statystyki

Emeryci i renciści muszą się rozliczyć z przychodów za 2015 rok

autor: Marek Opolski18.02.2016, 08:52; Aktualizacja: 18.02.2016, 08:54
emerytura emeryt pieniądze

Emeryci i renciści, którzy nie ukończyli powszechnego wieku emerytalnego, mają ograniczone możliwości dorobienia do swoich świadczeń.źródło: ShutterStock

Do końca lutego osoby uprawnione do tych świadczeń dostarczają do ZUS dokumenty potwierdzające ich ubiegłoroczne zarobki. Powinien w nich zostać wykazany przychód objęty składkami na ubezpieczenia społeczne

Emeryci i renciści, którzy nie ukończyli powszechnego wieku emerytalnego, mają ograniczone możliwości dorobienia do swoich świadczeń. Jeśli uzyskują przychód z działalności objętej obowiązkiem ubezpieczeń społecznych lub z tytułu służby, a chcą pobierać świadczenie, nie mogą przekroczyć określonych limitów.

Dwa progi zarobkowe

Obowiązujące przepisy przewidują dwa progi zarobkowe dla emerytów i rencistów uzyskujących przychód z działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczeń społecznych lub z tytułu służby. Pierwszy z nich to 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy ostatnio ogłoszonego przez prezesa GUS (obecnie 2726,80 zł, a od 1 marca 2016 r. – 2846,90 zł). Jeśli osoba uprawniona przekroczyła ten limit, a jej przychód nie był wyższy od drugiego progu zarobkowego, świadczenie podlega zmniejszeniu o kwotę przekroczenia tego limitu. Nie może być ono wyższe od maksymalnej kwoty zmniejszenia ustalonej dla emerytury lub renty w danym okresie i podwyższanej w ramach waloryzacji świadczeń od 1 marca każdego roku. [tabele 1 i 2]

Drugi wyższy próg zarobkowy stanowi 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy ostatnio ogłoszonego przez prezesa GUS (obecnie 5064 zł, a od 1 marca 2016 r. – 5287,10 zł). Przekroczenie tego progu powoduje, że emerytura lub renta podlega zawieszeniu.

Obydwa progi zarobkowe zmieniają się co trzy miesiące i obowiązują od 1 marca, 1 czerwca, 1 września oraz od 1 grudnia danego roku.

Należy zaznaczyć, że w przypadku renty rodzinnej przyznanej kilku członkom rodziny przychód osiągany przez każdego z uprawnionych wpływa jedynie na zmniejszenie lub zawieszenie tej części świadczenia, która mu przysługuje. Nie ulegają natomiast zmianie kwoty świadczenia przysługujące innym członkom rodziny. Kwota maksymalnego zmniejszenia dla dorabiającej osoby jest ustalana proporcjonalnie do liczby uprawnionych (np. w przypadku renty rodzinnej dla dwóch osób wynosi 1/2 pełnej kwoty).

Omawiane zasady dorabiania dotyczą również osób uprawnionych do emerytur pomostowych oraz nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy osoby te po przyznaniu emerytury wykonują odpowiednio pracę w szczególnych warunkach (o szczególnym charakterze) lub pracę w placówkach oświatowych wymienionych w Karcie nauczyciela. W takich przypadkach przysługujące im świadczenie podlega zawieszeniu bez względu na wysokość uzyskiwanych zarobków.

W tabelach prezentujemy kwoty granicznych kwot przychodu oraz kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent, jakie obowiązywały w 2015 roku.

Obowiązki informowania o przychodzie


Pozostało 89% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane