Jeśli pracownik obawia się, że wkrótce utraci zdolność do pracy, ma szansę wrócić do zdrowia dzięki darmowej rehabilitacji leczniczej ZUS w ramach prewencji rentowej. Kto może skorzystać z takiego leczenia, do jakiego lekarza należy udać się po skierowanie na rehabilitację i jakie dokumenty należy przygotować? ZUS informuje krok po kroku.
- Kiedy można skorzystać z rehabilitacji leczniczej ZUS?
- Rehabilitacja lecznicza. Jakie dokumenty do ZUS?
- Kto wydaje orzeczenie i skierowanie na rehabilitację ZUS?
- Ile trzeba czekać na decyzję?
- Ile trwa rehabilitacja lecznicza?
Celem rehabilitacji w ramach prewencji rentowej jest utrzymanie lub przywrócenie zdolności do pracy osób, które w wyniku choroby lub urazu są zagrożone długotrwałą utratą zdolności do pracy lub mogą utrzymać lub odzyskać zdolność do pracy po przebytej rehabilitacji.
Kiedy można skorzystać z rehabilitacji leczniczej ZUS?
Z programu rehabilitacji może skorzysta osoba, jeśli jest zagrożona utratą zdolności do pracy. Musi jednak istnieć szansa, że ją odzyska po rehabilitacji. Dodatkowo należy spełnić jeden z warunków ZUS. Osoba jest ubezpieczona w ZUS (praca zawodowa), pobiera zasiłek chorobowy lub świadczenie rehabilitacyjne, pobiera rentę okresową z tytułu niezdolności do pracy.
Są też inne sytuacje, kiedy również można skorzystać z rehabilitacji ZUS. Np., gdy podczas kontroli zwolnienia lekarskiego, na którym przebywa pracownik, lekarz orzecznik stwierdzi taką potrzebę lub gdy osoba stara się o świadczenie rehabilitacyjne lub rentę z tytułu niezdolności do pracy.
Rehabilitacja lecznicza. Jakie dokumenty do ZUS?
Aby zakwalifikować się do rehabilitacji, należy przygotować wniosek o rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej ZUS. Jest to wniosek PR-4, który wypełni lekarz, u którego leczone jest dane schorzenie.
Wniosek o rehablitację należy złożyć w dowolnej placówce ZUS. Lekarz może wypełnić go elektronicznie i przesłać do ZUS przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.
PUE udostępnia dane zapisane na kontach w ZUS. Daje możliwość łatwego generowania i przesyłania drogą elektroniczną dokumentów zgłoszeniowych i rozliczeniowych oraz różnego typu pism i wniosków. Tą drogą można też umówić się na wizytę w ZUS.
Lekarz może wystawić wniosek o rehabilitację w trakcie wystawiania zwolnienia elektronicznego (e-ZLA) na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Takiego wniosku nie trzeba zanosić osobiście. Lekarz prześle go elektronicznie do ZUS.
Do wypełnienia wniosku potrzebne są: dowód osobisty lub paszport i następujące dane:
- imię i nazwisko,
- PESEL,
- adres zamieszkania,
- numer telefonu,
- adres e-mail,
Na badanie u lekarza orzecznika należy też zabrać przygotowaną dokumentację z leczenia. Są to dokumenty, które potwierdzają rozpoznanie i leczenie schorzenia, przez które osoba została uznana za niezdolną do pracy lub zagrożoną niezdolnością do pracy. Mogą to być karty informacyjne leczenia szpitalnego, historie choroby z przychodni, opisy i wyniki wykonanych badań diagnostycznych: RTG, USG i innych oraz dokumenty, które dotyczą innych schorzeń.
Kto wydaje orzeczenie i skierowanie na rehabilitację ZUS?
Orzeczenie w sprawie rehabilitacji wydaje lekarz orzecznik ZUS:
- po przeprowadzeniu badania lub
- na podstawie zgromadzonej dokumentacji z leczenia.
Ile trzeba czekać na decyzję?
ZUS rozpatrzy wniosek jak najszybciej. Jeżeli lekarz orzecznik wyda orzeczenie o potrzebie rehabilitacji, ubezpieczony otrzyma zawiadomienie pocztą o otrzymanym skierowaniu z informacją o terminie i miejscu rehabilitacji.
Ile trwa rehabilitacja lecznicza?
Rehabilitacja trwa 24 dni, ale ordynator ośrodka rehabilitacyjnego może ją wydłużyć albo skrócić po uprzedniej zgodzie ZUS. Po zakończonej rehabilitacji, ośrodek rehabilitacji wyda dokument o nazwie "Informacja o przebytej rehabilitacji" z najistotniejszymi informacjami o jej przebiegu i stanie zdrowia.
Kto pokrywa koszty rehabilitacji leczniczej?
Koszty rehabilitacji, czyli leczenia, zakwaterowania i wyżywienia pokrywa ZUS. Zakład zwraca też koszty dojazdu najtańszym środkiem komunikacji publicznej z miejsca, w którym ubezpieczony mieszka, do ośrodka rehabilitacyjnego.
Jakie schorzenia można rehabilitować?
Ubezpieczony może zostać skierowany na rehabilitację w systemie:
- stacjonarnym (pobyt całodobowy w ośrodku rehabilitacyjnym) w przypadku schorzeń:- narządu ruchu,- narządu ruchu po wypadku (wczesna rehabilitacja powypadkowa),- układu krążenia,- układu oddechowego,- psychosomatycznych,- onkologicznych po leczeniu nowotworu gruczołu piersiowego,- narządu głosu;
- ambulatoryjnym (codzienny dojazd na rehabilitację w wyznaczonych godzinach) w przypadku schorzeń:-narządu ruchu,-układu krążenia, w tym monitorowanego telemedycznie.
Co można leczyć w ramach rehabilitacji leczniczej?
Lekarz w ośrodku rehabilitacyjnym ustala indywidualnie zabiegi i zajęcia z zakresu:
- fizjoterapii, w tym:-kinezyterapii, np. terapia manualna, ćwiczenia izometryczne, ćwiczenia czynne wolne, ćwiczenia w wodzie, ćwiczenia grupowe itp.,- fizykoterapii, np. zbiegi z zakresu ciepłolecznictwa, krioterapii, hydroterapii, leczenia polem elektromagnetycznym wielkiej i niskiej częstotliwości, elektroterapii, leczenia ultradźwiękami, laseroterapii itp.,- masażu, np. klasycznego, wibracyjnego itp.;
- oddziaływań psychologicznych, w tym: terapię indywidualną, psychoedukację i treningi relaksacyjne;
- edukacji zdrowotnej w zakresie:-zasad prawidłowego żywienia,- czynników ryzyka w chorobach cywilizacyjnych,- podstawowej wiedzy o chorobie wymagającej rehabilitacji,- czynników zagrożenia dla zdrowia w miejscu pracy,- podstawowych informacji o prawach i obowiązkach pracodawcy i pracownika,- profilaktyki i leczenia uzależnień.
Placówki rehabilitacyjne. Gdzie są ośrodki ZUS?
ZUS nie ma własnych ośrodków rehabilitacyjnych. Zawiera umowy z placówkami, które muszą spełnić określone wymagania prawne, kadrowe, lokalowe i medyczne. Ośrodki zlokalizowane są na terenie całego kraju, w tym w miejscowościach uzdrowiskowych.
W ramach naboru placówek do systemu rehabilitacji, ZUS ogłasza konkurs ofert w dwóch dziennikach o zasięgu ogólnopolskim.