Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Systemy emerytalne na świecie. Polska powinna się na nich wzorować?

System emerytalny w Szwecji W 2001 roku weszły ostatecznie w życie zmiany w szwedzkim systemie emerytalnym. Teraz składa się z trzech filarów. Pierwszy to obowiązkowy filar państwowy. Co ważne, państwowy program emerytalny jest całkowicie odseparowany od budżetu centralnego. Gromadzi on składki z tytułu składki repartycyjnej (16 proc.) i składki kapitałowej (2,5 proc.). Składka dochodowa zależy od dochodów obywatela i jest dzielona po równo między pracownika i pracodawcę. Zgromadzone środki trafiają do tzw. funduszy buforowych, które chronią zgromadzony kapitał przez zmianami ekonomicznymi i demograficznymi. Fundusze inwestują obowiązkowo w obligacje tylko 30 proc. środków, a maksymalnie 40 proc. środków może być wystawiona na ryzyko kursu walutowego. Świadczenia z tego filaru mogą być wypłacane od ukończenia 61 roku życia – w całości lub częściowo. Składka kapitałowa przypomina polskie OFE, ale Szwedzi wpłacają swoja składkę w wysokości 2,5 proc. do dobrowolnie wybranego funduszu emerytalnego - mogą wybrać maksymalnie pięć funduszy spośród około 700 działających w Szwecji. Osoby, które nie zgromadziły środków wystarczających na wypłatę emerytury, mogą liczyć na gwarantowaną emeryturę państwową, przyznawaną po ukończeniu 65 roku życia i 40 lat mieszkania w Szwecji. Wysokość świadczenia jest wyliczana przez szwedzki urząd statystyczny na podstawie wskaźnika inflacji. Drugi filar szwedzkiego systemu emerytalnego to dodatkowy filar zawodowy - jest określany w umowach zbiorowych i przeznaczony dla stałych pracowników. Na trzeci filar składają się indywidualne konta emerytalne Szwedów, stanowiące ich osobiste inwestycje.
System emerytalny w Szwecji W 2001 roku weszły ostatecznie w życie zmiany w szwedzkim systemie emerytalnym. Teraz składa się z trzech filarów. Pierwszy to obowiązkowy filar państwowy. Co ważne, państwowy program emerytalny jest całkowicie odseparowany od budżetu centralnego. Gromadzi on składki z tytułu składki repartycyjnej (16 proc.) i składki kapitałowej (2,5 proc.). Składka dochodowa zależy od dochodów obywatela i jest dzielona po równo między pracownika i pracodawcę. Zgromadzone środki trafiają do tzw. funduszy buforowych, które chronią zgromadzony kapitał przez zmianami ekonomicznymi i demograficznymi. Fundusze inwestują obowiązkowo w obligacje tylko 30 proc. środków, a maksymalnie 40 proc. środków może być wystawiona na ryzyko kursu walutowego. Świadczenia z tego filaru mogą być wypłacane od ukończenia 61 roku życia – w całości lub częściowo. Składka kapitałowa przypomina polskie OFE, ale Szwedzi wpłacają swoja składkę w wysokości 2,5 proc. do dobrowolnie wybranego funduszu emerytalnego - mogą wybrać maksymalnie pięć funduszy spośród około 700 działających w Szwecji. Osoby, które nie zgromadziły środków wystarczających na wypłatę emerytury, mogą liczyć na gwarantowaną emeryturę państwową, przyznawaną po ukończeniu 65 roku życia i 40 lat mieszkania w Szwecji. Wysokość świadczenia jest wyliczana przez szwedzki urząd statystyczny na podstawie wskaźnika inflacji. Drugi filar szwedzkiego systemu emerytalnego to dodatkowy filar zawodowy - jest określany w umowach zbiorowych i przeznaczony dla stałych pracowników. Na trzeci filar składają się indywidualne konta emerytalne Szwedów, stanowiące ich osobiste inwestycje. / ShutterStock

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję

Powiązane

Reklama

Komentarze(34)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • GP-znowu pisze to co chce napisać??w niemczech....
  2016-03-05 09:55:49
  istnieje możliwość przechodzenia wcześniejszego na emeryturę po 40 latach pracy i w wieku 63 lat.Można w tym wypa******djąć pracę tylko w wym. 1/2 etatu.W Polsce system emerytalny jest kąsany dla POtrzeb "aby żyło nam się lepiej"....Okradziono ludzi pracy kilka krotnie i POzbawiono praw do emerytur--tuż przed uzyskaniem świadczenia,nie zwracając uwagi na 40 letni staż składkowy,pracę 20 lat wykonywaną w tym w war.szczególnych.Złamano prawa ustawy zasadniczej ,którą przyklepał stroniczy TK.Zaprowadzono niekonstytucyjne prawo sprawiedliwości sPOłecznej oraz równości płci/sztandarowe prawa UE/..Kosiniak,Pawlak,Tusk,POwinni za to ulepszenie systemu kosztem ubezpieczonych odpowiedzieć.
  2
 • rozżalony niesprawiedliwością
  2016-03-05 12:04:45
  mam 47 lat oskładkowanych lat pracy przepracowanych w Polsce a do 67 lat ustawowych brakują mi 3 lata i obecnie jestem na zasiłku dostając nieco powyżej 800 zł.a kiedy skończę 67 lat,to otrzymam niewiele więcej-tak mi obliczył ZUS i jaka tu sprawiedliwość,że za 47 lat uczciwej harówki będę na starość głodował podczas gdy inni pracowali tu i tam na lewo i częściowo legalnie zgarną moje składki albo ci,którzy są uprzywilejowani idą po 15 latach pracy mając niecałe 40 lat życia na zasłużoną i to w dodatku horendalną emeryturę!!! ile jest tych grup uprzywilejowanych ,na których inni muszą harować?;górnicy,leśnicy,sędziowie,prokuratorzy,wojskowi wszelakiej maści,policjanci,nauczyciele,marynarze,rybacy,sejmowcy,kolejarze,nauczyciele,hutnicy ,rolnicy i inni.I jak zwykły człowiek nie mający przywilejów ma na to wszystko zarobić!!!???
  4
  pokażodpowiedzi (3)
 • at
  2016-03-05 18:09:04
  Bezwzględnie powinien obowiązywać wiek 65 lat dla wszystkich. Zastanowić się trzeba tylko nad górnikami. Pierwsze do likwidacji to przywileje mundurówki, tzw. aparatu sprawiedliwości, rolników . Nie ma równych i równiejszych. 65-letni policjant nie jest w gorszej sytuacji niż 65 - letni budowlaniec czy pielęgniarka. PISowi zapewne nie starczy odwagi aby to wprowadzic w życie, w kolejnych wyborach trzeba głosować na partię , która w programie wyborczym potraktuje ten postulat powaznie.
  1
  pokażodpowiedzi (4)
 • MK
  2016-03-05 17:56:16
  Zdemolowany system emerytalny to głównie zasługa polityków ! Przerażający obraz niegospodarności składek ubezpieczonych wydawane na przywileje emerytalne kosztują miliardy złotych . TAK DALEJ BYĆ NIE MOŻE .Czas najwyższy uhonorować ludzi w wieku 65+ z długoletnimi stażami pracy
  0
  pokażodpowiedzi (2)
 • dsdsd
  2016-03-05 12:06:32
  to dla naszych rządzących za trudne do zrozumienia jak w innych krajach dbają o emerytów
  0
 • Waloryzacja...
  2016-03-05 12:38:48
  Waloryzacja rent i emerytur powinna odbywac sie wedlug 100% wskaznika wzrostu sredniej krajowej placy, aby seniorzy z niskimi swiadczeniami nie wpadali w sciane skrajnej nedzy.
  0
 • StAAbrA
  2016-03-05 22:22:07
  Na lepszych systemach emerytalnych można się wzorować , ale można zbudować najlepszy system na świecie - na leżąco . Tyle tylko , że władza za wiele - przy takim systemie , nie nakradnie . I tu jest ten cwancig .
  0
 • Mietek
  2016-03-05 20:06:29
  Szkoda ze Morawiecki najpierw nie pomyśli o wyższych pensjach osobiście uważam go za złodzieja skoro w banku zarabiał ponad 200tys zl
  4
 • Uwazam...
  2016-03-05 12:07:39
  Uwazam, ze w Polsce powinien byc nastepujacy 3-filarowy model emerytalny: 1/ czesc socjalna nazywana emerytura obywatelska wyplacana z budzetu panstwa na poziomie minimum egzystencji lub nieco wyzej. Dla wszystkich seniorow jednakowa po rolnikow wlcznie. KRUS ulega likwidacji: 2/ emerytura ZUS-owska bazujaca na obowiazkowych skladkach emerytalnych naliczna wedlug skladki zdefiniowanej. Dla wszystkich odprowadzajacych skladke emerytalna. OFE likwidujemy; 3/ dobrowolny III filar oplacany z wlasnej kieszeni bez mozliwosci odpisu od podatku. Uwazam, ze moja propozycja jest dobra. ----- Jak w budzecie jest malo kasy na inwestycje, nalezy wprowadzic progresywny PIT po 50% wlacznie.
  2
  pokażodpowiedzi (1)
 • jestem zmęczona bieda pomimo, że pracuję
  2016-03-05 13:21:43
  Uwazam...(dzisiaj 12:07)-masz rację, tylko z jednym warunkiem, że mnie po 37 latach pracy nie stać na odkładanie trzeciego filaru i to jest przykre bo ja po tych 37 latach pracy w budżetówce zarabiam 1500 zł, to jest żałosne, po tylu latach pracy taka jałmużna, bo od 8 lat jako pracownicy budżetówki mamy zamrożone wynagrodzenia, szkoda, że nas pracowników razem z naszymi rodzinami nie zamrozili bo to nie jest życie, to jest wegetacja
  7
 • bca(2016-03-06 15:25)
  2016-03-06 15:23:51
  pracuje 20 lat na czarno i stac mnie na godziwe życie odkładam też na dobrą emeryture,gdybym z tego oddawała do zus-u nie miałabym nic bo moje pieniądze szłyby na bande złodziei co siedzą na górze i świetnie się bawią za pieniądze ciężko pracujących obywateli,którzy płacą do tej złodziejskiej piramidy jaką jest zus.gdyby tak wszyscy zaczęli pracować na czarno nie mieliby już z czego kraść a obywatelom żyłoby się o niebo lepiej.
  2
  pokażodpowiedzi (1)
 • fgfggg
  2016-03-05 20:51:55
  do at(dzisiaj 18:09) - chcesz to ********** i do 80 lat, a ja nie mam zamiaru, bo po 38 latach pracy jestem ledwie ciepła. No jak ktoś zaczyna pracę ok. 40-50 lat to może do 65 lat pracować.
  1
 • komisja sejmowa rozpatrzy nr.62 w środę t.j 9 marc
  2016-03-07 17:54:53
  ostatecznie,oby pomylśnie dla ludzi po 42 latach składkowych,tego żądają związki zawodowe w pierwszej kolejności a GP milczy??????/
  0
 • Flamir1
  2016-03-07 14:24:25
  Dlaczego osoba niepełnosprawna musi w Polsce pracować do 67 roku życia. Czy to jest sprawiedliwość? W innych zawodach pracuje się 15 lat i żyje jak pan. Kto to ustala? Jak ma się do tego ekonomia.
  0
 • abc
  2016-03-07 07:26:42
  40 lat pracy,płaconych składkach,to najbardziej sprawiedliwy system możliwość dobrowolnego przejścia na emeryturę.Ludzie przepracowali tyle lat,wypracowali kapitał,a dziś są bez żadnych środków do życia -śmietnik im pozostał.Za młodzi na emeryture,za staży do pracy,zasiłek kilkumiesięczny się skończył i co dalej.Mają wypracowany kapitał,żadna łaska.Nie wszyscy będą chcieli przejść ,ale ci co nie mają pracy ,na pewno.Właśnie ci ludzie walczyli z komuną i po co.Komuna jaka była taka była,ale na pewno nie pozostawiła by takich ludzi śmietniku.Ta władza najbardziej by się cieszyła ,jak by ludzie po 40 latach pracy prosto przeniosła by się 2 m.pod ziemie.Ich kapitał wypracowany rozdrapią ci po 15,20 latach pracy tzw.agenci .
  0
 • no tak
  2016-03-07 11:37:08
  Holenderski system emerytalny jest najbardziej ludzki z tych przez was prezentowanych i daj Boże żebyście na niego przeszli.
  0
 • bcb
  2016-03-05 17:45:00
  nie oplaca sie uczciwie pracowac pzetrwalismy komune nieudolna demokracje to musimy przezyc panujaca obecnie swawole
  7
 • obywatel
  2016-03-15 07:53:08
  Podstawowym kryterium przejścia na emeryturę powinien być staż pracy,Tata płaconych składek.Ludzie z 40 letnim stażem Pracy ,płaconymi składkami powinni mieć możliwość dobrowolnego przejścia na emeryturę.Takich ludzi w Polsce nie jest aż tak dużo ,ale są.Są całkowicie bez żadnych środków do życia .Są za staży do pracy ,za młodzi na emeryturę ,bezrobotni bez zasiłku ,kompletne zero.Chyba nie ma nigdzie w UE takiego śmietnika.Ludzie ci wypracowali kapitał ,który jest rozkradany przez pseudo emerytów po 15,20 latach pracy.Są tacy którzy zaczynali pracować w wieku 15 lat.Tak szanowna władzo tak sie zaczynało i to pracować ciężko np. w budowlance.Wam ten temat na pewno nie jest znany,wy wyrastaliście w innym świecie.Dziś ludzie w wieku np.59+ z takim stażem pracy chodzą po śmietnikach.Najlepiej dla was gdyby się przenieśli 2 m.pod ziemie - problem z głowy.A ich wypracowanym kapitałem ma się kto zatroszczyć.
  0
 • obywatel
  2016-03-15 07:53:08
  Podstawowym kryterium przejścia na emeryturę powinien być staż pracy,Tata płaconych składek.Ludzie z 40 letnim stażem Pracy ,płaconymi składkami powinni mieć możliwość dobrowolnego przejścia na emeryturę.Takich ludzi w Polsce nie jest aż tak dużo ,ale są.Są całkowicie bez żadnych środków do życia .Są za staży do pracy ,za młodzi na emeryturę ,bezrobotni bez zasiłku ,kompletne zero.Chyba nie ma nigdzie w UE takiego śmietnika.Ludzie ci wypracowali kapitał ,który jest rozkradany przez pseudo emerytów po 15,20 latach pracy.Są tacy którzy zaczynali pracować w wieku 15 lat.Tak szanowna władzo tak sie zaczynało i to pracować ciężko np. w budowlance.Wam ten temat na pewno nie jest znany,wy wyrastaliście w innym świecie.Dziś ludzie w wieku np.59+ z takim stażem pracy chodzą po śmietnikach.Najlepiej dla was gdyby się przenieśli 2 m.pod ziemie - problem z głowy.A ich wypracowanym kapitałem ma się kto zatroszczyć.
  0
 • Jan
  2016-03-10 11:16:29
  Byłem ponad 20 lat bezrobotny, ponieważ do pracy byłem za .młody!!! Teraz zdobylem nowy zawod-emertyt,wiec poszdlem do .pracy. Czy to moja wina, ze wcvzesniej prtacodawca. nie chcial mnie przyjac bo bylem 50 plus
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • Nolipiok
  2016-05-18 16:35:51
  Narzucanie pracownikom przez "pracodawców", obowiązku pracy do ukończenia iluś lat życia nie powinno mieć miejsca. Proponuję tylko 1 warunek uzyskania prawa do przejścia na emeryturę - zebranie kwoty kapitału emerytalnego w wysokości pozwalającej na wyplacanie emerytury minimalnej. Przykładowo uskładałem kapitał w wysokości pozwalającej mi otrzymywać emeryturę minimalną od np.osiągnięcia 48 lat życia, do wieku wskazanego w tabelach ZUS, to przechodzę (NIE muszę). Wskazywanie przez pracodawców wieku do którego mam obwiązek pracować jest tyle warte ile warte jest wskazywanie przez Pracowników do kiedy Przedsiębiorca ma obowiązek prowadzić swoją działalność.
  0
 • Nolipiok
  2016-05-18 16:34:53
  Narzucanie pracownikom przez "pracodawców", obowiązku pracy do ukończenia iluś lat życia nie powinno mieć miejsca. Proponuję tylko 1 warunek uzyskania prawa do przejścia na emeryturę - zebranie kwoty kapitału emerytalnego w wysokości pozwalającej na wyplacanie emerytury minimalnej. Przykładowo uskładałem kapitał w wysokości pozwalającej mi otrzymywać emeryturę minimalną od np.osiągnięcia 48 lat życia do wieku wskazanego w tabelach ZUS, to przechodzę (NIE muszę). Wskazywanie przez pracodawców wieku do którego mam obwiązek pracować jest tyle warte ile warte jest wskazywanie przez Pracowników do kiedy Przedsiębiorca ma obowiązek prowadzić swoją działalność.
  0
Reklama
Reklama

Zobacz więcej