Jednorazowy dodatek od marca: Większe wypłaty dla emerytów i rencistów

autor: Bożena Wiktorowska01.02.2016, 07:37; Aktualizacja: 01.02.2016, 10:51
Z dofinansowania ma skorzystać ok. 6,5 mln osób.

Z dofinansowania ma skorzystać ok. 6,5 mln osób.źródło: ShutterStock

Do podpisu prezydenta trafiła ustawa z 15 stycznia 2016 r. o jednorazowym dodatku pieniężnym dla niektórych emerytów, rencistów i osób pobierających świadczenia przedemerytalne, zasiłki przedemerytalne, emerytury pomostowe albo nauczycielskie świadczenia kompensacyjne w 2016 r.

Wsparcie będzie przysługiwać świadczeniobiorcom ZUS i KRUS, a także emerytom mundurowym, kombatantom i osobom represjonowanym. Jeśli wysokość ich renty lub emerytury nie przekroczy 900 zł miesięcznie brutto, otrzymają oni po 400 zł. Przy świadczeniu wynoszącym powyżej 900 zł, ale nie więcej niż 1100 zł, dodatek wyniesie 300 zł. Natomiast 200 zł otrzymają osoby z emeryturami i rentami powyżej 1100 zł, ale nie wyższymi niż 1500 zł. Z kolei tylko na 50 zł może liczyć osoba, której świadczenie wynosi powyżej 1500 zł, ale pod warunkiem że nie przekracza 2000 zł.

Przy ustalaniu prawa i wysokości dodatkowego świadczenia organ rentowy będzie uwzględniać kwotę renty lub emerytury łącznie z dodatkiem pielęgnacyjnym oraz innymi dodatkami lub świadczeniami pieniężnymi przysługującymi na podstawie odrębnych przepisów, które są wypłacane przez organy emerytalno-rentowe. Co ważne, ZUS i KRUS będą brać pod uwagę świadczenia brutto przed dokonaniem potrąceń i egzekucji oraz zmniejszenia.

Prawo do jednorazowego dodatku będzie ustalane na dzień 29 lutego 2016 r. Przy czym przewidziano, że może być ono ponownie określone, jeśli okaże się, że wypłata renty lub emerytury została zawieszona. Taka sytuacja może mieć miejsce, jeśli wcześniejszy emeryt lub rencista dodatkowo pracuje, uzyskując z tego tytułu wysokie przychody. Ustawa wprowadza także ograniczenie, że do renty rodzinnej przysługuje tylko jeden dodatek, nawet jeśli takie świadczenie pobiera kilka osób.


Pozostało jeszcze 21% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (44)

  • Beka(2016-03-25 12:47) Zgłoś naruszenie 00

    A jak ktoś ma równe 1500 brutto to dostaje ile? 50 czy 200? Tak wyszło mojej mamie.

    Odpowiedz
  • emerytka(2016-03-22 20:21) Zgłoś naruszenie 00

    jeszcze się nie urodził taki co by wszystkim dogodził

    Odpowiedz
  • ulla(2016-03-15 13:55) Zgłoś naruszenie 00

    Dlaczego nie piszą nigdzie ,ze to chodzi o kwoty brutto emerytur a nie netto, więc jak ktoś ma nawet 2001 zl. brutto to juz nie dostanie tego jednorazowego dodatku.

    Odpowiedz
  • SENIORKA(2016-02-10 03:44) Zgłoś naruszenie 00

    DOSTARCZYŁAM AKT ZGONU MĘŻA PO 2 MIESIĄCACH OD JEGO SMIERCI ZMARŁ NA ANTYPODACH , CZY MI WYPŁACĄ ZA TE DWA MIESIĄCE RENTĘ RODZINNĄ MAM70 LAT CZY PŁACĄ OD CHWILI DOSTARCZENIA AKTU ZGONU

    Odpowiedz
  • Halina(2016-02-09 19:30) Zgłoś naruszenie 00

    Nie psioczcie na PIS, bo ta jałmuzna to zasługa "cudownej" ekipy PO. Niedawno syn z urzędu pracy starał się o dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Maksymalna kwota 20 000zł. Potrzeba było 2 żyrantów. Ja niestety nie mogłam być, bo moja emerytura brutto wynosi 2100zł. Wtedy byłam za biedna. Teraz jestem za bogata by dostać extra nawet 50zł na cały rok .

    Odpowiedz
  • nie do wiary(2016-02-07 10:47) Zgłoś naruszenie 00

    Rolnicy dostana po 400zł a reszta po 50zł,sprytnie przemyślane.

    Odpowiedz
  • pandora(2016-02-07 10:45) Zgłoś naruszenie 00

    Należałoby po prostu zmienic procent inflacji i co roku każdy emeryt powinien otrzymać waloryzacje minimum 50zł,a nie jakies jednorazowe nazwane szumnie pomoca,bo emerytowi 50zł na nic nie starczy,chyba na kino raz w roku ale bez wnuków bo to za mało.to jest po prostu żadna pomoc bo jak mozna 50zł uznać za jakąkolwiek pomoc?w czym?ani do czynszu,ani do mediów,ani na jedzenie,ani na leki.Więc co maja te 50zł znaczyć?Poseł więcej wydaje na kawe w restauracji a wy uważacie za pomoc taki ochłap?wstydzilibyście sie,jako politycy i chowali głowy w pisaek.Nie takiej zmiany oczekiwaliśmy,to sie zle skończy.

    Odpowiedz
  • x(2016-02-06 10:56) Zgłoś naruszenie 00

    kasę potrafią zdzierać od każdego grosza a oddać to ciężko stwarzają bariery (przedziały) i piorun wie co jeszcze wymyślą. Najlepiej niech ustalą datę śmierci dla każdego.

    Odpowiedz
  • toja(2016-02-06 09:55) Zgłoś naruszenie 95

    Jest źle skonstruowane prawo o podwyżkach. Zależy od inflacji, a jak inflacji nie ma, to nie ma i podwyżek. PO wiedziało, że od kilku lat nie ma inflacji i nic nie zrobiło, by poprawić prawo, a potrafili tylko sobie rozdawać nagrody. A nowy rząd przez 3 m-ce nie ma możliwości zmienić wszystkich debilnych praw w kraju. Dlatego proszę nie pyskować na PiS, tylko na PO. Wg. istniejącego prawa i ci z najmniejszymi rentami i emeryturami nie dostali by prawie nic, bo jest deflacja. A rząd PiS postanowił im pomóc dając im niewielki - ale zawsze - zastrzyk pieniędzy. Też jestem emerytką i nie dostanę nic, ale staram się patrzeć obiektywnie: dopóki się nie poprawi prawa opartego o inne wskaźniki - tak będzie. I jeszcze jedno: proszę pamiętać, że jeżeli nie ma inflacji ( na szczęście) to siła nabywcza pieniądza pozostaje ta sama, a przy deflacji - większa. Czyli inaczej: nic nie drożeje, a nawet tanieje. Czyli to, co mogliśmy sobie kupić przed rokiem, za te same pieniądze możemy kupić dziś. I to jest dobra wiadomość. Pamiętam rok, gdy inflacja wyniosła 800%, a pensje nam podnieśli o ok. 50%. I to było wówczas maksymalne złodziejstwo!!!

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • hanka(2016-02-03 17:27) Zgłoś naruszenie 01

    mam emerytury 1394 po 39 latach pracy i 10 miesiacami niech sobie wsadza w du..... te 50 zl dla siebie to wiedza ile maja wziasc szkoda slow na bydlakow

    Odpowiedz
  • nygus(2016-02-03 12:05) Zgłoś naruszenie 03

    ci co przetyralicale zycie dostana kopa anygusy =400zl .sprawiedliwosc iprawo

    Odpowiedz
  • kolo(2016-02-03 10:43) Zgłoś naruszenie 117

    Pewnie co roku będzie wypłacana jednorazowa jałmużna dla niektórych. Po co waloryzować i wypłacać co roku więcej, jak można ochłap rzucić i mordy zatkać. Ministrowie i urzędnicy sobie już podnieśli płace, no bo im potrzeba, a starcom po co?Niech oglądają TV Trvam i słuchają RM. Głosujcie na PIS-lam.

    Odpowiedz
  • emeryci(2016-02-03 07:54) Zgłoś naruszenie 75

    Wszyscy emeryci którzy długo pracowali i maja długi staż pracy zostaną po prostu pokrzywdzeni,poniewaz większość ma własnie powyżej 1500zł ale mniej niz 2000zł.Dziekujemy,że tak sie o nas troszczycie tylko powiedzcie leserom że nie musza pracowac wogóle bo państwo o nich dba.sprawiedliwośc jest w tym wypadku slepa.Chyba chodzi o to,żeby nie wydac za dużo pieniędzy i udawac,że pomogli emerytom,50zł to wstyd ,żałosne bo to żadna pomoc.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • prawnik...(2016-02-02 21:55) Zgłoś naruszenie 13

    kiwi dostanie50.pln a babcia 200.pln.to jest wielkie g.......

    Odpowiedz
  • babcia(2016-02-02 21:25) Zgłoś naruszenie 197

    ja tez nie rozumie ukonczylam studia pracowałam w warunkach szkodliwych ,zniszczono dokumentacje placowa i mam 1150 zl. , wiec nie piszcie ze jesteśmy nierobami

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • leontyna3(2016-02-02 11:47) Zgłoś naruszenie 76

    Nie rozumiem, dlaczego osoba która ma niską emeryturę, bo przepracowała 20 lat (to wymóg otrzymania emerytury), a resztę lat była przy mężu, który dobrze zarabiał, ma teraz otrzymać jednorazowy dodatek, pomimo, że mąż nadal bardzo dobrze zarabia lub ma bardzo wysoką emeryturę i ich dochód na osobę przekracza 2000 zł., a często dużo więcej.

    Odpowiedz
  • kiwi(2016-02-02 09:46) Zgłoś naruszenie 106

    moja emerytura netto po 42 latach pracy wynosi 1725 zł czy dodatek dostane ?

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • zrozpaczona(2016-02-02 08:29) Zgłoś naruszenie 194

    po ukończeniu szkoły od razu zaczęłam pracować i pracowałam dużo np.po12 godz a byłam zarejestrowana na pół etatu wszyscy którzy pracują w prywatnych zakładach i mieszkają w małych miastach dobrze to wiedzą następnie to fakt to zatrudniają pracodawcy na cały etat ale odprowadzają składki od najniższej pensji to skąd ma wyjść duża renta u mnie zdiagnozowano chorobę gdy miałam 38 lat dziś mam 53 czyli jestem już 15 na rencie i wierzcie mi dałabym wszystko aby pracować i być zdrową i nie podchodzić na komisję i czując się jak żebrak bo te 590zl nawet nie wystarczają na leki o rehabilitacji nie wspomnętak więc drogi rabo nie w każdym przypadku masz racjęzroz

    Odpowiedz
  • karolzyglinkarol(2016-02-02 06:43) Zgłoś naruszenie 31

    PISZCIE DOKŁADNIEJ JA DOSTAŁEM OD PAŻDZIERNIKA 1100,01ZŁ T.J JEDEN GROSZ WIĘCEJ I CZY ""MACHNĄ' MI STÓWĘ MNIEJ BO WY PISZECIE W ZŁOTÓWKACH BEZ PO PRZECINKU A GAZETA PRAWNA MUSI BYĆ DOKŁADNA NIE WIEM CZY PO PRZECINKU BĘDZIE BRANE POD UWAGĘ

    Odpowiedz
  • nauczycel.(2016-02-01 21:17) Zgłoś naruszenie 115

    jalmuzne to dla rumunuw,lub cyganuw co nic nie robia.

    Odpowiedz