Emerytura, czyli 30 proc. pensji. Stopa zastąpienia będzie nie na rękę

autor: Marek Chądzyński, Grzegorz Osiecki21.10.2015, 07:48; Aktualizacja: 26.10.2015, 19:16
Obliczenia wskazują także, jak ważne są pierwsze lata pracy zawodowej.

Obliczenia wskazują także, jak ważne są pierwsze lata pracy zawodowej.źródło: ShutterStock

Symulacje emerytalne, jakie na naszą prośbę przeprowadził ZUS, wskazują na poważny problem. Na rynek weszło pokolenie młodych ludzi, których zabezpieczenie emerytalne będzie bardzo niskie. To 30-latkowie, którzy swoją karierę rozpoczynali, pracując na umowach cywilnoprawnych. Ten inicjacyjny etap na rynku pracy stał się dla nich obciążeniem, którego nie będą w stanie się pozbyć. Niezależnie od tego, ile będą zarabiać i jak długo pracować.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (50)

 • Babcia(2015-10-21 10:15) Zgłoś naruszenie 91

  z tego wniosek że, podniesienie wieku emerytalnego i tak na nic się przyda.Wmawianie ludzom że, dłuższy okres pracy ,podniesie ich emeryturę to zwykłe bajki dla naiwnych.Będzie coraz gorzej, jeśli nie zlikwiduje się przywilejów emerytalnych,Krusu, emerytur dla kleru itd.Żaden system ,nawet najlepszy nie wytrzyma takiego rozporządzania pieniędzmi i o tym doskonale wiedzą od lat rządzący i ekonomiści.Przez lata nie wprowadzono żadnej reformy ,to co robiono do tej pory,to pudrowanie choroby zżerającej ten system.Podniesienie wieku emerytalnego , było tylko próbą ratowania ZUSu kosztem ludzi ciężko pracujących, w większości nie dożywających tych dziadowskich emerytur.
  Podoba mi się system kanadyjski, który jest najbardziej stabilny na świecie.Wiek emerytalny to 65 lat dla kobiet i mężczyzn Do programu należy każdy pracujący między 18 a 65 r. życia, na takich samych zasadach (nie ma więc problemu z kosztownymi przywilejami emerytalnymi dla różnych grup zawodowych). Składka wynosi 9,9 proc. od wynagrodzenia. Gdy suma rocznych zebranych wkładów od pracownika przekroczy 2 217 dol., składka przestaje być pobierana.
  Maksymalny poziom świadczenia ustalany jest na podstawie zmian średniego dochodu i wynosi obecnie 986,67 dol. (3147,5 zł). Kapitał składkowy jest raz do roku indeksowany o wskaźnik inflacji. A do obsługi tego systemu ,zatrudnia się ilość 1/6 urzędników zatrudnionej u nas.
  Można ? Można. Ale tak naprawdę żaden nasz rząd nie chce zmian, wolą przywileje i obietnice na kolejne wybory.

  Odpowiedz
 • polak(2015-10-22 08:43) Zgłoś naruszenie 42

  Bieda .nędza ,smród i brud to osiągnięcia bolkowej solidarności.Niewolnicza złodziejska demokracja to wizytówka solidarności.Okradanie społeczeństwa stało się normą życia w tym polskim bagnie.Dziwię się że jeszcze społeczeństwo nie upomniało się o swoje prawa.A teraz przyjmą jeszcze dla lepszego życia islamskich bandytów,kombinatorów, leni,nierobów.Niedługo będziemy się modlili w meczetach.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Do ...(2015-10-21 12:31) Zgłoś naruszenie 20

  Maryla Rodowicz , KRUS-owcy i bogaci biznesmeni dostaną w 2016r. dodatek wspomagający dla najuboższych emerytów i rencistów.

  Odpowiedz
 • m(2015-10-21 09:11) Zgłoś naruszenie 20

  co z tymi składkami, które płacimy co miesiąć w kowtach zabójczych? gdzie się ulotnią chciałabym wiedzieć. Zastanawiające gdzie w tym kraju zatrudniają 50 cio latka, to gdzie mam pracowaćdo emerytury?

  Odpowiedz
 • obecna emerytka(2015-10-21 10:25) Zgłoś naruszenie 20

  Ja nie dostałam nawet 35 % płacy zasadniczej a pracowałam 42 lata i płaciłam wysokie składki, ponieważ sporo zarabiałam. Na swoje nieszczęście zapisałam się do drugiego filara. Więc jak czytam o emeryturach to bierze mnie złość.

  Odpowiedz
 • Do 193.169.19(2015-10-22 19:30) Zgłoś naruszenie 10

  Pięknie to policzyłeś !
  Szkoda tylko ,że te 45-lat pracy i 67-lat życia NIE DOTYCZY WSZYSTKICH UBEZPIECZONYCH
  Ponadto zgadzam się z TOBĄ,że rewaloryzacja powinna być procentowa ,ale tylko objętych powszechnym systemem emerytalny według starych zasad 60-65 -lat życia ,oraz nowych 60+ oraz 65+.

  Odpowiedz
 • Ciekawy(2015-10-21 11:19) Zgłoś naruszenie 10

  A gdzie reszta ? na ośmiorniczki i doradców z ZUSu ? Jak ktoś potrafi liczyć to proszę sobie policzyć tylko
  400.00 zł miesięcznie na 4% przez 35 lat ile jest ? więc jak to możliwe że emerytura wynosi tak mało ?
  Kto zabierze resztę ???

  Odpowiedz
 • Piotrek(2015-10-21 10:11) Zgłoś naruszenie 10

  To jest wszytko przy założeniu, że ZUS uciągnie w przyszłości te wyliczone emerytury.
  Prawda jest jeszcze gorsza - nawet tak niskie świadczenia nie będą w przyszłości możliwe.

  Czeka nas za kilka lat "wielki reset" wszystkich tych tych pozapisywanych na serwerach wirtualnych zus-coinów i obstawiam, że wszyscy dostaniemy jakiś zasiłek w wysokości może 800 zł (w dzisiejszych złotówkach, oczywiście za kilkadziesiąt lat to będzie ze względu na inflację wielokrotnie więcej, ale siła nabywcza będzie taka jak dzisiejszych 800 zł).

  Na więcej (ze względu na demografię) państwa nie będzie stać.

  Emerytura w dzisiejszym znaczeniu przestanie w ogóle istnieć.

  Odpowiedz
 • Henryk Lewandowski(2015-10-21 10:37) Zgłoś naruszenie 10

  Uważam, że prognozy oparte na dzisiejszym systemie płac nie są wiarygodne. Poziom wynagrodzeń jest u nas całkowicie oderwany od kosztów utrzymania rodziny. Głównie poziom płacy minimalnej. Zgodnie z obowiązującymi w normalnych krajach zasadami, płaca minimalna powinna wystarczyć na utrzymanie czteroosobowej rodziny! U nas z trudem wystarcza na utrzymanie samego pracownika. Konieczna jest zatem rezygnacja z fatalnej koncepcji rozwoju gospodarki, opartej na konkurencyjnie niskich płacach! Wyższe płace, to wyższe składki emerytalne (przy tej samej stopie procentowej!!!). Czy w prognozach uwzględniono np. zrównanie polskich płac ze średnim poziomem osiąganym w krajach "Starej Unii"?

  Odpowiedz
 • trab49(2015-10-21 10:54) Zgłoś naruszenie 10

  Bezczelni. Dopiero teraz Kamysze to zauważyli ? Na pewno wiedzieli to od lat i gó..o robili. Podobnie z ryczałtami samochodowymi udającymi część wynagrodzenia.

  Odpowiedz
 • praktyk(2015-10-22 08:37) Zgłoś naruszenie 10

  Do autora : przed wprowadzeniem reformy informowano nas wcześniej na rożnych spotkaniach wyjaśniających te reformę ,że emerytura w nowym systemie będzie bardzo niska i nie da się z niej wyżyć dlatego zachęcano wpłacanie na II filar oraz uruchomienie III Filara . Jak byliśmy piękni i młodzi wydano nam legitymacje ZUS z urzędu już przy pierwszym zatrudnieniu się na okoliczność ,że jesteśmy ubezpieczeni i mamy prawo korzystać ze służby zdrowia .Z wynagrodzenia potrącano na ZUS po 45%( prawie połowę wynagrodzenia ). Jako młody człowiek nie zajmowałam się emeryturą ,nie odbiegałam tak daleko w przyszłość . W tamtym okresie ,nikt nie straszył ,że jej nie doczeka . Reforma spowodowała rozdzielenie ZUS od ochrony zdrowia stworzono kasy chorych a później NFOZ czyli dodatkową armię urzędników . PO latach wiadomo co wyszło z OFE . Przez 25 lat stworzono kilka portfeli emerytur .Teraz jest "cyrk " i coraz to nowsze prognozy na przyszłość czyli brak pozytywnej zmiany . Chodzi o to ,żeby wszyscy gryźli się między sobą jak szczury w worku niesione przez chłopa na plecach . Gdy chłop poczuł ,ze gryzą go w plecy : 1. zdjął worek 2. zamieszał nim 3. "szczury "zaczęły gryźć się między sobą 4. on mógł już iść spokojnie dalej.

  Odpowiedz
 • Gupi(2015-10-21 16:16) Zgłoś naruszenie 00

  Ku..a ja będę miał 52 lata pracy jak dożyje i przejdę na emeryturę mając 67 lat

  Odpowiedz
 • Barbarisza (2018-10-11 13:44) Zgłoś naruszenie 00

  Możecie wydłużyć wiek emerytalny do 100 lat nawet ale i tak nikt nie będzie zatrudniał osób 50-60-70+ popatrzcie w swoich biurach w jakim wieku zatrudniają personel.

  Odpowiedz
 • Krzysztof Kornatowicz(2015-10-21 15:03) Zgłoś naruszenie 00

  ZUS nie będzie , ale już jest bankrutem , tylko nie ma komu tego oszukanemu społeczeństwu odważnie powiedzieć ! Emerytura to danina od państwa , wypłacana na godne życie ludziom w wieku poprodukcyjnym , kiedy nie są , z uwagi na swój wiek , zdolni zarobić na swój byt . Tymczasem emerytura stała się dla bardzo wielu osób , które zgotowały nam nasz nędzny los , w tej pożal się Boże „wolności” , sposobem na dożywotnie bogacenie się . Pytam – czy wieloletni ordynator szpitala , który dziesiątki lat obrastał w bogactwo na swojej posadzie , czy sędzia , wysoki rangą urzędnik , czy inny ” dożywotni ” polityk , którzy w czasie swojej pracy zgromadzili ogromne bogactwa , muszą dożywotnio otrzymywać dodatkowo wysokie emerytury ?! PO CO IM DOŻYWOTNIO NAPYCHAĆ JUŻ DOSTATECZNIE NAPCHANE BANKNOTAMI KIESZENIE ?! Przecież wielu z nich to ludzie z układu , który doprowadził wielu z nas do nędznego bytu . Wielu z nich rabowało Polskę , przy każdej okazji . Są na to liczne dowody . Dlaczego ludziom z układu , z mafijnej polityczno-finansowej ośmiornicy wypłaca się fortunę na emeryturze , a człowiekowi , który z przyczyn losowych , bo musiał opiekować się rodzeństwem , po przedwczesnej stracie rodziców , czy kalectwie , czy bankructwie , spowodowanym monopolizacją obcymi marketami polskiego handlu i wyrugowaniem całej klasy średniej Polaków z obrotu gospodarczego , dlaczego tym zacnym ludziom proponuje się głodowe emerytury , aby się na starość , z rozpaczy , powiesili ?!!!
  To jest moralne , że tworzymy 35 -letnich emerytów , z resortów mundurowych ?!!! Że łajdak sędzia , czy inny prokurator , który służył PRL-owskiemu systemowi nękać ludzi , otrzymuje bardzo wysokie emerytury , a matka trójki dzieci ,która nie mogła z tego powodu wypracować lat stażu dostaje od zarozumiałego państwa emerytalny ochłap ?!!! Emerytury z wielu powodów , w tym społecznych i ekonomicznych , powinny być powszechne i prawie równe Nieco wyższe dla jednostek wybitnych i specjalnie zasłużonych dla ojczyzny , którym należy się jakieś społeczne uznanie .Niższe być może dla degeneratów , którzy żadną pracą się nigdy nie parali . Ale i im należy się danina wystarczająca na godny byt . System musi być tak przemyślany , żeby nie prowokował społeczeństwa do nieróbstwa .Tak też osobnikom zdegenerowanym , którzy przez całe życie pracy się nie imali , może powinno wypłacać się świadczenia w postaci bonów , z wyszczególnieniem na czynsz , prąd , kiełbasę , aby wszystkiego nie byli w stanie przepić ? Tu trzeba pomyśleć . EMERYTURA TO ŚWIADCZENIE NA STAROŚĆ DO ZABEZPIECZENIA BYTU OSOBOM STARSZYM , A NIE SPOSÓB NA BOGACENIE SIĘ ŁAJDAKÓW ! Dziś średnia emerytura w Polsce oscyluje w wysokości około 2200 zł miesięcznie . Gdyby każdemu Polakowi wypłacić po 2150 zł , a z pozostałych od każdego 50 zł dołożyć jednostkom wybitnym , mielibyśmy w Polsce kraj szczęśliwych , uśmiechniętych , bogatych emerytów . Komu to przeszkadza ?! Krzysztof Kornatowicz Wyrugowani.pl

  Odpowiedz
 • gość(2017-01-30 23:05) Zgłoś naruszenie 00

  a do tego dochodzą pieniądze ze skoku rentowego ,które mało ludzi ogląda w swojej kieszeni

  Odpowiedz
 • Stary system emerytalny.(2015-10-21 14:06) Zgłoś naruszenie 00

  A ile % pensji mają wczesne emerytury uprzywilejowanych TUSKOeBUZKA górników i mundurowych?
  Na których robić mamy do wieku 67 lat , czyli średnio aż o 24 lata dłużej??

  Odpowiedz
 • aekielski(2015-10-21 08:13) Zgłoś naruszenie 00

  Płakać mi się chce jak pomyślę o prezesie banku z pensją milion złotych. Jak on biedak da sobie radę na emeryturze z 30% z tej sumy? Taki prezes to niczym sędzia w sprawach finansowych więc powinien przejść na emeryturę z uprawnieniami sędziego.

  Odpowiedz
 • Alek(2015-10-21 08:07) Zgłoś naruszenie 00

  Prawda, prawda i tylko prawda: bede mial mało, bo z moich skladek Panstwo oplaci skladki: rolnikom, górnikom i mundurowym.
  Wystarczy zlikwidowac przywileje emerytalne, a moja emerytura wzrosnie o 30%!

  Odpowiedz
 • ProstePytania(2016-07-07 18:10) Zgłoś naruszenie 01

  "Obecnie to 19,5 proc. od pensji na etacie. Teoretycznie można by ją zwiększyć – ale wtedy spadałby dochód rozporządzalny pracownika, na co trudno byłoby uzyskać społeczne przyzwolenie." A czy nie można zrobić kilku wariantów? Np. żeby można było sobie samemu wybrać od 18 do 25%? Jak ktoś dobrze zarabia (scenariusz: dwukrotność średniej płacy), to pewnie mógłby chcieć odłożyć więcej, ale nie ma takiej opcji.

  Odpowiedz
 • MK(2015-10-21 13:34) Zgłoś naruszenie 00

  Czy ktoś z tych biednych emerytów protestował ,jak 2009 r reformator D.TUSK wysyłał na wcześniejsze emerytury ludzi w wieku 55-60-lat za długoletni staż zawodowy ledwo 20-letni okres pracy ! NIE ! Wygodniej było zmusić do pracy tych co najdłużej pracowali ,niż przeprowadzić prawdziwą reformę emerytalną . Dziś ten sam rząd wmawia Polakom,że przedwczesny wiek emerytalny 65-lat i 47-lat pracy to za mało na emeryturę ! Czy nie czas poszukać pieniędzy w kieszeniach tych obywateli którzy ten system zrujnowali ,a nie tych którzy go utrzymują ?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane