Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Systemy emerytalne na świecie. Polska powinna się na nich wzorować?

System emerytalny w Szwecji W 2001 roku weszły ostatecznie w życie zmiany w szwedzkim systemie emerytalnym. Teraz składa się z trzech filarów. Pierwszy to obowiązkowy filar państwowy. Co ważne, państwowy program emerytalny jest całkowicie odseparowany od budżetu centralnego. Gromadzi on składki z tytułu składki repartycyjnej (16 proc.) i składki kapitałowej (2,5 proc.). Składka dochodowa zależy od dochodów obywatela i jest dzielona po równo między pracownika i pracodawcę. Zgromadzone środki trafiają do tzw. funduszy buforowych, które chronią zgromadzony kapitał przez zmianami ekonomicznymi i demograficznymi. Fundusze inwestują obowiązkowo w obligacje tylko 30 proc. środków, a maksymalnie 40 proc. środków może być wystawiona na ryzyko kursu walutowego. Świadczenia z tego filaru mogą być wypłacane od ukończenia 61 roku życia – w całości lub częściowo. Składka kapitałowa przypomina polskie OFE, ale Szwedzi wpłacają swoja składkę w wysokości 2,5 proc. do dobrowolnie wybranego funduszu emerytalnego - mogą wybrać maksymalnie pięć funduszy spośród około 700 działających w Szwecji. Osoby, które nie zgromadziły środków wystarczających na wypłatę emerytury, mogą liczyć na gwarantowaną emeryturę państwową, przyznawaną po ukończeniu 65 roku życia i 40 lat mieszkania w Szwecji. Wysokość świadczenia jest wyliczana przez szwedzki urząd statystyczny na podstawie wskaźnika inflacji. Drugi filar szwedzkiego systemu emerytalnego to dodatkowy filar zawodowy - jest określany w umowach zbiorowych i przeznaczony dla stałych pracowników. Na trzeci filar składają się indywidualne konta emerytalne Szwedów, stanowiące ich osobiste inwestycje.
System emerytalny w Szwecji W 2001 roku weszły ostatecznie w życie zmiany w szwedzkim systemie emerytalnym. Teraz składa się z trzech filarów. Pierwszy to obowiązkowy filar państwowy. Co ważne, państwowy program emerytalny jest całkowicie odseparowany od budżetu centralnego. Gromadzi on składki z tytułu składki repartycyjnej (16 proc.) i składki kapitałowej (2,5 proc.). Składka dochodowa zależy od dochodów obywatela i jest dzielona po równo między pracownika i pracodawcę. Zgromadzone środki trafiają do tzw. funduszy buforowych, które chronią zgromadzony kapitał przez zmianami ekonomicznymi i demograficznymi. Fundusze inwestują obowiązkowo w obligacje tylko 30 proc. środków, a maksymalnie 40 proc. środków może być wystawiona na ryzyko kursu walutowego. Świadczenia z tego filaru mogą być wypłacane od ukończenia 61 roku życia – w całości lub częściowo. Składka kapitałowa przypomina polskie OFE, ale Szwedzi wpłacają swoja składkę w wysokości 2,5 proc. do dobrowolnie wybranego funduszu emerytalnego - mogą wybrać maksymalnie pięć funduszy spośród około 700 działających w Szwecji. Osoby, które nie zgromadziły środków wystarczających na wypłatę emerytury, mogą liczyć na gwarantowaną emeryturę państwową, przyznawaną po ukończeniu 65 roku życia i 40 lat mieszkania w Szwecji. Wysokość świadczenia jest wyliczana przez szwedzki urząd statystyczny na podstawie wskaźnika inflacji. Drugi filar szwedzkiego systemu emerytalnego to dodatkowy filar zawodowy - jest określany w umowach zbiorowych i przeznaczony dla stałych pracowników. Na trzeci filar składają się indywidualne konta emerytalne Szwedów, stanowiące ich osobiste inwestycje. / ShutterStock

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Powiązane

Komentarze(34)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • GP-znowu pisze to co chce napisać??w niemczech....
  2016-03-05 09:55:49
  istnieje możliwość przechodzenia wcześniejszego na emeryturę po 40 latach pracy i w wieku 63 lat.Można w tym wypa******djąć pracę tylko w wym. 1/2 etatu.W Polsce system emerytalny jest kąsany dla POtrzeb "aby żyło nam się lepiej"....Okradziono ludzi pracy kilka krotnie i POzbawiono praw do emerytur--tuż przed uzyskaniem świadczenia,nie zwracając uwagi na 40 letni staż składkowy,pracę 20 lat wykonywaną w tym w war.szczególnych.Złamano prawa ustawy zasadniczej ,którą przyklepał stroniczy TK.Zaprowadzono niekonstytucyjne prawo sprawiedliwości sPOłecznej oraz równości płci/sztandarowe prawa UE/..Kosiniak,Pawlak,Tusk,POwinni za to ulepszenie systemu kosztem ubezpieczonych odpowiedzieć.
  2
 • rozżalony niesprawiedliwością
  2016-03-05 12:04:45
  mam 47 lat oskładkowanych lat pracy przepracowanych w Polsce a do 67 lat ustawowych brakują mi 3 lata i obecnie jestem na zasiłku dostając nieco powyżej 800 zł.a kiedy skończę 67 lat,to otrzymam niewiele więcej-tak mi obliczył ZUS i jaka tu sprawiedliwość,że za 47 lat uczciwej harówki będę na starość głodował podczas gdy inni pracowali tu i tam na lewo i częściowo legalnie zgarną moje składki albo ci,którzy są uprzywilejowani idą po 15 latach pracy mając niecałe 40 lat życia na zasłużoną i to w dodatku horendalną emeryturę!!! ile jest tych grup uprzywilejowanych ,na których inni muszą harować?;górnicy,leśnicy,sędziowie,prokuratorzy,wojskowi wszelakiej maści,policjanci,nauczyciele,marynarze,rybacy,sejmowcy,kolejarze,nauczyciele,hutnicy ,rolnicy i inni.I jak zwykły człowiek nie mający przywilejów ma na to wszystko zarobić!!!???
  4
  pokażodpowiedzi (3)
 • at
  2016-03-05 18:09:04
  Bezwzględnie powinien obowiązywać wiek 65 lat dla wszystkich. Zastanowić się trzeba tylko nad górnikami. Pierwsze do likwidacji to przywileje mundurówki, tzw. aparatu sprawiedliwości, rolników . Nie ma równych i równiejszych. 65-letni policjant nie jest w gorszej sytuacji niż 65 - letni budowlaniec czy pielęgniarka. PISowi zapewne nie starczy odwagi aby to wprowadzic w życie, w kolejnych wyborach trzeba głosować na partię , która w programie wyborczym potraktuje ten postulat powaznie.
  1
  pokażodpowiedzi (4)
 • MK
  2016-03-05 17:56:16
  Zdemolowany system emerytalny to głównie zasługa polityków ! Przerażający obraz niegospodarności składek ubezpieczonych wydawane na przywileje emerytalne kosztują miliardy złotych . TAK DALEJ BYĆ NIE MOŻE .Czas najwyższy uhonorować ludzi w wieku 65+ z długoletnimi stażami pracy
  0
  pokażodpowiedzi (2)
 • dsdsd
  2016-03-05 12:06:32
  to dla naszych rządzących za trudne do zrozumienia jak w innych krajach dbają o emerytów
  0
 • Waloryzacja...
  2016-03-05 12:38:48
  Waloryzacja rent i emerytur powinna odbywac sie wedlug 100% wskaznika wzrostu sredniej krajowej placy, aby seniorzy z niskimi swiadczeniami nie wpadali w sciane skrajnej nedzy.
  0
 • StAAbrA
  2016-03-05 22:22:07
  Na lepszych systemach emerytalnych można się wzorować , ale można zbudować najlepszy system na świecie - na leżąco . Tyle tylko , że władza za wiele - przy takim systemie , nie nakradnie . I tu jest ten cwancig .
  0
 • Mietek
  2016-03-05 20:06:29
  Szkoda ze Morawiecki najpierw nie pomyśli o wyższych pensjach osobiście uważam go za złodzieja skoro w banku zarabiał ponad 200tys zl
  4
 • Uwazam...
  2016-03-05 12:07:39
  Uwazam, ze w Polsce powinien byc nastepujacy 3-filarowy model emerytalny: 1/ czesc socjalna nazywana emerytura obywatelska wyplacana z budzetu panstwa na poziomie minimum egzystencji lub nieco wyzej. Dla wszystkich seniorow jednakowa po rolnikow wlcznie. KRUS ulega likwidacji: 2/ emerytura ZUS-owska bazujaca na obowiazkowych skladkach emerytalnych naliczna wedlug skladki zdefiniowanej. Dla wszystkich odprowadzajacych skladke emerytalna. OFE likwidujemy; 3/ dobrowolny III filar oplacany z wlasnej kieszeni bez mozliwosci odpisu od podatku. Uwazam, ze moja propozycja jest dobra. ----- Jak w budzecie jest malo kasy na inwestycje, nalezy wprowadzic progresywny PIT po 50% wlacznie.
  2
  pokażodpowiedzi (1)
 • jestem zmęczona bieda pomimo, że pracuję
  2016-03-05 13:21:43
  Uwazam...(dzisiaj 12:07)-masz rację, tylko z jednym warunkiem, że mnie po 37 latach pracy nie stać na odkładanie trzeciego filaru i to jest przykre bo ja po tych 37 latach pracy w budżetówce zarabiam 1500 zł, to jest żałosne, po tylu latach pracy taka jałmużna, bo od 8 lat jako pracownicy budżetówki mamy zamrożone wynagrodzenia, szkoda, że nas pracowników razem z naszymi rodzinami nie zamrozili bo to nie jest życie, to jest wegetacja
  7
Reklama

Zobacz więcej

image for background

Przejdź do strony głównej