W Krakowie w ciągu pierwszych godzin funkcjonowania okienka transferowego cztery osoby złożyły oświadczenia w ZUS, że chcą aby część ich składki z II filaru trafiała do otwartego funduszu emerytalnego zamiast na subkonto.
Reklama

Także do oddziału ZUS w Sosnowcu wpłynął pierwszy wniosek dotyczący przekazywania składek do OFE. W Kielcach co prawda nikt jeszcze nie złożył dokumentów w tej sprawie, ale zainteresowani skorzystaniem z okienka transferowego założyli profil na Platformie Usług Elektronicznych.

- Teraz te osoby mogą w dogodnym dla siebie czasie złożyć oświadczenie przez Internet wykorzystując profil na PUE – wyjaśnia Paweł Szkalej, rzecznik prasowy oddziału ZUS w Kielcach. – Nasi klienci interesowali się także do kiedy mogą dokonać wyboru między ZUS a OFE.

Nieco inaczej wygląda sytuacja w w Białymstoku.

- Do tej pory tylko jedna osoba była zainteresowana co należy zrobić, żeby przyszłe składki trafiały do OFE – wyjaśnia Alicja Koczta, naczelnik Sali Obsługi oddziału ZUS w Białymstoku.

Zainteresowani do końca lipca mogą zdecydować o losie składki w wysokości 2,92 proc. podstawy wymiaru (wynagrodzenia). Pozostała cześć składki emerytalnej, czyli 16,6 proc. trafia do ZUS i jest zapisywana na koncie emerytalnym (12,22 proc.) i subkoncie (4,38 proc.). Oświadczenie dotyczy wyłącznie zmiany decyzji podjętej w czasie poprzedniego okienka transferowego. Osoby, które w 2014 roku nie zdecydowały się na oszczędzanie w OFE pozostając w ZUS, teraz mogą zmienić swoją decyzję. Muszą to jednak zrobić na piśmie wypełniając specjalne oświadczenie dostępne w każdej jednostce ZUS oraz na stronie internetowej www.zus.pl. Oświadczenie można dostarczyć osobiście do placówki ZUS, za pośrednictwem poczty lub przy wykorzystaniu zusomatów dostępnych w większych placówkach ZUS przez 24 godziny na dobę. Klienci posiadający profil na Platformie Usług Elektronicznych mogą natomiast złożyć oświadczenie przez internet, właśnie przy wykorzystaniu profilu na PUE.

Jednocześnie deklaracji o przeznaczeniu 2,92 proc. składki emerytalnej nie składają osoby, które mają do ukończenia powszechnego wieku emerytalnego 10 lub mniej lat. W przypadku tych osób bowiem ZUS zaprzestaje odprowadzania składek do OFE, a fundusze rozpoczynają stopniowy transfer środków z OFE do ZUS.

Kolejne okienka transferowe będą się odbywać co cztery lata. Następne będzie więc miało miejsce od 1 kwietnia do 31 lipca 2020 r.