Jakiś czas temu rząd obiecał dodatkowe wsparcie finansowe dla rodziców. Okazuje się, że do wypłat już bliżej niż dalej. Kiedy konkretnie rodzice otrzymają pieniądze z nowego świadczenia w kwocie 1500 złotych? Jakie warunki będą musieli spełnić?

Już za kilka miesięcy planowane jest wprowadzenie nowego świadczenia dla rodzin z dziećmi, zwane "babciowym". To propozycja przyznania miesięcznej kwoty 1500 złotych dla świeżo upieczonych mam, które zdecydują się na powrót do pracy zaraz po zakończeniu urlopu macierzyńskiego.

Środki te mają być przeznaczone na opiekę nad dzieckiem. Ma to zachęcić kobiety do kontynuowania kariery zawodowej i, w efekcie, do powiększania rodziny. Kto będzie mógł otrzymać ten dodatek?

Dla kogo "babciowe"?

Nowe świadczenie ma być przeznaczone na pokrycie kosztów opieki nad dzieckiem, niezależnie od formy - może być to żłobek, opiekunka czy też babcia. Jednak, aby skorzystać z tego świadczenia, konieczne będzie oficjalne zatrudnienie osoby do opieki na umowę o pracę lub cywilnoprawną (zlecenie lub dzieło).Jakie warunki muszą spełnić rodzice, aby otrzymać dodatek?

  • Przede wszystkim obydwoje rodziców musi być zatrudnionych.
  • Ponadto matka dziecka musi wrócić do pracy lub rozpocząć nową pracę na umowę o pracę, zlecenie lub dzieło.
  • Dochody brutto matki muszą być równe lub przekraczać najniższą krajową pensję (4 242 zł od stycznia 2024 roku oraz 4 300 zł od lipca 2024 roku).
  • Dziecko nie może mieć więcej niż 3 lata (36 miesięcy).

Co ważne, nie będzie obowiązywał żaden próg dochodowy. Świadczenie będzie mogła otrzymać każda rodzina.

Plany rządu

Zapowiadane przez Donalda Tuska "babciowe" to jeden z flagowych pomysłów Koalicji Obywatelskiej. Ma być częścią programu "Aktywny rodzic", mającego na celu wspieranie młodych rodziców, zwłaszcza kobiet, w powrocie do pracy. Według informacji ze strony Infor.pl, w tegorocznym budżecie państwa przeznaczono na ten cel 1,5 miliarda złotych. To sugeruje, że albo świadczenie będzie dostępne dla wszystkich rodziców małych dzieci, albo jego wysokość przekroczy 1500 złotych.

Kiedy wypłaty "babciowego"?

Pierwsze wypłaty "babciowego" według komunikatów z ministerstwa rodziny planowane są na III kwartał 2024 roku, co oznacza, że możemy się spodziewać ich między lipcem a wrześniem. Na chwilę obecną brakuje jednak konkretnych szczegółów regulujących tę nową ustawę.

Konieczna umowa z babcią

My nie chcemy wypychać babci, dziadka, cioci, wujka z rynku pracy - chcemy, żeby z taką babcią, z takim dziadkiem czy członkiem rodziny zawarta była umowa- powiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk na antenie TVP Info.

Ministerstwo dąży do tego, aby opiekunowie dzieci do lat 3, tacy, jak babcia czy dziadek, mieli zawartą umowę. Nadal trwają prace nad określeniem kryteriów dostępu do programu, co może spowodować zmiany w stosunku do pierwotnych założeń.

Minister zaznaczyła, że budżet programu został odpowiednio skalkulowany, tak, aby zapewnić wypłatę "babciowego" również dla rodzin posiadających więcej niż jedno dziecko w wieku do 36 miesięcy. Rodziny te mogą składać wnioski o świadczenie dla każdego dziecka spełniającego kryteria kwalifikacji, bez obaw o brak środków w programie. - Projekt będzie gotowy w ciągu najbliższych tygodni - zapewniła ministra.