Były żołnierz musi wybrać jedną emeryturę

autor: Bożena Wiktorowska12.04.2016, 17:00
Kwestię zbiegu prawa do dwóch świadczeń w przypadku mundurowych regulują dwie ustawy.

Kwestię zbiegu prawa do dwóch świadczeń w przypadku mundurowych regulują dwie ustawy.źródło: ShutterStock

Rok temu w wieku 69 lat i po 26 latach zakończyłem pracę w prywatnej firmie. Cały ten czas pracodawca płacił za mnie składki. Jednak wcześniej przez 24 lata mojego życia byłem żołnierzem zawodowym. Z armii zostałem zwolniony z powodu stanu zdrowia związanego z przebiegiem służby wojskowej i zaliczony do III grupy inwalidzkiej. Teraz pozostaje sprawa emerytury. ZUS nie chce mi doliczyć do tej cywilnej wszystkich okresów służby wojskowej. Twierdzi, że do stażu ubezpieczeniowego może dodać tylko służbę zasadniczą. Nie rozumiem, dlaczego urzędnicy nie chcą uwzględnić całego stażu – pisze pan Zbigniew.

Niestety, przepisy dotyczące osób, które wstąpiły do wojska przed 1999 rokiem, nie dają możliwości nie tylko sumowania emerytur, ale także otrzymania dwóch świadczeń z dwóch różnych systemów. Reforma emerytalna z 1999 roku spowodowała zmianę sposobu ustalania wysokości świadczeń. Emerytury obliczane z uwzględnieniem części socjalnej i obowiązującej kwoty bazowej zastąpiły świadczenia ustalane na podstawie kapitału zgromadzonego na koncie emerytalnym w ZUS i dalszego trwania życia. Wtedy też wprowadzono rewolucyjną zasadę, że za mundurowych mają być płacone składki przez resorty siłowe.

Sytuacja się zmieniła po blisko czterech latach. Ustawa z 23 lipca 2003 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw spowodowała ponowne objęcie zaopatrzeniowym systemem emerytalnym wszystkich żołnierzy zawodowych i funkcjonariuszy służb mundurowych bez względu na datę wstąpienia do służby. Oznaczało to zniesienie obowiązku ubezpieczenia społecznego tych żołnierzy zawodowych i funkcjonariuszy służb mundurowych, którzy do 30 września 2003 r. byli objęci powszechnym systemem ubezpieczeń społecznych. Obowiązek ten dotyczył osób, które nie pozostawały w służbie 1 stycznia 1999 r., czyli w dniu wejścia w życie reformy systemu ubezpieczeń społecznych. Przy czym wyjście z powszechnego systemu ubezpieczeniowego nie zlikwidowało ważnego przywileju dla tej grupy, jakim było prawo do świadczenia z każdego systemu.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (8)

 • Mural(2016-04-14 09:31) Zgłoś naruszenie 201

  Mój znajomy, rocznik 1950 odszedł na emeryturę wojskową wiele lat temu. Był po szkole wojskowej, oficer w stopniu pułkownika. Potem przeszło 20 lat pracował, aż do wieku emerytalnego 65 lat. I tu się dowiedział, że nie doliczą mu do emerytury wojskowej tych lat "cywilnych." To na grzyba cały czas pobierali od niego składki, skoro nie "załapywał" się wg ustawy na taką możliwość?????To złodziejstwo w biały dzień!

  Odpowiedz
 • xxx(2016-04-18 19:34) Zgłoś naruszenie 70

  Co wy chcecie, żeby osoba w wieku 65 lat była sprawna. Po 50 latach już maja trudności w służbie. Na pewno zależy od służby jaką wykonują.

  Odpowiedz
 • kazan(2016-04-14 11:13) Zgłoś naruszenie 517

  wojskowi powinni pracowac jak wszyscy ludzi do 65lat

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • Gorzej ....(2016-07-18 11:02) Zgłoś naruszenie 12

  ..... jak za komuny.

  Odpowiedz
 • MC(2017-10-30 18:00) Zgłoś naruszenie 01

  No ok ale czy sąd zasądził zwrot nienależnie pobranych składek? i czy ktoś nie powinien beknąć za pobieranie jak to bym nazwał "haraczu" za możliwość pracy w cywilu?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane