800 plus to niejedyne świadczenie, na jakie mogą liczyć rodzice dzieci w wieku od 12 do 35 miesięcy. Jest też inne świadczenie dodatkowe, powiązane z okresem żłobkowym dziecka. Jak je uzyskać i do kiedy można się o nie starać?
Jednym z najpopularniejszych świadczeń na dzieci jest obecnie 800 plus. Jednak rodzice dzieci w wieku żłobkowym mogą ubiegać się o dodatkowe wsparcie w postaci tzw. żłobkowego, znanego również jako 400 plus. Razem to 1200 zł do domowego budżetu od państwa. Jakie są zasady przyznawania tego świadczenia i kto może z niego skorzystać? Jakie są obowiązujące terminy?
Zasady przyznawania 400 plus
Świadczenie 400 plus jest przeznaczone na opłacenie żłobka, klubu dziecięcego bądź opiekuna dziennego. Aby móc skorzystać z tego wsparcia, placówka opiekuńcza lub opiekun musi być zarejestrowany w specjalnym wykazie. Świadczenie przysługuje dziecku do końca roku szkolnego, w którym kończy cztery lata.
Pieniądze z 400 plus nie trafiają jednak bezpośrednio do rodziców, lecz na konto placówki opiekuńczej lub opiekuna dziennego. Świadczenie to może być niższe niż 400 złotych, gdyż kwota jest zależna od faktycznych opłat ponoszonych przez rodziców za opiekę, z wyłączeniem kosztów wyżywienia dziecka.
Kto może skorzystać z 400 plus ?
Świadczenie 400 plus jest dostępne dla rodziców dzieci w wieku od 12 do 35 miesięcy, którzy spełniają określone kryteria. Beneficjentami wsparcia mogą być dzieci, które:
- są jedynakami i nie przysługuje im Rodzinny Kapitał Opiekuńczy (RKO),
- są pierwszym dzieckiem w rodzinie, a drugie otrzymuje środki z RKO,
- są drugim lub kolejnym dzieckiem w rodzinie, ale młodsze niż 12 miesięcy, więc nie otrzymuje RKO,
- są drugim lub kolejnym dzieckiem w rodzinie, ale starsze niż 35 miesięcy i już otrzymało pełne RKO.
Wniosek o 400 plus. Gdzie złożyć?
Wniosek o przyznanie 400 plus rodzice muszą złożyć drogą elektroniczną. Dostępne są trzy platformy, za pośrednictwem których można złożyć wniosek. To:
- Platforma Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS).
- Platforma Emp@tia.
- bankowość elektroniczna oraz SKOKi.
Zmiany w świadczeniu żłobkowym od października 2024
Od października 2024 roku 400 plus zostanie zastąpione przez program Aktywnie w żłobku, skierowany do pracujących rodziców. Nowy program będzie przewidywał świadczenie w wysokości 1500 złotych miesięcznie. Celem zmian w opiece jest większe wsparcie finansowe dla rodziców aktywnych zawodowo, umożliwiając im pokrycie kosztów opieki żłobkowej, czy sfinansowanie niani.
Bedą zmiany w 800 plus
Od 1 września 2024 roku program 800 plus również przejdzie zmiany. Świadczenie będzie uzależnione nie tylko od wieku dziecka, ale także od realizacji przez nie obowiązków edukacyjnych. Aby otrzymać pieniądze, dziecko będzie musiało uczęszczać do szkoły podstawowej, szkoły ponadpodstawowej, przedszkola lub zerówki. Zmiany te mają na celu skierowanie wsparcia do rodzin, których dzieci faktycznie uczęszczają do polskiego systemu edukacji. Zwolnione z nowych zasad będą maluchy, które są zbyt małe, aby realizować obowiązki edukacyjne, a także uczniowie, którzy w danym roku rozpoczną klasę maturalną.