Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nauczyciele, rolnicy, policjanci: 7 grup ze specjalnymi przywilejami emerytalnymi

Wcześniejsza emerytura na specjalnych warunkach Przede wszystkim - wcześniejsza emerytura za pracę w szczególnych warunkach i za pracę w szczególnym charakterze. Mogą ją uzyskać osoby urodzone po dniu 31 grudnia 1948 r. a przed dniem 1 stycznia 1969 r., jeżeli do dnia 31 grudnia 2008 r. udowodniły odpowiedni okres składkowy i nieskładkowy, wymagany okres pracy w szczególnych warunkach i w szczególnym charakterze oraz osiągnęły wymagany wiek emerytalny. Ustawodawca za pracę w w szczególnych warunkach ustawodawca uznał między innymi pracę w górnictwie, energetyce, hutnictwie, przemyśle metalowym, chemicznym, w budownictwie i przemyśle materiałów budowlanych, w leśnictwie, przemyśle drzewnym, papierniczym, lekkim, poligraficznym, w transporcie i łączności, w gospodarce komunalnej, rolnictwie i przemyśle rolno-spożywczym oraz w służbie zdrowia i opiece społecznej. W przypadku cięższych zawodów osoby te muszą osiągnąć wiek emerytalny wynoszący 55 lat dla kobiet lub 60 lat dla mężczyzn oraz udowodnić okres składkowy i nieskładkowy (20 lat dla kobiet lub 25 lat dla mężczyzn), w tym co najmniej 15 lat pracy w szczególnych warunkach. Krótszy staż i niższy wiek jest tym potrzebny, jeśli dana osoba pracowała między innymi na statkach żeglugi powietrznej, w portach morskich, przy przetwórstwie azbestu, produkcji i przetwórstwie ołowiu i kadmu lub też pracowała jako rybak morski, nurek czy ratownik GOPR. Wcześniejsza emerytura z tytułu wykonywania takiego zatrudnienia przysługuje na ogół po ukończeniu wieku emerytalnego niższego niż 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn. Natomiast za zatrudnionych w szczególnym charakterze ustawodawca uznał między innymi pracowników organów kontroli państwowej i administracji celnej, twórców i artystów, dziennikarzy, nauczycieli, żołnierzy zawodowych oraz funkcjonariuszy policji i innych służb mundurowych. Staż składkowy i nieskładkowy dla wszystkich tych zawodów wynosi 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn, a staż pracy - 15 lat. Natomiast wymagany wiek emerytalny jest zróżnicowany w zależności od rodzaju pracy i wynosi od 40 lat do 55 lat dla kobiet oraz od 45 lat do 60 lat dla mężczyzn. O wcześniejszej emeryturze zdecyduje rodzaj pracy>>
Wcześniejsza emerytura na specjalnych warunkach Przede wszystkim - wcześniejsza emerytura za pracę w szczególnych warunkach i za pracę w szczególnym charakterze. Mogą ją uzyskać osoby urodzone po dniu 31 grudnia 1948 r. a przed dniem 1 stycznia 1969 r., jeżeli do dnia 31 grudnia 2008 r. udowodniły odpowiedni okres składkowy i nieskładkowy, wymagany okres pracy w szczególnych warunkach i w szczególnym charakterze oraz osiągnęły wymagany wiek emerytalny. Ustawodawca za pracę w w szczególnych warunkach ustawodawca uznał między innymi pracę w górnictwie, energetyce, hutnictwie, przemyśle metalowym, chemicznym, w budownictwie i przemyśle materiałów budowlanych, w leśnictwie, przemyśle drzewnym, papierniczym, lekkim, poligraficznym, w transporcie i łączności, w gospodarce komunalnej, rolnictwie i przemyśle rolno-spożywczym oraz w służbie zdrowia i opiece społecznej. W przypadku cięższych zawodów osoby te muszą osiągnąć wiek emerytalny wynoszący 55 lat dla kobiet lub 60 lat dla mężczyzn oraz udowodnić okres składkowy i nieskładkowy (20 lat dla kobiet lub 25 lat dla mężczyzn), w tym co najmniej 15 lat pracy w szczególnych warunkach. Krótszy staż i niższy wiek jest tym potrzebny, jeśli dana osoba pracowała między innymi na statkach żeglugi powietrznej, w portach morskich, przy przetwórstwie azbestu, produkcji i przetwórstwie ołowiu i kadmu lub też pracowała jako rybak morski, nurek czy ratownik GOPR. Wcześniejsza emerytura z tytułu wykonywania takiego zatrudnienia przysługuje na ogół po ukończeniu wieku emerytalnego niższego niż 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn. Natomiast za zatrudnionych w szczególnym charakterze ustawodawca uznał między innymi pracowników organów kontroli państwowej i administracji celnej, twórców i artystów, dziennikarzy, nauczycieli, żołnierzy zawodowych oraz funkcjonariuszy policji i innych służb mundurowych. Staż składkowy i nieskładkowy dla wszystkich tych zawodów wynosi 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn, a staż pracy - 15 lat. Natomiast wymagany wiek emerytalny jest zróżnicowany w zależności od rodzaju pracy i wynosi od 40 lat do 55 lat dla kobiet oraz od 45 lat do 60 lat dla mężczyzn. O wcześniejszej emeryturze zdecyduje rodzaj pracy>> / ShutterStock

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję

Powiązane

Reklama

Komentarze(59)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Powiedzcie otwarcie !
  2016-04-30 18:39:06
  ... o przywilejach parlamentarzystów, to wam włosy na głowie staną ! Mało tego , powiedzcie też o przywilejach państwa ministrów i wiceministrów, nie mówiąc o polytykach wszelkiej maści !!!
  2
 • ja takiego państwa nie chcę
  2016-04-30 12:47:00
  Ciekawe kiedy społeczeństwo powie DOŚĆ? My przez 40 lat musimy zap... do 67, a potem dostajemy ochłap, za który nie będzie nawet można przeżyć. Jednocześnie mamy robić na młodych emerytów, którzy zmęczyli się pracą po kilkunastu latach.
  4
 • Towarzysz
  2016-04-30 11:46:41
  Szanuję pracę służb mundurowych, ale obiektywnie mają w porównaniu do cywila doskonałe warunki. Dobre uposażenia, trzynastka, 40 dni urlopu, wraz z dodatkiem za staż i wiek, nagrody cykliczne, zwolnienia od zajęć służbowych, zwolnienia na chorych członków rodziny, nikt za byle co z pracy nie wyrzuca, można iść spokojnie ja zwolnienia lekarskie, iitp itp. Kobiety w mundurowce ida na osiem miesięcy zwolnienia, gdy zajdą w ciążę. Pokażcie mi takta sytuację w cywilu. Nie jeden przedsiębiorca nie ma dochodu, jak zwykły aspirant, po odliczeniu wszystkich kosztów. A i tak spora część nie szanuje tej dobrej pracy. Przejawiając ciągle roszczeniową postawę.
  11
 • Inspektor Pracy
  2016-04-30 12:02:36
  ... odrobinę uczciwości w zyciu społecznym. Najpierw wyslijmy na emerytury najdłużej spracowanych czyli osoby mając po --40 lat pracy!.Spracowani od 15 r zycia ,w soboty ,święta ponad-ustawowo za komuny i postkomuny ,osoby którym Tusk wstecznie ukradł wczesniejszy wiek emerytalny za równoczesną Ich prace w szkodliwych i niebezpiecz warunkach pracy. Pani premier niech się TuskoPOdobne ćpunki które ćpaly narkotyki gdy inni od młodych lat pracowali ,ktore robiły bury po stadionach nie cieszą że pójdą wczesniej na emerytury niż Ci wyzyskani ludzie....Ps. spotkałem przed wyborami Prezydenckimi starego styranego pracownika który wracał z nocnej zmiany w pracy i zameldował Mi że ma 48lat pracy nie licząc szkoły. Stwierdził,że gdyby miał głosować na Komorowskiego to wolał by sobie rękę uciąć !---już od kilku lat powinien być na emeryturze która była by wyższa niż Jego obecny zarobek i czy Komorowski Mu to naprawi - nie tylko musi chodzić do pracy włócząc ledwo nogami ale w dodatku od kilu lat jest stratny finansowo. ...itd --otao jest Prawdziwa POdłość ,Oszustwo i złodziejstwo. "każdego Kogo lekarz nie dopuści na zajmowanym stanowisku (np ze starości lub zdrowia ) do dalszej pracy można zwolnić bez wypowiedzenia z pracy (wyrok SN z 16 grudnia 1999r. sygn .akt I PKN 469/99 )-- bez renty ani emerytury -gdzie się Ci spracowani ludzie mają podziać?
  16
 • Matematykami nie
  2016-04-30 13:23:47
  Pytanie podstawowe kto bedzie pracować na przywileje tych ludzi? Młodzież ucieka, a przywileju coraz więcej , realnie płaci podatki coraz mniej ludzi, bo budżetówka sie nie liczy, ponieważ jest to przekładanie publicznych pieniędzy z kieszeni do kieszeni. Wkrótce po prostu braknie na tr fanaberie , już nie mówiąc P 500, co stanowi najwieksza porażkę, żeby nie powiedzieć klęske w przyszłości.
  6
 • emeryt
  2016-04-30 10:28:42
  A miało być inaczej! Wszyscy równi. W PRL też tak było, i co. Ale" dobra zmiana"......... Szukali "układu" a sami w PIS to zdrowy "układ kolesiów" , kolejna "dobra zmiana". PIS to polski bolszewizm !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  18
  pokażodpowiedzi (1)
 • człowiek
  2016-04-30 11:43:52
  40 lat,płacone składki ,możliwość dobrowolnego przejścia na emeryturę.To jest najbardziej sprawiedliwe rozwiązanie.Ludzi ci mają wypracowany kapitał i bez żadnej łaski powinni mieć możliwość dobrowolna przejścia na emeryture.Nie kombinujcie jak konie pod górę .Zlikwidować tych pracusiów ,agentów po15 ,20 latach,wielkich emerytów ,którzy rozkradają wypracowany kapitał ludzi po 40 latach pracy,a obecnie nie mają żadnych środków do życia .Pozostają bez pracy na śmietniku.AMEN
  5
  pokażodpowiedzi (2)
 • pracujaca biedota poslak
  2016-04-30 12:45:54
  a pozostali praca do śmierci a później eutanazja, bo są potrzebne pieniądze na 500+
  9
 • Onufry
  2016-05-01 16:55:10
  Należy także pamiętać o absurdalnym systemie emerytalnym tzw. europosłów. Minimalna emerytura, jaką po jednej kadencji będzie dostawał poseł Parlamentu Europejskiego wyniesie 5700 złotych Za każdy rok przepracowany w Europarlamencie, posłowie mają zagwarantowane wliczenie do emerytury 3,5 proc. pobieranej pensji Europoseł zarabia ponad 30 tys. zł miesięcznie. Praw do emerytury nabywa już po 3 latach bycia europosłem! W wieku 63 lat może przejść na emeryturę – wtedy za każdy rok bycia europosłem dostanie 1140 zł. Czyli po jednej kadencji należy mu się emerytura w wysokości 5700 zł. A jeśli będzie pełnił funkcję przez 4 kadencje to dostanie emeryturę wysokości 22 800 zł miesięcznie. Do tego dochodzi emerytura wypracowana w kraju.
  0
 • xxxx
  2016-04-30 11:53:25
  Szanuję pracę służb mundurowych, bo wielokrotnie jedt to służba trudna. Ale obiektywnie w porównaniu do cywila warunki pracy są wrecz kosmiczne. Dobre uposażenia, trzynastka, 40 dni urlopu, wraz z dodatkiem za staż i wiek, cykliczne nagrody, zwolnienia od zajęć służbowych, do 60 dni zwolnienia na chorych członków rodziny, nikt za byle co z pracy nie wyrzuca, można iść spokojnie ja zwolnienia lekarskie, itp itp. Kobiety ida na osiem miesięcy zwolnienia, gdy zajdą w ciążę. Pokażcie mi takta sytuację w cywilu. Poza tym, pomijając ludzi zarabiających 1300 złotych, to nie jeden przedsiębiorca nie ma takiego dochodu, jak zwykły aspirant, po odliczeniu wszystkich kosztów. A i tak spora część w budżetówce nie szanuje tej dobrej pracy. Przejawiając ciągle roszczeniową postawę.
  9
 • kapitalizm to jest tylko dla nas
  2016-04-30 12:52:07
  90% tych przywilejów to komunistyczne pozostałości, za które komuchy kupowały sobie wierność albo spokój. W końcu to nie oni za to płacili tylko reszta.
  15
  pokażodpowiedzi (3)
 • patologia polska
  2016-04-30 12:00:53
  tzw. "święte krowy" a pozostali ********** do smierci bo 500+ za ********** się też potrzebuje pieniędzy
  7
  pokażodpowiedzi (1)
 • bla-bla
  2016-04-30 14:39:50
  Nauczyciele chcą 40-godzinnego tygodnia pracy. Od rana do 15-16. W tym czasie rad, zebrać z rodzicami, szkoleń, zajęć dodatkowych z dziećmi ,sprawdzania prac, przygotowywania się na kolejne dni, własnego gabinetu i biurka z dostępem do komputera, by móc wpisywać oceny i nie musieć tego robić w domu z prywatnego komputera. I płatnych nadgodzin. Zwłaszcza za wycieczki i zapewnianie opieki nocnej dzieciom w czasie ich trwania. Albo zero wycieczek. I niech rodzice nie naciskają. Ani dyrektorzy. Żadnego przygotowywania apeli i występów popołudniami. Wychodzisz z pracy i nie pracujesz. Odpoczywasz. Tak. Zdecydowanie jesteśmy na tak.
  27
  pokażodpowiedzi (2)
 • Nauczyciel
  2016-04-30 18:15:46
  Znowu nagonka na nauczycieli. Mam 25 lat stażu w nauczycielstwie i niestety nie mogę skorzystać z "przywilejów", na jakie liczyłam, rozpoczynając pracę. Jestem bardzo zaangażowana w pracę a raczej służbę jako nauczyciel i wychowawca. Muszę pracować do sześćdziesięciu kilku lat życia ( mam 48 lat) - mimo, że urodziłam się w "uprzywilejowanym" czasie. Dlaczego podaje się nieaktualne dane? Żeby dobijać tych, którzy bardzo ciężko pracują?...
  37
  pokażodpowiedzi (1)
 • fddd
  2016-04-30 15:54:11
  precz z takim krajem,
  8
 • qwerty
  2016-04-30 13:18:32
  Po co pismaku niepodpisany na początku artykułu piszesz o przywilejach emerytalnych nauczycieli, a na końcu mówisz, że ich nie mają od 2008r a świadczenie kompensacyjne nie jest emeryturą ? Dla wywołania emocji i skłócenia społeczeństwa ? Nauczycielka mająca 30 lat stażu pracy w 2008r mając wtedy 53 lata (rozpoczynała po studiach mając 23 lata), dziś ma 61 lat I NIE POTRZEBUJE ŻADNEJ WCZESNIEJSZEJ EMERYTURY, bo jest w wieku emerytury POWSZECHNEJ ! Takie zachowania piszących powinny być KARALNE Z URZĘDU !
  39
  pokażodpowiedzi (1)
 • POd Rozwagę
  2016-04-30 12:00:44
  pod rozwagę dla Rządu..Trzy pieczenie przy jednym ogniu.....wystarczy wysłać osoby które z mocą wsteczną z dniem 1 stycznia 1998r r okradziono z emerytur POdmostwoych -- posiadających już w tym czasie minimalny wymagany okres pracy 15 lat w tych warunkach (lecz nie 25 lat pracy wówczas stażu ogólnego -był to nowy wówczas warunek przez który stracili uprawnienia wówczas gdyż byli młodsi wiekiem) --wykazanych poprzednio rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, którym tą zmianą odebrano już nabyty wg tego rozporządzenia wcześniejszy wiek emerytalny -------po 40 latach pracy składkowych obecnie,,, wysłać na ,zasłużoną emeryturę naprawiając przy okazji krzywdy jakie Im zrobiło PO i już były by setki tysięcy miejsc pracy dla młodych
  18
  pokażodpowiedzi (2)
 • Roman
  2016-05-01 17:00:18
  Ale populizm i socjalizm ! "Wszyscy mamy jednakowe żołądki" to jedno z haseł solidarnościowej rewolucji. Trudno było znaleźć hasło bardziej populistyczne? To hasło wykrzykiwane było na głównych ulicach miast, na transparentach, w pochodach i na różnych manifestacjach i demonstracjach. To w praktyce oznaczało, że niżej wykwalifikowani i opłacani pracownicy natychmiast zaczęli sprawdzać, ile zarabiają dyrektorzy, specjaliści, intelektualiści, i porównywali ich zarobki do swoich Dlaczego dzisiaj tak dokładnie się na ten temat milczy? Wolny rynek uderzył w ten slogan jak grom z jasnego nieba. Ludziska powoli przekonują się, że oprócz "jednakowych żołądków" mamy także "jednakowe ręce i rozumy do pracy".
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • Rychu
  2016-05-01 16:52:41
  Opinie wyrażane na tym forum są zdumiewające ! Można je skwitować słowami znanego powiedzenia Melchiora Wańkowicza "...Szewc zazdrości kanonikowi ze został prałatem..." Zamiast powielania fałszywych mitów polecam wnikliwą analizę opracowania pt. "Emerytury i renty w 2013 roku", Główny Urząd Statystyczny, Warszawa 2014. Wysokość przeciętnej miesięcznej emerytury brutto (zł) w 2013 roku według instytucji wypłacających kształtowała się następująco: Emerytury górników (ZUS) 3770,4 Ministerstwa Sprawiedliwości 3499,7 Ministerstwa Spraw Wewnętrznych 3326,7 Ministerstwa Obrony 3236,6 Przeciętne miesięczne emerytury brutto z KRUS - 1153,9 zł Przeciętna wysokość emerytury "zusowskiej": 2 174,63 zł Średni wiek emerytów "zusowskich" w 2014 roku to 60,4 lat, a średni staż ich pracy: 33,7 lat, Faktyczna wysokość przeciętnej emerytury brutto osób objętych systemem "zusowskim" była wyższa, bowiem należy doliczyć wypłaty z systemu OFE osobom, którym taka wypłata przysługuje. Oczywiście, że w każdej z wymienionych grup występują tzw. "kominy" i najniższe świadczenia.
  6
  pokażodpowiedzi (1)
 • I
  2016-04-30 19:50:51
  GORNIK ,? DZIWNE ZE MA TYLE PRZYWILEJOW I UPOSAZENIA , CO TO ZA ZAWOD ,SĄ BARDZIEJ SZKODLIWE NA ZDROWIE I NIKT TEGO NIE BIERZE POD UWAGĘ
  8
 • I
  2016-04-30 19:54:18
  ALE TYLKO DLA TYCH ,CO SLUCHAJĄ RODZICÓW ,BEZ PODLIZYWANIA SIE ,NIE WSZYSCY ZASLUGUJĄ NA TAKIE UPOSAZENIA
  4
 • A
  2016-05-01 23:00:44
  Tak naprawdę prawdziwe podatki odprowadzają ludzie pracujące w usługach, handlu oraz w sferze produkcji, reszta jest na ich utrzymaniu , gdyż swoje pensje dostają z budżetu czyli z podatków pracujących w ww. Sektorach. Wiec dlaczego budżetowi maja przywileje a prawdziwi podatnicy maja pracować do 67 roku ?
  3
 • qwerty
  2016-05-01 12:47:10
  Gdzie przywileje sędziów TK ? Emerytura 25000zł po 9 latach "pracy" w TK
  2
 • mnnn
  2016-05-03 19:44:25
  Ja też takiego rządu nie chce.
  0
 • xxx
  2016-05-03 11:17:06
  Państwo polskie moim zdaniem oszukuje i okrada część społeczeństwa aby opłącić przywileje uprzywilejowanym grupom. Uczciwe zasady to jednakowe warunki nabywania uprawnień emerytalnych przez wszystkie grupy zawodowe bez rozróżnienia na płeć . Ale czy to jest możliwe w tak zgniłym , oszukańczym i patologicznym systemie funkcjonującym całymi latami.
  0
 • klr
  2016-05-02 08:51:42
  Autor zapomniał jeszcze dodać 51 zawodów, którym przysługuje emerytura pomostowa.
  0
 • sos
  2016-04-30 12:52:06
  Myślę, że przeciętny polski rolnik w wieku 60 lat jest mniejszym , częściej większym inwalidą. Zmasakrowany kręgosłup , bardzo mocno uszkodzone inne stawy. Lista chorób jest bardzo długa. Ludzie przesiadujący w wiejskich sklepach to już nie rolnicy. Ci prawdziwi, nie za bardzo mają czas na takie rozrywki.
  25
 • BOBO
  2016-05-02 10:30:12
  ALBO WSZYSTKIE BRANZE MAIA PRZYWILEJE ALBO NIKT.KOMUNA SIE JUZ DAWNO SKONCZYLA
  2
 • I
  2016-04-30 19:43:13
  WOJSKO OBECNIE LICZY TYLKO NA UPOSAZENIA I PRZYWILEJE ,OBECNIE DO WOJSKA ,JAKO ZOLNIEZRZ ZAWODOWY ,MUSI BYC CZŁONEK RODZINY ,KTÓRZY WAALCZYLI O WYZWOLENIE RP CZYLI KOMBATANCI Z LAT 1939-1945 RESZTA AUT Z WOJSKA
  9
 • I
  2016-04-30 19:47:45
  ROLNIK DOPOKI ZYJE NIECH PRACUJE ,NA SWEJ ROLI ,BO POZNIEJ ZJADĄ ,JJEGO POTOMKOWIE ,KTORZY UCIEKLI OD ROLI ,BO ZARABIAC CHCĄ ,NA MIESZCZUCHACH , KTORZY URODZILI SIE W DANYM MIESCIE ,I GNIJĄ Z BEZROBOCIA
  6
 • abcdefghijk
  2016-05-01 08:33:50
  Mundurowi i tak dali się ładnie wykiwać. Zabrali im 100% płatne L-4, wcześniejsza emeryturę im też zabrali a nie dali im nic. Dla porównaniu górnicy są nie do ruszenia. Im nikt żadnego przywileju nie jest w stanie zabrać.
  5
 • Grazia
  2016-05-09 16:13:50
  Przywileje dla co niektórych są mocno przesadzone, a kolejne rządy boją się ruszać tego, bo stracą duże grupy poparcia w następnych wyborach i tak latami trwa ten marazm, wykorzystywanie jednych przez drugich.
  0
 • STATYSTYK
  2016-05-02 23:30:31
  Tych mających minimalną wysługę emerytalną ( 15 lat ) jest 1543 co stanowi 1,03 % emerytów MSW, zaś z pełną wysługą ( ponad 26 lat ) jest 106 060 i stanowią 71,12 % emerytów MSW, a wśród nich jest 61 049 mających 30 i więcej lat wysługi, co stanowi prawie 41 % emerytów ( mimo iż pełna wysługa z dodatkowymi naliczeniami często zaczyna się po 26 latach wysługi i mimo iż służy się ponad 30 lat to nie łączy się emerytury z etatem, a emeryturę otrzymuje się dopiero po zwolnieniu ze służby). Tak wygląda na 31.12. 2015 roku przywilej korzystania z emerytury policyjnej po 15 latach wysługi. Takich jest 1,03 % " zasłużonych ( czytaj- głównie nie nadających się do służby albo tych co MUSIELI , dla dobra obywateli lepiej, że nie służą dalej, odejść na " zasłużoną emeryturę pobierając 40 % ostatniej pensji ) emerytów. A tych co służyli ponad normę dłużej niż wymagane dla pełnej emerytury prawie 30 lat jest PONAD 61 000 emerytów. Oto cały 15 letni przywilej. Taka jest rzeczywistość, a nie 15 latek i laba. Pełne dane są na portalu w internecie.
  1
 • Maksi
  2016-05-02 19:51:13
  Można też korzystać z renty rodzinnej po zmarłym współmałżonku. Otrzymując to świadczenie nie trzeba nigdy wcześniej pracować.
  0
 • I
  2016-04-30 20:13:23
  A DROGA WLADZO ,OBECNIE SPRAWIEDLIWA ,I WEDLUG PRAWA ,CZY SZKODLIWE ,Z PRACY ZAWODOWE,NIE NALEZY SIE KASJEROM ,PRACUJĄCYM NAWET 12 GODZIN W POZYCIJ SIEDZĄCEJ I NARAZAJĄC SIE NA WIELE SCHORZEN ,I BAKTERJI CZY SZKODLIWE SIE NIE NALEZY PRACUJĄCYM W HANDLU W LATACH 1977 DO LAT 1990 KIEDY LSS ROZWIĄZAL SWE SKLEPY ,PRZESZLO POLOWE OBYWATELI ZMUSZONA BYŁA NA SKAZANIE TEJ MAFIFI ,OBECNIE PRZYJMUJĄ TYLKO PO ZNAJOMOSCI ,A CO KIEDYS PRACOWNIK PRZEZYL TO NIKOGO NIE INTERESUJE ,MLEKO W KONWIACH ,KASA NA KORBĘ ,,KASJER NIE MOGŁ ZEJSC Z KASY PRZEZ 8 GODZIN ,A JEZELI UDAŁO MU SIE TO NAWET NIE UPLYNEŁO 15 MINUT I MUSIAL NATYCHMIAST WRACA NA SWE STANOWISKO ,KASJERA NARAZAJC SIE MIĘDZY INNYMI NA BAKTERI Ę Z WYLICZONEJ GOTOWKI
  7
 • nn
  2016-05-02 18:45:00
  niezapominajcie o dziennikarzach
  0
 • jaćwing
  2016-05-05 09:29:38
  W Polsce Lenin jest wiecznie żywy.
  0
 • I
  2016-04-30 19:39:02
  NO I PRAWIDŁOWO ,DO TEGO WIEKU MOZE , WRESZCIE POJMĄ ,GDZIE SIE ZNALEZLI ,ZE PRZED STOLEM PANSKIM ,TRZEBA WYKONYWAC SWOJE POWIERZONE STANOWISKO ,WEDŁUG PRAW I USTAW ,MOZE WRESZCIE SIE ZASTANOWIĄ ZE ICH TO OBWIĄZUJE
  6
 • kaka
  2016-06-21 12:29:53
  To wszystko pikuś. Horrendalnie wysokie pensje i emerytury po 2 czy 4 latach pracy urzędników unijnych to jest dopiero skandal o moralności i uczciwości nie wspomnę
  0
 • Emeryt
  2016-05-01 23:01:17
  Witam a jakby sprzedawca miał przywilej wcześniej emerytury to co ludzie by wtedy pisali każdy może iść na kopalnie lub Policji i sprubować tego miodu ! Najlepiej siedzieć w domu użalać się jak się to mam ciężko ale do pracy nie pujdzie pozdrawiam
  3
 • zofis
  2016-05-04 21:36:11
  34 lata składowych 18 lat pracy w rolnictwie za które emerytura w wysokości 8,45zl za rok Państwo okradli tysiące osób które w życiu zawodowym pracowały w ZUS i Krus
  0
 • WD
  2016-05-06 09:57:05
  Przepraszam że wejdę w spór ludzi jednej rzeczy nie mogę pojąć Policja wojsko nauczyciel czy górnik każdy może spróbować siły w tych zawodach najlepiej krytykować i narzekać nikt nie zabrania wam tam pracować każdy robi to co lubi ciekawe że nikt nie pisze o parlamentarzystach po 5 lat siedzenia w Brukseli 40 tys miesięcznie 5 tys emeryturki idzie idzie znajomy ma firmę zarabia 20 tys nie zazdroszczę ma pomysł niech każdy popatrzy się na siebie i zastanowi się czy jest szczęśliwy ma fajną pracę jeżeli nie to niech szuka nowej ja mam 10 tą pracę i jestem zadowolony jak ktoś chce to pracy jest mnóstwo.Pozdrawiam idę do pracy
  4
 • barbara
  2016-06-21 13:19:16
  wieczne okradanie ludzi
  0
 • Zosia
  2017-10-01 08:20:14
  A czym to tak zmęczyli się artyści i twórcy?smieszne to bardzo ze ich praca traktowana jest inaczej No może imprezami i piciem na nich
  0
Reklama
Reklama

Zobacz więcej