Coraz trudniej dostać gwarantowaną emeryturę. Są problemy z udowodnieniem okresów składkowych

autor: Bożena Wiktorowska09.06.2015, 07:12; Aktualizacja: 09.06.2015, 08:31
Na ograniczenie liczby osób otrzymujących emerytury minimalne wpływ mają także unijne przepisy.

Na ograniczenie liczby osób otrzymujących emerytury minimalne wpływ mają także unijne przepisy.źródło: ShutterStock

W ciągu 8 lat o 125 tys. spadła liczba osób pobierających minimalne emerytury z ZUS. Polacy mają bowiem problemy z udowodnieniem okresów składkowych.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (17)

  • Instytut Segregacji rasowej III RP.(2015-06-09 11:01) Zgłoś naruszenie 20

    Dzisiaj wg pseudo reformy emerytalnej 67 lat TUSKOeBUZKA mamy:
    POdluddzi zmuszonych robić średnio aż o 24 lata! dłużej od uprzywilejowanych wczesnych emerytów górników i mundurowych.

    Odpowiedz
  • dziadek63(2015-06-09 20:19) Zgłoś naruszenie 20

    Ten kto pracuje na śmieciówkach czy nie pracuje dla dobra kraju i moim zdaniem każdy kto pójdzie do Sztrasburga
    powinien wygrać i dostać emeryturę bez łaski tylko polscy politycy ogłupiają swój naród czyli ,,rób,rób a dostaniesz g---o w grób,,!

    Odpowiedz
  • jan(2015-06-09 20:56) Zgłoś naruszenie 11

    Oznacza to ze za kilkanascie lat w Polsce bezdomnych i nedzarzy drzemiacych w smietnikach benda miliony,przykro to czytac bo przeciez to my jako narod wybralismy tych POwskich bekartow na rzadzenie naszym panstwem i nam sie tak odplacili ,napchali swoje kieszenie nie baczac na caly narod.
    PO musi zniknac calkowicie ze sceny politycznej w Polsce a winnych tego niedbalstwa i grabierzy narodu osadzic

    Odpowiedz
  • arek(2015-06-09 12:54) Zgłoś naruszenie 10

    W tym artykule piszą,że kto pracuje na czarno nie zastanawia się nad konsekwencjami.Kupa bzdur.Nikt nie chce pracować na czarno,ale jak się mieszka /jak ja/ w 15 tyś miasteczku ,nie ma innym pracy od pracy na czarno. Zaden z tych pseudobiznesmenów nie zatrudnia na umowę. Robią to zupełnie świadomie i nie boją się żadnych konsekwencji.A Panstwo i tak kiedyś musi wypłacić jakieś pieniądze tym ludziom,jak nie przez ZUS to przez MOPS.

    Odpowiedz
  • do 4 alek(2015-06-09 11:35) Zgłoś naruszenie 00

    Prawidłowo. O emeryturze należy myśleć od pierwszego dnia zatrudnienia. I wszyscy pracujący na smieciówkach -idźcie po zaświadczenia o zatrudnieniu do pracodawców. Niby potrzebne nie są, bo składek ZUS nie płacono. Ale kto wie, za 30, 40 lat - może będzie się liczył też okres zatrudnienia, skoro jest taka masowa skala śmieciówek i będzie bardzo mało uprawnionych do emerytur ???

    Odpowiedz
  • Lol(2015-06-10 17:50) Zgłoś naruszenie 00

    No i to jest dowód że nie warto się ubezpieczać w ZUSie boi jak tam cos wpłacisz to Ci tego nie zwrocą.
    Ja pracuje na czarno i mam w dupie Ich swiadczenia. Zyje z -ale o tym innym razem.

    Odpowiedz
  • psps(2015-06-09 18:50) Zgłoś naruszenie 00

    Gdyby rząd chciał to by szybko i skutecznie zablokował patologię wyzysku na umowach śmieciowych. Ale widać nie chce bo interesy będą mniej złote dla wybranych. Obywatele się poustawiali z rodzinami lub myślą że się poustawiali i trąbią za Komorowskim " Nic nie zmieniajcie, nic nie zmieniacie - jest dobrze, jest nam dobrze..."
    Obudźmy się - najpierw wydymali nas na NFI, potem na OFE i teraz ci sami specjaliści ekonomiści i bankowcy będąc w PE śmieją się bo się ustawili.

    Odpowiedz
  • Niepokalani Miro, Rycho i Zbycho(2015-06-09 12:12) Zgłoś naruszenie 00

    Problemy z prawem do emerytury to tylko część niegodziwości. Problemy z zatrudnieniem w wieku 60+ to dopiero jazda. Podniesienie wieku emerytalnego spowodowało że miliony skazane zostały na utrzymanie rodziny albo grzebanie w śmietniku. Głupki od analiz przegranych wyborów szukają przyczyn w złym marketingu politycznym a prawda jest taka że przegrali bo oszukali i upokorzyli cały naród. Nikt nie wiedział, nie robił symulacji, jakie będą emerytury od zebranego kapitału ? Wiedział tylko cicho sza. Dopiero teraz wyszło na jaw że będą niższe o 30% niż otrzymali rówieśnicy którzy przeszli na emeryturę 2-3 lata wcześniej. Nikt nie wie jakie są kłopoty z zatrudnieniem ludzi wchodzących w ochronę emerytalną ? Wie tylko cicho sza. Pod przykrywką zmian organizacyjnych masowo zwalniani są ludzie którzy tej ochronie za chwilę będą podlegać. Za cichym przyzwoleniem rządu, działalność ZUS nabrała charakteru patologii. Na podstawie fałszywych orzeczeń lekarzy orzeczników ZUS pozbawił świadczeń 60% rencistów. To nie jest już walka z patologią tylko tworzenie nowej patologii i pozbawianie ludzi świadczeń z powodów poza medycznych. ZUS, na zamówienie rządu, stał się organizacją przestępczą. O tym nikt nie wie ? Wie tylko cicho sza. Tę całą ekipę trzeba wysłać do piachu bo jest w stanie zapewnić dostatek tylko sobie. PO-PSL to zorganizowana grupa przestępcza, obudowana równie przestępczymi organizacjami, jak ZUS, NFZ, US. To cała prawda o wyborach, aspiracjach Polaków i nigdy więcej żadnej grubej kreski Mazowieckiego. Na jesieni druga szansa.

    Odpowiedz
  • do 12(2015-06-10 06:07) Zgłoś naruszenie 00

    A dlaczego sama nie dbasz o dokumenty, gdy zmieniasz pracę ? Liczysz na innych ? Licz na siebie

    Odpowiedz
  • Henryk(2016-10-29 04:09) Zgłoś naruszenie 00

    Jestem na rencie od 1990 roku. Za trzy lata powinienem dostać emeryturę zobaczę jak ZUS mnie obliczy. W tamtych latach obliczył mnie na średnią krajową 148%. A na rentę sami mnie wysłali na siłę, odwoływałem się, że chce pracować, ale w tamtych czasach nikt mnie nie słucha i nie było, z kim rozmawiać. ZUS przez tyle lat oszukiwał mnie i okradał, ale jak mi nie da emerytury godnej do życia to ci, co pracują w ZUS-ie to gorzko pożałują i ucierpią niż te dwie kobiety z MOPS U. Bo za wszystkie krzywdy winie ZUS i nasz kochany rząd, który istnieje 80 lat a nie wszyscy dożyli emerytury. Już bym załatwił pracowników ZUS-u, ale lekarze nic nie mówią. Gdy będzie nawrót raka to wtedy mnie poznają i nie będzie, że to nie winni ludzie jak pracują dla złodziei i oszustów to są tak samo winni jak ci, co wydają polecenia. Mnie nie żałują i nie mają nade mną litości i na ludziach, co są w tej samej sytuacji, co ja. ZUS z naszych składek podwyższył sobie pensie nie małe a nam dadzą grosze podwyżki i za co ich szanować i uważać za ludzi jak myślą tylko o sobie i dostają premie i nagrody chyba za to, że oszukali emeryta a biednemu człowiekowi nie dali renty to mam dla nich mieć litość. Bund w Polsce powinien być już dawno i tym złodziejom zabrać majątki i ich rodziną. Tak jak Anna Walc dała kamienice wujkowi, że do niego ona należała a takich właścicieli w Polsce to wszyscy, co maja władze są właścicielami jak nie oni to ciotki różne pociotki są właścicielami a ludzie są eksmitowani i tylu jest bezdomnych w Polsce tak jak ten 84 letni emeryt z ulicy Jagiellońskiej w Warszawie raptem właściciel się znalazł i po wojnie on odbudował kamienice. Ale to, co się dzieje w Polsce to winie samych polaków wyjeżdżają z polski zamiast bronić tych ludzi, co walczyli i bronili ojczyzny to zostawili na pastwę losu takim złodziejom i oszustom, co nie mają szacunku dla nikogo i dla niczego. Nic nie uszanują tylko Polskę sprzedali prawie w całości a niedługo kraj z ludźmi sprzedadzą i nie będziesz polak musiał o nic się martwić, bo nie będzie, do czego wracać. Jak tak dalej będzie drżeć/trząść się ze strachu i z głodu w cierpieniach umierał?

    Odpowiedz
  • alek(2015-06-09 10:12) Zgłoś naruszenie 00

    Na zielonej wyspie problemem są sprawy zycia codzienne go, wiec cos powazniejszego mnie nie dizwi.
    Cóż niestety ludzie tez sa sobie winni ze nie pilnowali pewnych spraw bo "jakos to bedzie".
    Ja mam stosy papierow w szafie, bo wiem ze za x lat beda potrzebne.

    Odpowiedz
  • minidemokrata(2015-06-09 10:06) Zgłoś naruszenie 00

    Po wyborze prez. Komorowski powiedział -"wygrała demokracja-aby nam (chyba Nam) się żyło lepiej.Rzeczywiście ta obietnica została spełniona.Teraz padł blady strach.Jak można było powierzać dokumenty pracowników do przechowywania w łapy jakimś ciemnym typom???.Moja żona też nie dostała potrzebnego dokumentu od typa.Przez to straciła rok składkowy do emerytury.Nawet nie raczył odpowiedziedzieć na pisemną prośbę.Traktujemy ten proceder jako zmowę i celowe działanie.Gdzie jest NIK, CBA???.Ktoś na tym skorzystał-jestem pewny.

    Odpowiedz
  • wyborca(2015-06-10 08:40) Zgłoś naruszenie 00

    W bandycko-złodziejskim kraju jakim jest polska nie można się spodziewać niczego innego.To przecież kraj solidarnościowych kombinatorów złodziei politycznych i samorządowych.Ich rodziny ,pociotki kolesie,znajomki mają się dobrze .Okradają budżet państwa regularnie a ponieważ wymiar sprawiedliwości w stosunku do nich nie istnieje mogą robić co chcą.Głupi polacy patrzą na to i nie reagują.

    Odpowiedz
  • StAAbrA(2015-06-09 09:43) Zgłoś naruszenie 00

    POznikali renciści .
    POznikały świadczenia ubezpieczonych .
    POznikali przedsiębiorcy .
    POznikała klasa średnia.
    POznikała młodzież.
    POznikały emerytury emerytów.
    POczekajcie gnoje .

    Odpowiedz
  • polakdziad(2015-06-09 09:38) Zgłoś naruszenie 00

    No cóż, widać że w tym kraju problemów nie ma tylko ekipa z rządu. Niczego nikomu nie muszą udowadniać, a pieniędzy na wszystko dla nich nie zabraknie.Oby żyło się lepiej !

    Odpowiedz
  • zszokowana Polka(2015-06-10 00:28) Zgłoś naruszenie 00

    Jak można żądać udowodnienia stażu pracy, gdy wiele firm padło lub dokumenty zostały zniszczone ( dawniej był 10-letni okres na trzymanie dokumentacji), i w archiwach nie ma dokumentacji???!!! To jest skandal, by żądać czegoś wstecz!!!
    No i jeszcze jedno: a może by tak politykom wreszcie zacząć przyznawać emerytury w wysokości 880,00zł. Zobaczylibyśmy, jak by sobie oni radzili z przeżyciem za tę kwotę, he he he...
    A teraz dziwią sie, że Polacy uciekają z tego kraju??? I że Polki nie chcą rodzić dzieci??? Ja im wcale się nie dziwię. Sama to samo zrobię. Uciekam stąd gdzie pieprz rośnie.

    Odpowiedz
  • System(2015-06-10 09:18) Zgłoś naruszenie 00

    A czyja to wina, ze jest przyzwolenie na prace na czarno i na umowach nieoskładowanych na emeryturę, każda praca powinna zapewniać, ze będzie wliczana do emerytury

    Odpowiedz