13. emerytura jest zastrzykiem gotówki, na który czekają emeryci. Wypłaty już się rozpoczęły, "trzynastka" jest bowiem przyznawana wraz z kwietniowym świadczeniem emerytalno-rentowym, rentą lub rodzicielskim świadczeniem uzupełniającym. O tym, że te dodatkowe pieniądze wypłaca ZUS, powszechnie wiadomo. Jak jednak wygląda sytuacja rolników otrzymujących emeryturę z KRUS-u? Uspokajamy: oni również mogą liczyć na zastrzyk gotówki.

13. emerytura dla rolnika

Rolnicy pobierający emeryturę z KRUS-u otrzymają w kwietniu 13. emeryturę. Przyznana jest ona z urzędu, nie trzeba więc składać o nią żadnego wniosku.

Jak wskazuje Tygodnik Poradnik Rolniczy, każdy uprawniony rolnik senior, który otrzymuje emeryturę lub rentę, otrzymuje decyzję o przyznaniu mu "trzynastki", a dodatkowo informację o tym, ile wynoszą świadczenia po waloryzacji 1 marca 2024 roku.

Ile wyniesie 13. emerytura dla rolnika?

Rolnicy otrzymują aktualnie wraz z kwietniowymi świadczeniami 13. emeryturę. Wynosi ona tyle, ile minimalna emerytura w wysokości po marcowej waloryzacji. W 2024 roku będzie to więc 1780,96 zł. Jako że od "trzynastek" pobierane są zaliczki na podatek dochodowy oraz składka zdrowotna, do rąk rolników nie trafi pełna kwota, a 1620,67 zł.

Kiedy rolnikowi przysługuje "trzynastka"?

Aby otrzymać "trzynastkę" wraz z kwietniowym świadczeniem, rolnik musi spełnić jeden warunek. Mianowicie na 31 marca 2024 roku taka osoba musi mieć prawo do rolniczej emerytury lub renty, okresowej emerytury rolniczej bądź rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego.

Jak można przeczytać na stronie KRUS-u w serwisie Gov.pl, w przypadku rolników, którzy mają prawo do kilku świadczeń, wciąż wypłacane jest tylko jedno dodatkowe świadczenie w postaci 13. emerytury. Jeżeli KRUS wypłaca rolnikowi emeryturę rolniczą, a ZUS inne świadczenie emerytalno-rentowe, to "trzynastkę" wypłaca mu ZUS, nie KRUS. Jednak kiedy KRUS wypłaca w zbiegu emerytury i renty rolnicze ze świadczeniem przyznanym przez ZUS, to wówczas 13. emeryturę wypłaca KRUS.

Warto też podkreślić, że w przypadku renty rodzinnej, do której uprawniona jest więcej niż jedna osoba, przysługuje jedno dodatkowe świadczenie. Jego wysokość jest proporcjonalna do liczby uprawnionych na 31 marca 2024 roku. Nie bierze się pod uwagę tych osób, które mają prawo do renty socjalnej lub jednocześnie do rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego.

Kiedy rolnicy otrzymają 13. emeryturę?

"Trzynastka" jest przekazywana wraz z kwietniowym świadczeniem emerytalno-rentowym. Terminy wypłat emerytur z KRUS-u to 1., 5., 6., 10., 15., 20. oraz 25. dzień miesiąca. Jeśli data wypłaty wypada w weekend lub święto, to beneficjent otrzymuje świadczenie wcześniej.