morskich, przy przetwórstwie azbestu, produkcji i przetwórstwie ołowiu i kadmu lub też pracowała jako rybak morski, nurek czy ratownik GOPR. Wcześniejsza emerytura z tytułu wykonywania takiego zatrudnienia przysługuje na ogół po ukończeniu wieku emerytalnego niższego niż 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn. Natomiast za zatrudnionych w szczególnym charakterze ustawodawca uznał między innymi pracowników organów kontroli państwowej i administracji celnej, twórców i artystów, dziennikarzy, nauczycieli, żołnierzy zawodowych oraz funkcjonariuszy policji i innych służb mundurowych. Staż składkowy i nieskładkowy dla wszystkich tych zawodów wynosi 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn, a staż pracy - 15 lat. Natomiast wymagany wiek emerytalny jest zróżnicowany w zależności od rodzaju pracy i wynosi od 40 lat do 55 lat dla kobiet oraz od 45 lat do 60 lat dla mężczyzn. O wcześniejszej emeryturze zdecyduje rodzaj pracy>> / ShutterStock

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Powiązane

Komentarze(59)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Powiedzcie otwarcie !
  2016-04-30 18:39:06
  ... o przywilejach parlamentarzystów, to wam włosy na głowie staną ! Mało tego , powiedzcie też o przywilejach państwa ministrów i wiceministrów, nie mówiąc o polytykach wszelkiej maści !!!
  2
 • ja takiego państwa nie chcę
  2016-04-30 12:47:00
  Ciekawe kiedy społeczeństwo powie DOŚĆ? My przez 40 lat musimy zap... do 67, a potem dostajemy ochłap, za który nie będzie nawet można przeżyć. Jednocześnie mamy robić na młodych emerytów, którzy zmęczyli się pracą po kilkunastu latach.
  4
 • Towarzysz
  2016-04-30 11:46:41
  Szanuję pracę służb mundurowych, ale obiektywnie mają w porównaniu do cywila doskonałe warunki. Dobre uposażenia, trzynastka, 40 dni urlopu, wraz z dodatkiem za staż i wiek, nagrody cykliczne, zwolnienia od zajęć służbowych, zwolnienia na chorych członków rodziny, nikt za byle co z pracy nie wyrzuca, można iść spokojnie ja zwolnienia lekarskie, iitp itp. Kobiety w mundurowce ida na osiem miesięcy zwolnienia, gdy zajdą w ciążę. Pokażcie mi takta sytuację w cywilu. Nie jeden przedsiębiorca nie ma dochodu, jak zwykły aspirant, po odliczeniu wszystkich kosztów. A i tak spora część nie szanuje tej dobrej pracy. Przejawiając ciągle roszczeniową postawę.
  11
 • Inspektor Pracy
  2016-04-30 12:02:36
  ... odrobinę uczciwości w zyciu społecznym. Najpierw wyslijmy na emerytury najdłużej spracowanych czyli osoby mając po --40 lat pracy!.Spracowani od 15 r zycia ,w soboty ,święta ponad-ustawowo za komuny i postkomuny ,osoby którym Tusk wstecznie ukradł wczesniejszy wiek emerytalny za równoczesną Ich prace w szkodliwych i niebezpiecz warunkach pracy. Pani premier niech się TuskoPOdobne ćpunki które ćpaly narkotyki gdy inni od młodych lat pracowali ,ktore robiły bury po stadionach nie cieszą że pójdą wczesniej na emerytury niż Ci wyzyskani ludzie....Ps. spotkałem przed wyborami Prezydenckimi starego styranego pracownika który wracał z nocnej zmiany w pracy i zameldował Mi że ma 48lat pracy nie licząc szkoły. Stwierdził,że gdyby miał głosować na Komorowskiego to wolał by sobie rękę uciąć !---już od kilku lat powinien być na emeryturze która była by wyższa niż Jego obecny zarobek i czy Komorowski Mu to naprawi - nie tylko musi chodzić do pracy włócząc ledwo nogami ale w dodatku od kilu lat jest stratny finansowo. ...itd --otao jest Prawdziwa POdłość ,Oszustwo i złodziejstwo. "każdego Kogo lekarz nie dopuści na zajmowanym stanowisku (np ze starości lub zdrowia ) do dalszej pracy można zwolnić bez wypowiedzenia z pracy (wyrok SN z 16 grudnia 1999r. sygn .akt I PKN 469/99 )-- bez renty ani emerytury -gdzie się Ci spracowani ludzie mają podziać?
  16
 • Matematykami nie
  2016-04-30 13:23:47
  Pytanie podstawowe kto bedzie pracować na przywileje tych ludzi? Młodzież ucieka, a przywileju coraz więcej , realnie płaci podatki coraz mniej ludzi, bo budżetówka sie nie liczy, ponieważ jest to przekładanie publicznych pieniędzy z kieszeni do kieszeni. Wkrótce po prostu braknie na tr fanaberie , już nie mówiąc P 500, co stanowi najwieksza porażkę, żeby nie powiedzieć klęske w przyszłości.
  6
 • emeryt
  2016-04-30 10:28:42
  A miało być inaczej! Wszyscy równi. W PRL też tak było, i co. Ale" dobra zmiana"......... Szukali "układu" a sami w PIS to zdrowy "układ kolesiów" , kolejna "dobra zmiana". PIS to polski bolszewizm !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  18
  pokażodpowiedzi (1)
 • człowiek
  2016-04-30 11:43:52
  40 lat,płacone składki ,możliwość dobrowolnego przejścia na emeryturę.To jest najbardziej sprawiedliwe rozwiązanie.Ludzi ci mają wypracowany kapitał i bez żadnej łaski powinni mieć możliwość dobrowolna przejścia na emeryture.Nie kombinujcie jak konie pod górę .Zlikwidować tych pracusiów ,agentów po15 ,20 latach,wielkich emerytów ,którzy rozkradają wypracowany kapitał ludzi po 40 latach pracy,a obecnie nie mają żadnych środków do życia .Pozostają bez pracy na śmietniku.AMEN
  5
  pokażodpowiedzi (2)
 • pracujaca biedota poslak
  2016-04-30 12:45:54
  a pozostali praca do śmierci a później eutanazja, bo są potrzebne pieniądze na 500+
  9
 • Onufry
  2016-05-01 16:55:10
  Należy także pamiętać o absurdalnym systemie emerytalnym tzw. europosłów. Minimalna emerytura, jaką po jednej kadencji będzie dostawał poseł Parlamentu Europejskiego wyniesie 5700 złotych Za każdy rok przepracowany w Europarlamencie, posłowie mają zagwarantowane wliczenie do emerytury 3,5 proc. pobieranej pensji Europoseł zarabia ponad 30 tys. zł miesięcznie. Praw do emerytury nabywa już po 3 latach bycia europosłem! W wieku 63 lat może przejść na emeryturę – wtedy za każdy rok bycia europosłem dostanie 1140 zł. Czyli po jednej kadencji należy mu się emerytura w wysokości 5700 zł. A jeśli będzie pełnił funkcję przez 4 kadencje to dostanie emeryturę wysokości 22 800 zł miesięcznie. Do tego dochodzi emerytura wypracowana w kraju.
  0
 • xxxx
  2016-04-30 11:53:25
  Szanuję pracę służb mundurowych, bo wielokrotnie jedt to służba trudna. Ale obiektywnie w porównaniu do cywila warunki pracy są wrecz kosmiczne. Dobre uposażenia, trzynastka, 40 dni urlopu, wraz z dodatkiem za staż i wiek, cykliczne nagrody, zwolnienia od zajęć służbowych, do 60 dni zwolnienia na chorych członków rodziny, nikt za byle co z pracy nie wyrzuca, można iść spokojnie ja zwolnienia lekarskie, itp itp. Kobiety ida na osiem miesięcy zwolnienia, gdy zajdą w ciążę. Pokażcie mi takta sytuację w cywilu. Poza tym, pomijając ludzi zarabiających 1300 złotych, to nie jeden przedsiębiorca nie ma takiego dochodu, jak zwykły aspirant, po odliczeniu wszystkich kosztów. A i tak spora część w budżetówce nie szanuje tej dobrej pracy. Przejawiając ciągle roszczeniową postawę.
  9
Reklama

Zobacz więcej

image for background

Przejdź do strony głównej