statystyki

System emerytalny spycha do pomocy społecznej. Świadczenia nie są wystarczające

autor: Andrzej Szybkie09.02.2016, 09:01; Aktualizacja: 09.02.2016, 09:07
emeryt emerytura senior seniorzy

Czy system emerytalny może z góry zakładać zgodę na zepchnięcie choćby części emerytów do systemu pomocy społecznej?źródło: ShutterStock

W systemie brakuje wbudowanego mechanizmu, który gwarantowałby, że samo uzyskanie prawa do emerytury zapewni świadczenie na akceptowalnym społecznie poziomie.

System emerytalny nie jest czymś całkiem niezmiennym i o ile to uzasadnione, powinien podlegać modyfikacjom czy usprawnieniom. Obecnie trwa dyskusja na temat obniżenia wieku emerytalnego. Warto jednak w jej ramach podjąć rozważania dotyczące wprowadzenia do nowego systemu minimalnego stażu jako warunku nabycia prawa do emerytury, a nie tylko, jak to jest obecnie, jako gwarancji otrzymywania świadczenia na minimalnym poziomie. Brak takiego wymogu rodzi bowiem wiele wątpliwości i może generować koszty dla systemu zabezpieczenia społecznego, które należałoby ocenić.

Jak jest obecnie

Zgodnie z przepisami ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych prawo do emerytury z nowego systemu zależy wyłącznie od osiągnięcia wieku emerytalnego. Nie jest ono uzależnione od długości stażu emerytalnego, czyli od okresów składowych i nieskładkowych. Świadczenie uzyskać może więc każda osoba po opłaceniu nawet jednej składki emerytalnej. W tym ostatnim przypadku konsekwencje mogą być jednak bardzo przykre. Wysokość świadczenia będzie bowiem drastycznie niska z uwagi na formułę jego wyliczania (podzielenie kwoty składek zewidencjonowanych na koncie w ZUS przez dalsze średnie trwanie życia obowiązujące dla wieku danej osoby przechodzącej na emeryturę).

Z kolei do uzyskania emerytury na poziomie ustawowego minimum konieczne jest spełnienie warunków stażowych przewidzianych w przepisach. Wymogi te są więc przesłanką podwyższenia kwoty świadczenia, a nie samego otrzymania emerytury. Zgodnie z nimi kobieta musi posiadać co najmniej 20 lat okresów składkowych i nieskładkowych (ten wymiar ulega wydłużeniu w kolejnych latach do 25 lat), a mężczyzna odpowiednio co najmniej 25 lat.

Można mieć wątpliwości, czy podstawowa konstrukcja prawa do emerytury, niewymagająca do przyznania świadczenia żadnego minimalnego stażu, spełnia konstytucyjne warunki zabezpieczenia społecznego. A jeśli nawet spełnia, to czy powinna być akceptowalna społecznie. Warto sobie jasno powiedzieć, że osoba, której emeryturę wyliczono na podstawie np. roku ubezpieczenia, jest z góry skazana na korzystanie z pomocy społecznej. Czy system emerytalny może z góry zakładać zgodę na zepchnięcie choćby części emerytów do systemu pomocy społecznej? Co na to powiedziałby ustrojodawca, który wpisał zasadę prawa do zabezpieczenia społecznego w art. 67 Konstytucji RP?


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze FB:

Komentarze (26)

 • Inspektor Inspektorów(2016-02-09 11:23) Zgłoś naruszenie 282

  bzdura --każdy niech zyje ze swoich skąłdek -reszcie niech pomaga pomoc społeczna aby nie narzekali a wiedzieli że zyją dzieki miłosierdziu innych. Znam takich co gów... pracowali ale jak przychodzi emerytura to przeklinają państwo które i tak Im daje za duzo. Popatrzcie na te wszystkie aktorzyny ,zyja ponad stan ale składki do ZUS ? a potem lament że sławni a emerytury żadne!

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • no tak(2016-02-09 09:56) Zgłoś naruszenie 267

  Wszystkie grupy społeczne zyskały na wzroście gospodarczym Polski oprócz Emerytów, nie wstyd wam demokratyczne świnie ?

  Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
 • NIE DAJMY SIĘ BO NAS ZAGŁODZĄ ZA TO, ŻE PARCUJEMY(2016-02-09 16:41) Zgłoś naruszenie 185

  ja nie mogę, za pieprzenie się i zrobienie dziecka lenie dostaną 500 zl a ja po 37 latach pracy mam 1400 zl netto, to emerytury po 40 latach pracy dostanę ok., 800 zł, NIE DAJMY SIĘ, WALCZMY NA ŚMIERĆ NA ŻYCIE, NIECH NAM DAJĄ DODATKI ZA PRACĘ, A MŁODYCH, ZDROWYCH LENI WYPIEPRZA DO PRACY, DAJCIE GODNE WYNAGRODZENIA

  Odpowiedz
 • jk(2016-02-09 13:24) Zgłoś naruszenie 180

  Minelo ponad 25 lat od czasu transformacji a Polska ciagle czeka na prawdziwa reforme emerytalna, sluzby zdrowia, sadownictwa, administracji, armii, systemu podatkowego i innych dziedzin spoleczno -gospodarczych zwiazanych z tak zwanym panstwem, sily polityczne wszystkich masci sa merytorycznie zbyt ograniczone aby tym sie zajac. wykonuja bezsensowne ruchy, ktòre nie maja nic wspòlnego z reformami okreslonych dziedzin dzialanosci panstwa

  Odpowiedz
 • no tak(2016-02-09 10:02) Zgłoś naruszenie 162

  Pracuj i inwestuj nawet marne grosze a będziesz miał za co żyć na starość, państwo polskie ci nie da , gdyż administracja i kościół katolicki kosztują.

  Odpowiedz
 • qwerty(2016-02-09 18:29) Zgłoś naruszenie 121

  Powodem jest waloryzacja. Od 2008r wynagrodzenie minimalne wzrosło z 1126zł do 1850zł czyli o ponad 64%, wynagrodzenie średnie o ok. 35% a moja emerytura o 24%. Środki na emerytury biorą się z wynagrodzeń, zatem rosną tak, jak wynagrodzenia. Dlaczego emerytury pozostają znacznie w tyle ????

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Ewa(2016-02-09 13:26) Zgłoś naruszenie 111

  Kto ponosi odpowiedzialność za taki zapis w ustawie emerytalnej, aby nie obowiązywał minimalny staż pracy przy ubieganiu się o emeryturę ? Nawet dla kobiet te 25 lat w poprzedniej ustawie , to nie było dużo . bo wchodziło parę lat nieskładkowych / urlopy wychowacze /.

  Odpowiedz
 • Witek(2016-02-09 17:36) Zgłoś naruszenie 101

  Ciekawe, czy ci, którym teraz państwo pozwala dawać pracę własną działalność gospodarczą albo umowy śmieciowe będą zadowoleni z takich ustaw, że trzeba mieć ileś tam lat stażu. A co, jak ktoś większą część życia chorował, miał rentę, albo mu zabrali (teraz ludzie bez ręki lub nogi mogą nie dostać renty na stałe), albo zwalniali go i szukał legalnej pracy na etat miesiącami lub latami? To jego wina? Nie można mu dać emerytury, bo pracował "tylko" 29 lat, czy 39, a nie 45 ? Jak będzie miał niską emeryturę, lub nie będzie jej miał w ogóle, to i tak pójdzie po prośbie do pomocy społecznej. Nie obrażajmy się nawzajem. Nasze pieniądze na emerytury podzielone są na rolników, górników, policjantów, sędziów i innych zwolnionych od składek, a dodatkowo tak jak górnicy każdy rok pracy mnożony przez 1,6. Mają Barbórki, deputaty węglowe, trzynastki, czternastki, wysokie pensje, więc bez mnożników mają wysokie emerytury.

  Odpowiedz
 • precz z klamcamiiii(2016-02-09 18:33) Zgłoś naruszenie 73

  precz solidaruchy z lat 80, zobaczcie do czego żeście małpy doprowadzili nasz kraj, gdzie patologia dostaje za darmo a pracujący klepią biedę, obyście odcierpieli tą naszą biedę pracujących na czele z bolkiemmmmm, patrzycie się na naszą biede pracujących, co teraz nie skaczecie przez plot bo wam go zapierdolono

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Grześ(2016-02-09 21:18) Zgłoś naruszenie 60

  Mam wrażenie że system emerytalny w Polsce był tyle razy zmieniany i udoskonalany przez kolejnych ekspertów kolejnych rządów że odprowadzane składki mają niewiele wspólnego z wysokością emerytury. Większe znaczenie ma to czy dana osoba należy do uprzywilejowanej grupy zawodowej . Tam emerytura jest uznaniowa wedle zasług. Bo niby dlaczego policjant po 15 latach pracy dostaje niewiele niższą emeryturę niż ostatnią płacę? Gdyby jego emerytura byłaś wyliczana tak jak pozostałych to powinien dostać jakieś 30 zł/ miesiąc. Wprawdzie nie wypłaca jej ZUS ale muszą na nią zapracować pozostali obywatele .

  Odpowiedz
 • Halina(2016-04-08 10:11) Zgłoś naruszenie 31

  moja sąsiadka pracowała tylko 1 rok w ciągu całego swojego życia a dostaje 1000zł emerytury, a ja pracowałam 30 lat i mam 1470zł, to nie jest sprawiedliwe

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • ela(2016-05-23 13:20) Zgłoś naruszenie 21

  Proszę Państwa, należy zmienić sposób wyliczenia emerytury a nie wiek. już sam sposób wyliczenia jest tak celowo skonstruowany, żeby nikt nie skorzystał z emerytury. Ludzi nie obchodzi, że rządzący nie potrafią gospodarować pieniędzmi z naszych ogromnych składek, należy się nam godziwa emerytura za lata pracy. Przywróćcie przynajmniej poprzedni sposób wyliczania, który też nie dawał kokosów, ale przynajmniej logicznie dawał jakąś szansę na emeryturę, obecny system daje szansę np. na 100 zł. Nie dajmy się oszukać, walczcie o sposób wyliczania nie o wiek, nikt nam łaski nie robi, to są nasze pieniądze.

  Odpowiedz
 • laoaoaoa(2016-02-09 18:30) Zgłoś naruszenie 22

  do no tak(dzisiaj 10:02)- co pieprzysz, że nie dają, jak dają po 500 zł za darmo za pieprzenie się i zrobienie jednego dziecka, a przez życie to można z 15 napieprzyć

  Odpowiedz
 • Romano(2016-03-04 01:30) Zgłoś naruszenie 10

  Spoko, to dopiero poczatek. Popatrzcie sobie jak wygladaja slamsy w Btazyli i przyzwyczajajcie sie powoli.

  Odpowiedz
 • gdami(2016-03-08 10:49) Zgłoś naruszenie 11

  Jak można wymagać stażu pracy jak liczy się on tylko od umów o pracę a umowy zlecenia i o dzieło na których pracuje obecnie większość nie są wliczane do stażu pracy. Pytam się w jaki sposób zdobyć ten staż?

  Odpowiedz
 • kinga(2016-03-22 12:33) Zgłoś naruszenie 02

  Ratunku!!!!!! dzisjaj dostałam decyzje o naleznej mi emeruturze po przepracowaniu 19 lat + 5 lat w gospodarstwie + 2 urlopy macierzynskie na 2 dzieci i 4 lata na umowie smieciowej 830 zł- mam 61 lat Ludzie jak zyc!!!!!!!!!!!!!! Chyba wysle ta emeryture tym Żądzącym !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!a aby sobie pożyli za tą emeryturę!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!111

  Odpowiedz
 • Gabrysia(2016-05-17 20:48) Zgłoś naruszenie 02

  8 lat pracy wychowanie czwórki dzieci i dostaje 93 zł emerytury.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane