Zmiany w emeryturach 2015: Jak przeliczyć świadczenie osobie z wcześniejszą emeryturą

autor: Bożena Wiktorowska07.05.2015, 07:42; Aktualizacja: 07.05.2015, 08:07
Reforma emerytalna w 1999 r. wprowadziła podział ubezpieczonych.

Reforma emerytalna w 1999 r. wprowadziła podział ubezpieczonych.źródło: ShutterStock

Osoby, którym przed 1 maja 2015 r. odmówiono prawa do przeliczenia starej emerytury na kapitałową z powodu pobierania wcześniejszego świadczenia, teraz mogą ponownie złożyć wniosek w tej sprawie.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (7)

  • EWELINA(2015-05-07 12:48) Zgłoś naruszenie 328

    Witam! Urodziłam się w 1953r. od 2008 jestem na wcześniejszej emeryturze,ale nie pracowałam czy mogę prosić ZUS o przeliczenie na korzystniejszych warunkach.

    Odpowiedz
  • emerytka(2015-05-07 16:53) Zgłoś naruszenie 126

    W 2006 r.przeszłam na wcześniejszą emeryturę,w lutym 2012 roku przeszłam na pełną emerytur,przypuszczam że na starych zasadach,czy mogę ubiegać się o przeliczenie na terażniejszych zasadach.

    Odpowiedz
  • zofia(2015-05-07 10:02) Zgłoś naruszenie 106

    urodziłam sie w 1948 r.od 2005 r jestem na wczesniejszej emeryturze.juz nigdzie do chwili obecnej nie pracowałam.czy moge złozyc wniosek o przeliczenie w sposób dla mnie bardziej korzystny,np zastosowania wyzszej kwoty bazowej i przejscie na emerytre powszechna,w pazdzierniku skoncze 67 lat.pisze prosto bo nie znam praw zusowsich..

    Odpowiedz
  • zniesmaczony(2015-05-07 14:24) Zgłoś naruszenie 40

    a co z osobami urodzonymi po 1948, które zostały na emeryturze wg starych zasad (korzystniejsza) i mają przepracowane ponad 30 m-cy...zus nie przelicza socjalnej kwoty bazowej po uzyskaniu powszechnego wieku emerytalnego...dla kogo te zmiany były...hmmm!!???...

    Odpowiedz
  • do 1, 2, 3(2015-05-07 13:42) Zgłoś naruszenie 00

    Wg ustawy przeliczenie jest na EMERYTURĘ KAPITAŁOWĄ, ale od zapisu kapitału odjęte zostają dotychczas pobrane świadczenia emerytalne, zatem w 99% przypadkach zamiana ta się nie opłaca. Możecie złożyć wniosek do ZUS i wam wyliczą. Jeśli będzie mniej, niż macie do tej pory (ale UWAGA : porównywać trzeba kwoty brutto z brutto lub netto z netto, nie pomylcie się !) to możecie w ciągu miesiąca od otrzymania wyliczenia wycofać wniosek z ZUS i wtedy zostaje wszystko "po staremu".

    Odpowiedz
  • bookbis(2015-05-07 18:32) Zgłoś naruszenie 05

    A JA MAM CIAGLE JEDNO PYTANIE ILE MNIE TO BEDZIE ZNOWU KOSZTOWAC BO JUZ NIE MAM NAWET CO WYDALAC TAK MNIE TEN ZUS GNIECIE
    MIKRO-MIKROPRZEDSIEBIORCA

    Odpowiedz
  • emerytka(2015-05-07 09:28) Zgłoś naruszenie 09

    W 2007 r.przeszłam na wczesniejsza emeryturę,po ukończeniu 60 lat ZUS odmówił mi przeliczenia na nowo emerytury,to mam pytanie czy obecnie moge starać sie o przeliczenie i czy na tym skorzystam?Proste pytanie dla autora artykułu bez podawania różnego rodzaju artykułów bo my nie jesteśmy prawnikami.

    Odpowiedz