Emerytura, czyli 30 proc. pensji. Stopa zastąpienia będzie nie na rękę

autor: Marek Chądzyński, Grzegorz Osiecki21.10.2015, 07:48; Aktualizacja: 26.10.2015, 19:16
Obliczenia wskazują także, jak ważne są pierwsze lata pracy zawodowej.

Obliczenia wskazują także, jak ważne są pierwsze lata pracy zawodowej.źródło: ShutterStock

Symulacje emerytalne, jakie na naszą prośbę przeprowadził ZUS, wskazują na poważny problem. Na rynek weszło pokolenie młodych ludzi, których zabezpieczenie emerytalne będzie bardzo niskie. To 30-latkowie, którzy swoją karierę rozpoczynali, pracując na umowach cywilnoprawnych. Ten inicjacyjny etap na rynku pracy stał się dla nich obciążeniem, którego nie będą w stanie się pozbyć. Niezależnie od tego, ile będą zarabiać i jak długo pracować.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (50)

  • Piotrek(2015-10-21 10:11) Zgłoś naruszenie 10

    To jest wszytko przy założeniu, że ZUS uciągnie w przyszłości te wyliczone emerytury.
    Prawda jest jeszcze gorsza - nawet tak niskie świadczenia nie będą w przyszłości możliwe.

    Czeka nas za kilka lat "wielki reset" wszystkich tych tych pozapisywanych na serwerach wirtualnych zus-coinów i obstawiam, że wszyscy dostaniemy jakiś zasiłek w wysokości może 800 zł (w dzisiejszych złotówkach, oczywiście za kilkadziesiąt lat to będzie ze względu na inflację wielokrotnie więcej, ale siła nabywcza będzie taka jak dzisiejszych 800 zł).

    Na więcej (ze względu na demografię) państwa nie będzie stać.

    Emerytura w dzisiejszym znaczeniu przestanie w ogóle istnieć.

    Odpowiedz
  • Jaromir(2015-10-21 10:05) Zgłoś naruszenie 00

    EMERYCI PAMIĘTAJCIE O ZŁODZIEJSTWIE KWOTOWYM W 2012 r!
    Podczas głosowania nad „waloryzacją kwotową” dnia 13 stycznia 2012 r. na sali obecnych było 460 pOSŁÓW, w głosowaniu brało udział 395 pOSŁÓW, z czego „za” było 256, „przeciw” ZERO!, „wstrzymało się” 139, a nie głosowało 65 pOSŁÓW TCHÓRZY z palikociarni – byli obecni, ale nie głosowali, tylko obserwowali!
    PO – 203 było „za” i 4 tchórzy nie głosowało.
    PiS – 3 „za”, „wstrzymało się” 121, a 12 stchórzyło i nie głosowało.
    Z peezelu 27 „za” (najwięcej na „kwotowej” skorzystali ich wyborcy!), a nie głosował aż JEDEN.
    SLD – 21 „za” i jeden nie głosował.
    O reszcie, czyli o 22 pOSŁACH już nie wspomnę. Najlepiej okraść 57% emerytów, aby 43% dofinansować, bo nie chciało się im pracować. Przeciw „waloryzacji kwotowej” w 2012 r. byli tylko dwaj senatorowie:
    KAZIMIERZ JAWORSKI (okręg wyborczy nr 56 OKW Rzeszów) i
    JAROSŁAW OBREMSKI (okręg wyborczy nr 8 OKW Wrocław).
    Reszta pOSŁÓW i senatorów zastosowała bolszewicką mentalność - okradanie jednych dla doraźnego wspomożenia drugich – głosowali „za” lub „wstrzymali się” od głosu, co w efekcie i tak poparło złodziejstwo. A największymi tchórzami byli palikmioty – nie byli „za”, nie byli „przeciw”, nie „wstrzymali się”, nie wyszli z sali sejmowej, tylko jak tchórze siedzieli i obserwowali co z tego wyniknie, a łapy mają czyste(?)
    Nienawiść PełOwców wobec PiS od ponad 8 lat sprowadziła Partię Oszustów i jej członów (a mówiąc po chłopsku - h...w) na drogę złodziejstwa, afer i kombinatorstwa, czyli wszystkiego co najgorsze. PełO zaprzeczyło i nadal zaprzecza wszystkim polskim tradycjom, jej historii i językowi mając w doopie, tak jak bolszewickie pomioty (obecna tzw. lewica), prawo przez siebie uchwalone. PełO to śmierdzące, paskudne szambo, które ma czelność oskarżać PiS o to, co sama wyprawia!
    Tylko demokracja BEZPOŚREDNIA jest prawdziwą demokracją! WYBORCY, głosujcie na kandydatów Z DOLNYCH MIEJSC NA LISTACH! CZAS OCZYŚCIĆ DOM ze ŚMIECI!

    Odpowiedz
  • Echo(2015-10-21 09:42) Zgłoś naruszenie 00

    Nasuwa się wniosek: Czy młodzi ludzie pracujący obecnie doczekają tej nędznej emerytury, biorąc pod uwagę dzisiejszego mobingowego pracodawcę, dla którego tabelki są najważniejsze. Człowiek jest numerem. A zdrowie ma tylko jedno.

    Odpowiedz
  • qwerty do m(2015-10-21 09:34) Zgłoś naruszenie 00

    Zabójcze kwoty ? Nie wiesz, co mówisz ! Z płacy minimalnej - 350zł/mc. Płacenie przez 45 lat daje tylko 1050zł BRUTTO emerytury liczonej na 15 lat, bo 45/15=3. Ale ty oczywiście jesteś zapewne biznesmenek 1-osobowy i boli cię 1070zł "na ZUS" . A wiesz, ile w tym jest składki emerytalnej ???

    Odpowiedz
  • Krzysztof Kornatowicz(2015-10-21 09:11) Zgłoś naruszenie 00

    Emerytura to danina od państwa , wypłacana na godne życie ludziom w wieku poprodukcyjnym , kiedy nie są , z uwagi na swój wiek , zdolni zarobić na swój byt . Tymczasem emerytura stała się dla bardzo wielu osób , które zgotowały nam nasz nędzny los , w tej pożal się Boże „wolności” , sposobem na dożywotnie bogacenie się .

    Pytam – czy wieloletni ordynator szpitala , który dziesiątki lat obrastał w bogactwo na swojej posadzie , czy sędzia , wysoki rangą urzędnik , czy inny ” dożywotni ” polityk , którzy w czasie swojej pracy zgromadzili ogromne bogactwa , muszą dożywotnio otrzymywać dodatkowo wysokie emerytury ?! .

    PO CO IM DOŻYWOTNIO NAPYCHAĆ JUŻ DOSTATECZNIE NAPCHANE BANKNOTAMI KIESZENIE ?! Przecież wielu z nich to ludzie z układu , który doprowadził wielu z nas do nędznego bytu . Wielu z nich rabowało Polskę , przy każdej okazji . Są na to liczne dowody . Dlaczego ludziom z układu , z mafijnej polityczno-finansowej ośmiornicy wypłaca się fortunę na emeryturze , a człowiekowi , który z przyczyn losowych , bo musiał opiekować się rodzeństwem , po przedwczesnej stracie rodziców , czy kalectwie , czy bankructwie , spowodowanym monopolizacją obcymi marketami polskiego handlu i wyrugowaniem całej klasy średniej Polaków z obrotu gospodarczego , dlaczego tym zacnym ludziom proponuje się głodowe emerytury , aby się na starość , z rozpaczy , powiesili ?!!!

    To jest moralne , że tworzymy 35 -letnich emerytów , z resortów mundurowych ?!!! Że łajdak sędzia , czy inny prokurator , który służył PRL-owskiemu systemowi nękać ludzi , otrzymuje bardzo wysokie emerytury , a matka trójki dzieci ,która nie mogła z tego powodu wypracować lat stażu dostaje od zarozumiałego państwa emerytalny ochłap ?!!! Emerytury z wielu powodów , w tym społecznych i ekonomicznych , powinny być powszechne i prawie równe Nieco wyższe dla jednostek wybitnych i specjalnie zasłużonych dla ojczyzny , którym należy się jakieś społeczne uznanie .Niższe być może dla degeneratów , którzy żadną pracą się nigdy nie parali . Ale i im należy się danina wystarczająca na godny byt .

    System musi być tak przemyślany , żeby nie prowokował społeczeństwa do nieróbstwa .Tak też osobnikom zdegenerowanym , którzy przez całe życie pracy się nie imali , może powinno wypłacać się świadczenia w postaci bonów , z wyszczególnieniem na czynsz , prąd , kiełbasę , aby wszystkiego nie byli w stanie przepić ? Tu trzeba pomyśleć . EMERYTURA TO ŚWIADCZENIE NA STAROŚĆ DO ZABEZPIECZENIA BYTU OSOBOM STARSZYM , A NIE SPOSÓB NA BOGACENIE SIĘ ŁAJDAKÓW ! Dziś średnia emerytura w Polsce oscyluje w wysokości około 2200 zł miesięcznie . Gdyby każdemu Polakowi wypłacić po 2150 zł , a z pozostałych od każdego 50 zł dołożyć jednostkom wybitnym , mielibyśmy w Polsce kraj szczęśliwych , uśmiechniętych , bogatych emerytów . Komu to przeszkadza ?!Krzysztof Kornatowicz Wyrugowani.pl

    Odpowiedz
  • m(2015-10-21 09:11) Zgłoś naruszenie 20

    co z tymi składkami, które płacimy co miesiąć w kowtach zabójczych? gdzie się ulotnią chciałabym wiedzieć. Zastanawiające gdzie w tym kraju zatrudniają 50 cio latka, to gdzie mam pracowaćdo emerytury?

    Odpowiedz
  • qwerty(2015-10-21 08:55) Zgłoś naruszenie 00

    NIE WIERZCIE PERFIDNYM OSZOŁOMOM !!! Czy ktoś przedstawił konkretne wyliczenia ??? NIKT !!! Wszyscy tylko piszą o "wyniku" 30% !!! A oto WYLICZENIA, ZGODNE Z MATEMATYKĄ, WIĘC PRAWDZIWE !!!
    30-latek będzie przez 37 lat, do 67r.z. pracował na etacie oskładkowanym, emeryturę będzie miał wyliczoną do 82r.ż. czyli na 15 lat. Dzieląc 37 przez 15 mamy 2,47, co oznacza, że składka płacona będzie 2,47 razy dłużej, niż wypłaca emerytura. Skoro składka wynosi 19,25% wynagrodzenia, to OCZYWISTE JEST, że emerytura MUSI wynosić 2,47 razy więcej, czyli 47,55%.
    DLACZEGO NAS OSZUKUJĄ ??? KTO W TYM MA INTERES ???
    Jeśli nie masz wiedzy i nie potrafisz samodzielnie myśleć, wtedy wierzysz OSZUSTOM.

    Odpowiedz
  • aekielski(2015-10-21 08:13) Zgłoś naruszenie 00

    Płakać mi się chce jak pomyślę o prezesie banku z pensją milion złotych. Jak on biedak da sobie radę na emeryturze z 30% z tej sumy? Taki prezes to niczym sędzia w sprawach finansowych więc powinien przejść na emeryturę z uprawnieniami sędziego.

    Odpowiedz
  • Alek(2015-10-21 08:07) Zgłoś naruszenie 00

    Prawda, prawda i tylko prawda: bede mial mało, bo z moich skladek Panstwo oplaci skladki: rolnikom, górnikom i mundurowym.
    Wystarczy zlikwidowac przywileje emerytalne, a moja emerytura wzrosnie o 30%!

    Odpowiedz