statystyki

Emerytury jak w wojsku i policji: Celnicy będą pracować tylko do 55. roku życia

autor: Bożena Wiktorowska21.01.2016, 07:27; Aktualizacja: 21.01.2016, 10:32
Emeryt

Rząd zyska na zmianie systemu emerytalnego. źródło: ShutterStock

Funkcjonariusze Służby Celnej będą mogli przechodzić na emerytury na takich samych zasadach jak żołnierze i policjanci

Reklama


Reklama


Dzisiaj w Ministerstwie Finansów odbędzie się spotkanie specjalnej grupy roboczej, która pracuje nad obywatelskim projektem zmian w systemie emerytalnym celników, który w połowie ubiegłego roku trafił do Sejmu (druk nr 30). – Rząd popiera propozycję zrównania uprawnień emerytalnych celników i pozostałych służb mundurowych. Wkrótce będzie gotowe stanowisko w tej sprawie – ujawnia Sławomir Siwy, przedstawiciel Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, przewodniczący Związku Zawodowego Celnicy PL.

Projekt obywatelski stanowi realizację wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 3 marca 2015 r. (sygn. akt K39/13), który stwierdził, że przepisy ograniczające prawo celników do korzystania z zaopatrzeniowego systemu emerytalnego są niezgodne z ustawą zasadniczą.

– Służba Celna jest jedyną formacją mundurową, która znajduje się obecnie w powszechnym systemie ubezpieczeń, chociaż stawiane nam wymagania są takie same jak pozostałym funkcjonariuszom – podkreśla Sławomir Siwy.

Jeśli rozwiązania zaproponowane w projekcie obywatelskim wejdą w życie, to ta grupa zawodowa będzie mogła przechodzić na emerytury po 15 latach służby, otrzymując w zamian świadczenie w wysokości 40 proc. podstawy wymiaru. Przy czym z takiej możliwości będą mogli korzystać wyłącznie funkcjonariusze, którzy rozpoczęli pracę w tej formacji do końca grudnia 2012 r.

Natomiast osoby, które rozpoczęły służbę, poczynając od 1 stycznia 2013 r., mogą zakończyć swoją aktywność zawodową po 25 latach służby pod warunkiem ukończenia 55. roku życia.

– Trudno sobie wyobrazić, żeby walkę ze zorganizowaną przestępczością miały prowadzić osoby, które mają ponad 67 lat (65 lat – po przyjęciu rozwiązań zaproponowanych przez prezydenta – red.). A do takiej sytuacji może dojść, jeśli nasza formacja nie zostanie włączona do systemu zaopatrzeniowego – dodaje Sławomir Siwy.

Związkowcy zwracają uwagę, że obecnie Służba Celna jest jedną z najstarszych formacji mundurowych pod względem wieku jej członków. Okazuje się, że około jednej trzeciej funkcjonariuszy już ukończyło 50 lat. Dla porównania w policji ten wskaźnik wynosi 2,7 proc. wszystkich zatrudnionych, wśród pograniczników 2,5 proc., zaś w straży pożarnej 3,5 proc.

– Rząd zyska na zmianie systemu emerytalnego. Jeśli ukrócimy przemyt i oszustwa na akcyzie, to do budżetu państwa może dodatkowo wpłynąć 10 mld zł. Ale prawda jest taka, że starsi pracownicy nie mają szans w starciu z wysportowanymi przestępcami – dodaje Sławomir Siwy. 

4,6 tys. funkcjonariuszy celnych ukończyło 50. rok życia

14,2 tys. funkcjonariuszy pracuje w Służbie Celnej

Etap legislacyjny

Prace w komisjach sejmowych

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

  • logiczny(2016-01-21 10:46) Odpowiedz 6154

    a cóż takiego specjalnego jest w pracy celnika czego by nie było w pracy np. energetyka (włażącego na słupy, pracującego w terenie i na nocnych zmianach), sanitariusza, czy też kierowcy TiRa?

    Pokaż odpowiedzi (3)
  • XXX(2016-01-21 11:33) Odpowiedz 5042

    Kompletna bzdura , paranoja - zamiast zrobić jeden powszechny dla wszystkich system emerytalny rząd powiększa sferę nieakceptowalnych społecznie przywilejów o kolejne grupy uprzywilejowane . To nonsens ale dla władzy jak widać nie ma to znaczenia . Przyjdą kolejne wybory to niech liczą się z tym ż e wyborcy będą im to pamiętać i przypominać . Dlaczego róznicuje się uprawnienia emerytalne poslich obywateli ? dlaczego jedni mają utrzymywane i konserwowane absurdalne , niesprawiedliwe przywileje emerytalne kosztem pozostałej części społeczeństwa ??? KIEDY TO SIĘ WRESZCIE SKONCZY ????

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • hahha(2016-01-21 10:59) Odpowiedz 4346

    ..............a Ja proponuje każdemu Celnikowi sprawdzić stan majatku ze szczególnym uwzględnieniem rzeczy darowanych rzekomo mu przez siostry ,braci ,tatusiów i wujców oraz nabytych rzekomo przez dziedziczenie.

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • malinovy(2016-01-21 10:54) Odpowiedz 4246

    Przepraszam, że głupio spytam, a z jakiego powodu mają krócej pracować? Jest w tej pracy coś niebezpiecznego? To może od razu obetnijmy wiek emerytalny dla kontrolerów komunikacji publicznej, ochroniarzom i prywatnym detektywom...

    Pokaż odpowiedzi (3)
  • czytelnik(2016-01-21 13:53) Odpowiedz 3222

    A dlaczego nie w drugą stronę tzn. innych mundurowych zrównać z celnikami ?

    Pokaż odpowiedzi (4)
  • riczardo monterban(2016-01-21 13:28) Odpowiedz 3026

    Niestety ale przytłaczająca część zadań celników nie ma nic wspólnego ze ściganiem przestępców. Ich praca polega np. na odprawianiu tirów, kontrolach dot. akcyzy czy hazardu itd. Nikt z nich nie musi się szarpać, gonić a tym bardziej uciekać przed przestępcami. Do tych celów jest specjalna komórka w służbie celnej i im się ten przywilej jak najbardziej należy (co potwierdził TK w swoim wyroku). Niech szanowny pan ze związków powie ilu celników posiada broń palną ? Skoro nie mają broni tzn. że nie jest im potrzebna, a skoro nie jest im potrzebna tzn. że chyba te zadania nie są niebezpieczne. I nie da się o 10 mld zwiększyć wpływów do budżetu ani ukrócić przemytu i kantów na akcyzie jeżeli najbardziej doświadczona kadra pójdzie na emerytury. Tak tak, znaczna cześć pracy celnika to robota papierkowa za biurkiem gdzie liczy się doświadczenie a nie sprawność fizyczna.

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • O take POlske Walczylem(2016-01-21 09:31) Odpowiedz 2611

    I to jest kraj dwóch biegunów !............................................ W latach 80tych służyłem w zasadniczej służbie w wojsku razem z Piotrem Duda. Ówczesna Ustawa za rok pełnionej sluzby w wojskach powietrzno desantowych z limitem skoków bojowych gwarantowała drugi rok zaliczany do stazu emerytalnego. PO spełnieniu warunku i po zakończeniu słuzby Rząd ustawę zmienił z moca wsteczną zostawiając wspomniane uprawnienia tylko słuzbie zawodowej..................................Mija kilkadziesiąt lat a Tusk Donald stary ćpunek już jako Premier stwierdza: :” Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących " a co zrobił z robotnikami zatrudnionymi od 15r zycia zmuszając do 52 lat pracy nie licząc nadgodzin i pracy w szkodliwych. Czyzby w ten sposób chciał podziekować SBkom za to że do hotelu spóldzielni Świetlik gdzie po pracy wypoczywał dostarczali mu "jak się skończył alkohol listki maryśki-najlepszego towaru w hotelu". Ale to nie koniec Szanowni Państwo historii uprzywilejowanych i okradanych:......................... W 1998r została także wstecznie zmieniona Ustawa o Emeryturach POdmostowych. Wielu tak zatrudnianych miało więcej niż 15 lat pracy liczone wg starej ustawy w warunkach szkodliwych i niebezpiecznych (nie dostali jednak prawa do emerytury pomostowej -cofnięto juz to na co zapracowali--jeżeli na dzień wyznaczony w nowej ustawie nie mieli 25 lat pracy ogółem...............Chociaż przedtem tego warunku nie było.Ponadto w Ustawie tej nie stosuje zasady Konstytucyjnej Równości Stron Wobec Prawa czyli nie dolicza się (art 12 Ustawy tego nie przewiduje – okresów pracy ponadnormatywnej a 1000 dni ponadustawowo przepracowane (wiele służb miało enegetycy ,lekarze pogotowia ) to praktycznie 5 lat pracy . Tak więc odlicza się dla przykładu 4 dni L-4 i 2 dni strajku a nie zalicza się 5lat czasu pracy ponadnormatywnej). Nowa Ustawa stworzona przez PO o emeryturach POdmostowych to tylko katalog zamknięty rodzaju prac szkodliwych i niebezpiecznych jakby z góry zjedli z P Osłami wszystkie rozumy i nie podlega ten katalog rozszerzeniu przez Sądy- co też jest niezgodnie z Konstytucją RP- !!! Tacy Ignoranci jak Ty zPO na kolanie tworzyli te przepisy. Tak jak czytamy POlska dwóch biegunów

    Pokaż odpowiedzi (4)
  • Dobrze skalkulowano wiek emerytany(2016-01-21 12:00) Odpowiedz 2513

    Jak obserwuje w jakim wieku ludzie zaczynają umierać to podziwiam Naszych Decydentów.... Te 67lat daje luksus 2 - 3 lat życia bo 70 mało kto dożywa. W zasadzie mozna zadać pytanie - Po co płacić całe zycie gigantyczne składki emerytalne .... ......chyba tylko po to by utrzymywać zdrowych 55latków......jak by 55latek nie był w stanie być murarzem albo ślusarzem tylko musiał odpoczywać bo nie da rady dojść do TIRa przed szlabanem granicznym

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • a(2016-01-21 13:17) Odpowiedz 2426

    to skarbowcom tez trzeba dac wczesniejsze emerytury bo robią dokładnie z VAT to samo co celnicy z akcyzą

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • lex(2016-01-22 07:33) Odpowiedz 217

    mają podległość i obowiązki tak jak w wojsku. nie mają kodeksu pracy. posiadają broń służbową. nie mogą podejmować innego zatrudnienia i mieć poglądów politycznych. ostatnio zakazali im nawet posiadania telefonów służbowych w robocie, jeśli ich nie zgłoszą. dostarczają 1/3 dochodów budżetowych. więc co to jest, dzieci gorszego boga w stosunku do innych mundurowców? chcielibyście, żeby was ratował 60 letni strażak czy policjant? państwo musi się na coś zdecydować. albo pełny rygor z nagrodą za obostrzenia. albo pod kapelusz i czyściutka robota za biurkiem za dnia przez 8 godzin.

  • załamany(2016-01-21 16:20) Odpowiedz 2018

    celnicy robią dokładnie to samo co pracownicy skarbówki pobierają podatki, przyjmują deklaracje, chodzą na kontrole podatkowe - emerytura w wieku 55 lat dla wszystkichpracowników administracji tak po sprawiedliwości

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • celnik...asp.(2016-01-21 14:19) Odpowiedz 1623

    Tylko niewielka część celników max. ok. 10% ma zadania w terenie z bronią Wydział Zwalczania Przestępstw ...WZP ...a cała reszta siedzi za biurkami...

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • robotnik(2016-01-21 14:27) Odpowiedz 1624

    No to, to juz paranoja !! celnicy maja krócej pracował ? a coż oni robią ! - nic ! Wiek emerytalny powinien byc ten sam tj. 65 lat dla wszystkich grup zawodowych w tym dla MUNDUROWYCH i dla OBU płci !!!!

  • Do pana Kecaj(2016-01-21 10:43) Odpowiedz 1514

    Niestety ma pan racje Panie Kecaj ,Ja też już nie dokońca wierze że Kto kolwiek to naprawi ,No bo co by Pan zrobił gdyby po Ojcu (poprzedniku ) odziedziczył 3 bln zloty nieoficjalnego długu ,a rozwydrzone dzieci SBków ,Wojskowych ,czy Milicjantów skakały by panu po głowie?

  • Zbyszek(2016-01-21 22:54) Odpowiedz 1510

    mundurowi sędziowie prokuratorzy posłowie (byli i obecni) celebryci ,emerytury od 40 roku życia,a obiboki żyjące z pracy rąk do 80.roku zycia,a co kto zabroni?.

  • Robert(2016-01-21 14:27) Odpowiedz 1311

    I to wszystkim celnikom jak leci? Sekretarce, bufetowej, tym paniom z administracji i zaopatrzenia, i z kontroli wewnętrznej...I wielu, wielu innym? A dyrektorowi i naczelnikom tez?

  • Gosc(2016-01-21 12:44) Odpowiedz 1311

    Obywatelskie emerytury dla kazdego bez wyjatku a kto chce niech sobie placi dodatkowo na druga emeryture.A nie jakies rozgraniczenia jeden system ludzie nie beda liczyly drugiemu czy to sprawiedliwe czy nie.

  • tad(2016-01-21 17:11) Odpowiedz 1323

    Jesli to przejdzie to znaczy , że po rządzie PIS niczego dobrego dla kraju nie można się już spodziewać. 65 lat dla wszystkich bez względu na wykonywany zawód i płeć.

  • mundurowy(2016-01-21 16:47) Odpowiedz 1315

    zgoda ale w przypadku działań bojowych wysłać na I linię frontu !

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • dodajkomentarz(2016-01-21 19:40) Odpowiedz 1112

    każdy reżim dba o mundurowych