statystyki

Wcześniejszy emeryt ma prawo do przeliczenia świadczenia

autor: Bożena Wiktorowska24.03.2016, 18:00
emeryt emerytura senior seniorzy

emeryt emerytura senior seniorzyźródło: ShutterStock

W styczniu 2011 r., po ukończeniu 60 lat pan Henryk przeszedł na wcześniejszą emeryturę. W sumie przepracował 41 lat, 8 miesięcy i 22 dni w szkodliwych warunkach. W styczniu 2017 r. skończy 66 lat i jeden miesiąc, osiągając tym samym powszechny wiek emerytalny wskazany dla swojego rocznika. – Czy będę mógł wtedy wystąpić o przeliczenie świadczenia – pyta czytelnik.

Każdy ubezpieczony może złożyć do ZUS wniosek o ponowne przeliczenie emerytury. Nasz czytelnik nabył prawo do wcześniejszego świadczenia, bo urodził się po 31 grudnia 1948 r. Dodatkowo 1 stycznia 1999 r. miał na koncie co najmniej 15 lat zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze oraz okres składkowy i nieskładkowy wynoszący dla mężczyzn 25 lat.

Kolejnym z istotnych warunków otrzymania wcześniejszej emerytury było nieprzystąpienie do otwartego funduszu emerytalnego albo złożenie wniosku o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w OFE, za pośrednictwem ZUS, na dochody budżetu państwa. Ze względu na to, że pan Henryk zakończył aktywność zawodową w 2011 r., ZUS miał obowiązek przyznać mu tzw. mieszaną emeryturę. W 55 proc. została ona ustalona na podstawie starych zasad (czyli z uwzględnieniem części socjalnej oraz aktualnie obowiązującej kwoty bazowej), a w 45 proc. na podstawie kapitału zgromadzonego na koncie emerytalnym w ZUS.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (13)

  • Inspektor Pracy(2016-03-24 19:05) Zgłoś naruszenie 564

    Czym są gorsi Ci co do tamtej chwili wstecznej zmiany Ustawy mieli więcej niż 15lat pracy w tych warunkach ale nie mieli 25 lat pracy gdyż byli młodsi? Czym są gorsi Ci co mając te więcej niż 15 lat w tych warunkach mają nadpracowane za komuny i postkomuny dodatkowo 1000 dni w soboty i święta ponad--ustawowo?---Art 12 obecnej Ustawy?! Czy były ćpunek i Premier Tusk jak Ich okradał z wieku emerytalnego mówiąc na odmianę : : Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących, pamiętał że :"każdego Kogo lekarz nie dopuści na zajmowanym stanowisku (np ze starości lub zdrowia ) do dalszej pracy można zwolnić bez wypowiedzenia z pracy (wyrok SN z 16 grudnia 1999r. sygn .akt I PKN 469/99 )-- bez renty ani emerytury. . ". Kim jest też ta Kopacz -niby lekarz-Premier --która popierając to wszystko , tak wielu ludzi skazała na egzystencje lub nie dożycie emerytury . Kim Ona jest: -Lekarzem POlskiego obozu pracy w stylu Oświęcim? -wówczas i obecnie ludzie muszą udawać, że zdrowie mają OK gdyż inaczej Kaput. W 2014r bezrobocie spadło ogólnie ale jak podają badania wsród 60latków bezrobocie wrosło o 8% --Spracowani ,schorowani ludzie przez Tych POtworow muszą szukać chleba na śmietniku.

    Odpowiedz
  • tuśk(2016-03-24 19:40) Zgłoś naruszenie 5010

    Ja zapie.....m juz 42 lata i musze pracować do 67 bo tak orzewkł TK przy namowie POkradniemy w roli głównej Rudy i Vincenty wnusiu gubernatora Szeszeli. Sk.........wo w bantustanie między Wisła a Bugiem.

    Odpowiedz
  • emeryt(2016-03-25 06:06) Zgłoś naruszenie 455

    Jest dobry czas do naprawienia szkody którą PO jak hieny oszukali naród. Ludzie pracowali w naprawdę trudnych warunkach i powinno się przywrócić ich przywileje możliwość przeliczenia wcześniejszej emerytury osobom które uzyskały wiek powszechny tym bardziej że nie było mowy o tym jak uzyskają ten wiek powszechny to nie zostaną przeliczone w miarę korzystnie ich emerytury.....tak tamta władza oszukała naród pracujący !!! zamordyzm zastosowała, cicho siedzieć bo i resztę Wam zabierzemy!!!!!! Wierzę w mądrość obecnej władzy myślę że pomogą tym ludziom i przywrócą możliwość przeliczenia tej jałmużnej. Mnie to już nie dotyczy ale łączę się z oszukanymi emerytami.

    Odpowiedz
  • emeryt(2016-03-25 06:05) Zgłoś naruszenie 394

    Jest dobry czas do naprawienia szkody którą PO jak hieny oszukali naród. Ludzie pracowali w naprawdę trudnych warunkach i powinno się przywrócić ich przywileje możliwość przeliczenia wcześniejszej emerytury osobom które uzyskały wiek powszechny tym bardziej że nie było mowy o tym jak uzyskają ten wiek powszechny to nie zostaną przeliczone w miarę korzystnie ich emerytury.....tak tamta władza oszukała naród pracujący !!! zamordyzm zastosowała, cicho siedzieć bo i resztę Wam zabierzemy!!!!!! Wierzę w mądrość obecnej władzy myślę że pomogą tym ludziom i przywrócą możliwość przeliczenia tej jałmużnej. Mnie to juz nie dotyczy ale łączzę się z oszukanymi emerytami.

    Odpowiedz
  • bogacz(2016-03-26 12:18) Zgłoś naruszenie 330

    wszystkie rzady dymaly idymaja wszystkich emeryt owi dalej beda

    Odpowiedz
  • franek.123(2016-03-26 22:04) Zgłoś naruszenie 292

    Emerytury mieszane są wyraźnie niższe od tych, które otrzymywali urodzenie do 1948 r. włącznie, bez pracy w warunkach szczególnych i od obecnych emerytur. Wynika to stąd, że urodzeni w latach 1949-53 zbyt krótko zbierali na nową emeryturę i te 30 czy 45 % emerytury mieszanej to 200-300 zł. Różnice ogółem wynoszą nawet 1000 zł i więcej. Nie przeczytałem całego artykułu bo jest zablokowany, a nie stać mnie na wykupienie abonamentu. Szkoda. A jak ktoś ma słaby kapitał początkowy (zaginęły wynagrodzenia) to klęska. Pozdrawiam.

    Odpowiedz
  • realista51(2016-03-28 08:13) Zgłoś naruszenie 250

    Przecież nic się nie zmieniło.Wszyscy prominentni z PZPR zostali wielkimi kapitalistami , albo wysokiej rangi politykami.Czy tak trudno zrozumieć ,że co jakiś czas 30 lat/ jest lekkie zamieszanie, żeby ciemnota wierzyła , że coś się zmienia na lepsze. Ludzie z nadzieja będa następne 30 lat żyli i wyczekiwali zmiany , a czas upływa ..... Dokładnie jak teraz . Politycy żyja jak najlepiej i od czasu do czasu wyskakują jakieś harce aby byc na Topie, rozgrywana na pożarcie ku uciesze gawiedzi. Obok tego równolegle płynie życie bogaczy, czyli jak kto chce w zależności od czasu i sytuacji nazywanych prezydentami, marszałkami.... wierzcie dalej..... i tak niczego nie zmienici.... Czy cos pomogło Solidarność i TW "Bolek". Czy pomogła zmiana PZPR na POPIS i Po na PIS. Tylko durnie w to wierzą . Całym światem rządzi pieniądz . A kto ma pieniądze? Nie mówię o paru miliardach €. Kto ma w rękach banki centralne całego świata? Powodzenia. Gryżcie się dalej? To jest wszystko MATRIX - koniec iluzji.

    Odpowiedz
  • JA POLAK(2016-03-29 18:35) Zgłoś naruszenie 244

    TO >PO< kradło na swoje premie brali bez pokrycia razem z TUSKIEM złodziejem było im mało tera im zabrali to wielce się burzą a polacy płaczą bo do garka nie mają co włożyć a te złodzieje śie śmieją itak polak bide pędzi przez >PO

    Odpowiedz
  • Anna(2016-03-30 07:52) Zgłoś naruszenie 191

    W 2007 r,przeszłam po 39 latach pracy na wcześniejsza emeryturę (55lat), w 2012 r,złożyłam wniosek do ZUS o przeliczenie mojej emerytury po ukończeniu 60 lat.Odpowiedż dostałam negatywna a powód był taki,że nie przepracowałam po przejściu na wcześniejsza pół roku,bo mój pracodawca nie uznawał dalszej pracy i emerytury.Czy ZUS słusznie mi odmówił? Do dzisiaj bije sie z myslami czy złożyc jeszcze raz wniosek czy cos skorzystam czy już nie a mam 64 lata.

    Odpowiedz
  • Jan(2016-03-31 07:13) Zgłoś naruszenie 192

    Powinienem od 65 lat być na całej emeryturze a musze dodatkowo rok dostawać tylko połowe,co będzie jak rząd obniży wiek emerytalny?kto nam zwróci połowe emerytury za ten okres?Nie chcemy byc oszukiwani i nie chcemy darować tego co nam sie należy.Jak rząd zamierza nam oddać to co nam PO zabrała?

    Odpowiedz
  • ja i inni(2016-04-01 07:20) Zgłoś naruszenie 180

    Mam ukończone 65 lat życia i jestem na połówce emerytury i bede jeszcze do 66 lat zycia.Jak rząd zamierza oddac mi emeryture po wejściu w zycie obniżenie wieku?Nie mam zamiaru byc oszukany gdy inni przejda na całą od razu.Mam nadzieje,że ZUS zwróci takim jak ja druga połowe niesłusznie zabraną.

    Odpowiedz
  • Polak(2016-11-07 14:43) Zgłoś naruszenie 32

    Polacy okradl nas ryzy oszust i zlidziej Tfusk i jego mafia po!

    Odpowiedz
  • pokrzywdzony Marian(2018-06-17 14:56) Zgłoś naruszenie 10

    W 2011 roku przeszedłem na wcześniejszą emeryturę, przepracowałem 40 lat w tym 19 lat w warunkach szczególnych. Mając 66 lat i 1 m-c złożyłem wniosek o przeliczenie emerytury okazało się że 2013 roku zmieniły się przepisy i z kapitału początkowego potrącono mi wcześniej pobieraną emeryture. Gdybym o tym wiedział chodził bym do pracy na czworakach. Wg moich wyliczęń trace co m- c 650 zł. GDZIE są prawa nabyte.

    Odpowiedz