Czy można zwolnić pracownika tylko z powodu osiągnięcia wieku emerytalnego

autor: Agnieszka Brzostek24.10.2016, 07:00
Zwolnienie grupowe uzasadnia zwolnienie pracownika po nabyciu przez niego uprawnień emerytalnych.

Zwolnienie grupowe uzasadnia zwolnienie pracownika po nabyciu przez niego uprawnień emerytalnych.źródło: ShutterStock

Zwolnienie pracownika tylko z powodu osiągnięcia przez niego wieku emerytalnego jest niedozwolone.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (11)

  • fdg(2016-10-24 08:09) Zgłoś naruszenie 4510

    No i siedzą np. na dobrze płatnych państwowym posadach osoby w wieku 70 i więcej lat i nie można ich ruszyć, a młodzi nie mają pracy. Na dodatek jeszcze niektórzy pobierają zarówno emerytury, jak i wysokie pensje, bo osiągnęli wiek emerytalny w czasie, kiedy nie trzeba było się zwalniać, żeby dostać emeryturę i przynajmniej tych "dobra zmiana" powinna wysłać przymusowo na zasłużony odpoczynek!

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Inspektor Pracy(2016-10-24 10:45) Zgłoś naruszenie 2012

    .................a wszystko zaczeło się od na POzór mało istotnej zmiany prawnej. Otóz swego czasu jakiś Rządowy Oszust wymyślił że od pewnej kwoty dochodu POnad nie bedzie się odprowadzalo składki ZUS . Teraz wszystkie te POlityczne Prezesiki , Sedziowie Trybunalscy , Karierowicze --nie chcą iść na emerytury ,nie chcą rezygnować ze stanowisk gdyż wiedzą że na tych emeryturach w porownaniu do pensji bedą żyli "nędznie" .... Tak jest z Sędziami TK ,tak jest z wszelkiej masci siulam...Dlatego to Oni są za podniesieniem wieku emerytalnego aby mogli sie na stołkach jeszcze dlużej kołysać.

    Odpowiedz
  • ala(2016-10-24 17:31) Zgłoś naruszenie 120

    Pozorna ochrona. Wielu pracoiwników zatrudnionych na umowach okresowych traci prace po 55 roku bez praw emerytalnych i bez żadnej ochrony przed zwolnieniem.

    Odpowiedz
  • turbo(2016-10-25 11:39) Zgłoś naruszenie 84

    W komentarzach nie piszcie głupot, że w urzędach pracują ludzie, którzy mają 80 lat i więcej. A jeżeli takie rzeczy piszecie to podajcie miejscowość, urząd, wydział i nr biurka. I druga sprawa, robicie jakąś akcję "misiewicze" a macie pretensje, że młodzi ludzie nie są zatrudniani na państwowych dobrze płatnych posadach.

    Odpowiedz
  • prawnik - Szczecin(2016-10-24 08:49) Zgłoś naruszenie 56

    W uzupełnieniu rozważań wyroku z dnia 25 stycznia 2012 r. (II PK 104/11), należy dodać, że nie chodzi o każdą długotrwałą nieobecność do pracy spowodowaną chorobami.

    Odpowiedz
  • Co to za polityka demografivzna w Polsce?(2016-10-25 09:56) Zgłoś naruszenie 45

    We wszystkich instytucjach sektora budzetowego mozna spotkac emerytow pracujacych na etatcie, nawet takich co maja 80 lat i wiecej. A mlodzi wyksztalceni zmuszeni sa wyjezdzac za granice, gdzie b. czesto wykonuja proste prace, rodza dzieci, ktore zostana obywatelami niemieckimi i brytyjskimi.--- To jak to jest z ta polityka demografizna w Polsce?

    Odpowiedz
  • Obywatel do: fdg(2016-10-25 10:40) Zgłoś naruszenie 23

    Bardzo dobra wypowiedz. Pozdrawiam.

    Odpowiedz
  • Polak(2016-10-27 16:13) Zgłoś naruszenie 23

    Niech ci emeryci obecnie pracujący w budżetówce pracują w prywatnych firmach. Zobaczymy jak długo by popracowali. Ich efektywność byłaby zerowa. Nie powinno być tak, że pracowałem i zaraz jak idę na emeryturę nadal pracuje na tym stanowisku. Te przepisy powinny być zmienione. I rzeczywiście te osoby zajmują młodszym stanowiska pracy. Itd. Oni tylko walczą o swoje, inni się nie liczą.

    Odpowiedz
  • wada(2016-10-31 07:33) Zgłoś naruszenie 13

    pracownicy odchodzą na emerturę bo maj wyższą emetryturę niż obecne zarobki

    Odpowiedz