Wcześniejsze świadczenie coraz bliżej: Posłowie za emeryturą po 40 latach pracy

autor: Bożena Wiktorowska13.07.2015, 07:34; Aktualizacja: 13.07.2015, 08:30
emeryt-świadczenia

Zapał posłów do pracy nad zmianami w przepisach emerytalnych nie podoba się ekspertom.źródło: ShutterStock

Rosną szanse pracowników z długim stażem na wcześniejsze świadczenie. Sejm skierował do dalszych prac projekt zawierający takie rozwiązanie.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (72)

  • francik(2015-07-21 20:31) Zgłoś naruszenie 1534

    mam 59lat życiai 44lata pracy,,mam dosyć tyrania jako robotnik w miejscu stresującym i zle wynagradzanym.wypracowałem już prawie 3 emerytury dla mundurowych.jestem wypalony i czesto ide do pracy z niechęcią.posłowie, pomyslcie troche o tych co przez 40 lat pracują fizycznie w fabrykach na budowach na drogach itp.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • kasia(2015-07-14 21:38) Zgłoś naruszenie 1276

    Czekam cierpliwie i mam nadzieję ,że sejm poprze emeryturę od 40 lat składkowych dla ludzi ,którzy pracują od 15 roku życia i nie mają zdrowia ani sił do dalszej pracy a takich ludzi jest nie wiele. Liczę na rozsądek posłów i osób rządzących w tym Państwie aby dali szansę tym ludziom.

    Odpowiedz
  • Jerzy(2015-07-22 06:25) Zgłoś naruszenie 882

    Mam 65 lat i 48 lat stażu pracy od roku jednak jestem na zasiłku,nie chcę dostawać jeszcze przez cały rok połowe mojej emerytury którą potem mi zus odliczy.Po tylu latach pracy powinienem byc na zasłużonej emeryturze bo człowiek fizicznie jest juz wyczerpany.Czekam na ta ustawe 40 lat stażu i jeżeli nie będzie wprowadzona to 25 pażdziernika nawet nie wyjdę z domu.Chce żeby w końcu ktoś dotrzymał danego słowa,a nie obiecanki jak przez 8 lat.

    Odpowiedz
  • CAT(2015-10-03 00:02) Zgłoś naruszenie 815

    zaglosuje tylko na opcje , ktora wprowadzi do emerytur element 40 lat pracy. To obywatel po tym czasie sam winien zdecydowac czy chce pracowac dalej czy też nie. Praca do 67 roku zycia czyni ludzi po 60 -ce zebrakami bo na prace są za starzy a na emeryture zbyt mlodzi. W konsekwencji wypchnieci z pracy laduja na zebraczych zasilkach pomimo,ze maja za soba czesto 40 lat pracy i wiecej! TO JEST SKANDAL!!!

    Odpowiedz
  • EWE(2016-02-05 22:40) Zgłoś naruszenie 762

    JA CZEKAM Z UTESKNIENIEM KIEDY WRESZCIE BEDZIE MOZNA PRZEJSC NA EMERYTURE BEZ WZGLEDU NA WIEK PO PRZEPRACOWANIU ODPOWIEDNIEJ ILOSCI LAT DLA KOBIET I DLA MEZCZYZN.

    Odpowiedz
  • korina(2015-07-16 18:54) Zgłoś naruszenie 701

    Kobiety powinny mieć możliwość przejścia na emeryturę po 35 latach pracy, a mężczyźni po 40. Oczywiście, jeśli ktoś ma pracę, czuje się na siłach, to niech pracuje aż do śmierci. Praca powinna być dla młodych. Tymczasem młodzi masowo wyjeżdżają na Zachód. Ktoś kto tak ns urządził, powinien mocno puknąć się w głowę.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Pendolino(2015-07-14 16:09) Zgłoś naruszenie 693

    Ludzie działajcie my z dużym stażem pracy np. 40 lat nie mamy pracy ani środków do życia bo nie mamy wieku. Czy nasze państwo Polskie nie powinno wziąść odpowiedzialności za to że ludzie po 40 latach pracy są zwalniani dostają pół roku zasiłku dla bezrobotnych. Co dalej czy nam się nie należy godziwa emerytura całą swoją młodość poświęciliśmy dla kraju. I co teraz eutanazja.

    Odpowiedz
  • wieloletni pracownik bez praw(2016-07-09 13:08) Zgłoś naruszenie 641

    PO przepracowaniu 35 lat przez kobiety i 40 lat przez mężczyzn, traktując ten staż, jako osobną przesłankę do uzyskania prawa do emerytury. Tyle lat pracy wystarczy. Uchwalić ustawę i się nie lenić ,nie czekać aż minie kadencja! . Jeżeli ktoś przepracuje 25-lat i osiągnie wiek 65-lat to się należy , ten co przepracował 40-lat musi tyrać dalej .To ma być sprawiedliwość ? Raczej pogarda i upokorzenie wieloletnich pracowników.

    Odpowiedz
  • xxx(2015-08-10 12:21) Zgłoś naruszenie 482

    Jest czymś żenującym i podłym jak tzw. politycy i eksperci zmuszają nas do pracy do 67lat i + mamiąc nas tzw. godną emeryturą i pozbawiając nas prawa wyboru czy chcę pójść na tą nędzną emeryturę po 40 latach pracy, czy też na tą mniej nędzną po 67latach i jeszcze ileś tam + a najlepiej to do samego zejścia z korzyścią tylko i wyłącznie dla ZUS.

    Odpowiedz
  • RYCI(2015-08-03 16:28) Zgłoś naruszenie 381

    JEST PRZYSŁOWIE ŻE DOBRY KOŃ JESZCZE BATEM DOSTANIE

    PODOBNIE JEST W POLSCE

    40-LAT PRACY NIE WYSTARCZY NA DOBRĄ EMERYTURĘ

    A PO 15-LATACH DOSTAJĄ WYSOKĄ EMERYTURĘ I JESZCZE PRACUJĄ 38-LAT I EMERYT

    Odpowiedz
  • ZBUCH(2015-10-01 23:21) Zgłoś naruszenie 381

    TEN ZAPIS TO KPINA Z LUDZI SOLIDNIE PRACUJĄCYCH ALA POLSKI!!! Bez znaczenia, dla prawa do świadczenia, jest zatem, czy dany ubezpieczony przepracował w swoim życiu np. 5 miesięcy czy 50 lat. I odwrotnie, bardzo długi staż pracy nie przyspiesza momentu nabycia uprawnień do powszechnej emerytury. Następuje to dopiero po ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego.TO OKRADANI LUDZI W IMIĘ PRAWA!!!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Andrzej długo pracujący(2015-09-26 08:54) Zgłoś naruszenie 305

    Panie prezydencie niech pan już skończy tę agonię rządów PO i PSL.
    Wystarczy się rozejrzeć w kraju brak godziwych zarobków ,dzieci uciekają z kraju, przez 8 lat wyniszczyli polski przemysł co do joty.
    Złotówka coraz mniej warta tylko sondaże i kłamstwo w żywe oczy ,jak to się w Polsce dobrze żyje a tu bieda.
    Miliony wydaje się na spoty i reklamę rządzących a gdzie kasa na rozwój kraju, teraz na koniec rządów PO i PSL jeszcze taki malutki wydatek 13 miliardów na stare wojskowe śmigłowce ze starym uzbrojeniem ,jestem ciekawy ile jeszcze kasy zostanie wyprowadzone z kraju aż strach pomyśleć.
    Dlaczego ta kasa nie jest wpompowana w nasz system zakładów zbrojeniowy, to i praca dla Polaka w Polsce by była Głupota i chęć zysku z profitów sprzedażowych wzięło górę nad interes państwa Polskiego zarządzania krajem do potęg głupoty ,czas im odejść od rządzenia ale przed tym obciążyć partie PO i PSL tymi 13 miliardami sprzeniewierzonych pieniędzy i z własnej kieszeni niech zapłacą za swojej kieszeni, do końca życia by żarli piach a nie jedzenie.

    Odpowiedz
  • bookbis(2015-07-14 19:02) Zgłoś naruszenie 294

    predzej bedzie sie mialo 40 lat pracy niz uskladanych pieniedzy. Zmora tego całego systemu jest fakt ,że tak naprawde ten kto zaczał lub zaczyna naprawdenie wie jaka jest minimalana emerytura zagwarantowana i po ilu latach my 40 i 50- latkowie zaczynalismy pod innym wymiarem i skonczymy pod innym, Mnie w 1999panienka z okienka w zus poinformowała ze moja hipotetyzna emerytura bedzie wynosic 1500zł po nastepnych 16 latach juz tylko 670 zł i gdy przepracuje nastepne 20 lat to moze dostane 100żł wiecej. To nawet nie jest żałosne to brak szacunku dla osob ktore mimo wszystko zostały w tym kraju i pracuja wpłacajac do tego złodziejskiego systemu trzy razy wiecej niz z niego dostana a moze i nie!

    Odpowiedz
  • Andrzej675432(2015-11-07 18:04) Zgłoś naruszenie 272

    Zlikwidować przywileje emerytalne w 2015 r , mamy demokrację a rząd PO i PSL żyją przywilejami z okresów socjalistycznych. Kiedy ustawa 40 lat składkowych uzbierana kasa na koncie emerytalnym dopiero emerytura albo wiek emerytalny 65/60.
    Skończyć z emerytami w wieku 45 lat, urzędnicy państwowi, górnicy, mundurowi odchodzą wcześniej na emerytury, jakim prawem jest łamana zasada demokracji w kraju Polska.
    Z kolei rolnicy 60/55 lat 30/25 lat pracy składkowe i nieskładkowe i biorą emerytury, znowu państwo dopłaca do rolników, za to ja 44 lata pracy 40 składkowe uzbierana kasa na koncie w ZUS i nie mogę pobierać emerytury. Chamstwo w majestacie prawa w sferze przyznawania emerytur. Ja muszę przepracować 52 lat uzyskać wiek 67 lat aby dożyć do emerytury. PO i PSL pod trybunał stanu za taka nierówność społeczną, i dziadostwo.

    Odpowiedz
  • Leszek listonosz z Wrocławia(2015-07-27 19:05) Zgłoś naruszenie 261

    Jak podwyższano wiek emerytalny to szybko i bez konsultacji , aby przyjąć 35 i 40 lat stażu to
    Pani dr Joanna Staręga-Piasek mówi, że zmiany wymagają czasu i licznych ekspertyz.
    Obłuda ? czy znów jak twierdził Tusk dla naszego dobra ?

    Odpowiedz
  • ja(2015-07-16 13:10) Zgłoś naruszenie 225

    Zmiany w tak delikatnej materii wymagają czasu i licznych ekspertyz...

    A gzie był ten czas i liczne ekspertyzy kiedy POSPIESZNIE podwyższyliście wiek emerytalny???

    Odpowiedz
  • Legis(2015-07-13 22:29) Zgłoś naruszenie 182

    Bardzo popieram rozpoczynające się prace nad sprawami emerytur. Uważam, że przy tej okazji poslowie winni także pochylic się nad sposobem obliczania emerytur, czy funkcjonujące rozwiązanie jest sprawiedliwe społecznie,bo z tego co mi wiadomo, to przy wprowadzaniu reformy emerytalnej założeniem było obniżenie kwoty emerytury. Aby teraz może być tak, że z jednej strony stworzy się mozliwości wcześniejszego przejścia, choc z tego co mówią znajomi będa pracowac dalej aby mieć większą emeryturę, a z drugiej strony tak skonstruowac sposób obliczania podstawy, aby była ona mała i tym sposobem sposobem zmuszac do dalszej pracy. Czy obliczane przez GUS dalsze trwanie życia jest poprawne. A co, ze składkami na ubezpieczenie emerytalne zawodów prawniczych (prokuratorzy, sędziowie, wojskowi). Dlaczego ta grupa nie opłaca składek, pomimo, że krocie zarabiają. PO i tak już nic nie uchroni przed klęską, ale sami na to zasłużyli. Jak czytałem projekt ustawy PSL, to wcale w UE nie jest tak jak społeczeństwu to przedstawiono, że w UE wiek emerytalny idzie w górę. Mogą przechodzić nawet po 30, 35 i 40 latach pracy (vide: załącznik wszystkich krajów do uzasadnienia).

    Odpowiedz
  • Stanisław(2015-07-13 19:53) Zgłoś naruszenie 133

    Pewno jeszcze dadzą zakaz pracy jak w świadczeniu kompensacyjnym dla nauczycieli i wyliczą innym współczynnikiem wysokość emerytury.
    Spokojnie PO - Platformo Oszustów i złodziei- teraz czas dla Prezydenta Dudę i PiS.

    Odpowiedz
  • sca(2015-07-17 16:58) Zgłoś naruszenie 114

    A dlaczego nie chcą doliczyć matkom niepracującym do stażu wychowywanie dzieci jako nieskładkowe .Studentom doliczyli a matkom nie.O sobie posłowie pamiętają i załatwiają sobie pensje dożywotnie i podwyżki.,I to ma być polityka prorodzinna

    Odpowiedz