statystyki

Emerytury: Kolejne zmiany w kwestii przeliczania kapitału początkowego

autor: Małgorzata Raczkowska11.05.2015, 18:00
W kwestii obliczania kapitału początkowego nastąpiły kolejne już zmiany, dlatego warto wstrzymać się z przeliczaniem kapitału początkowego.

W kwestii obliczania kapitału początkowego nastąpiły kolejne już zmiany, dlatego warto wstrzymać się z przeliczaniem kapitału początkowego.źródło: ShutterStock

Wiele lat temu, na początku tego stulecia zebrałam dokumenty dotyczące dawnych zarobków sprzed 1999 r. i zaniosłam do ZUS, by wyliczono mi kapitał początkowy. Potem coś się w zasadach wyliczania zmieniło raz i drugi. Poszłam do ZUS, wyliczono mi kapitał powtórnie, trochę korzystniej. Teraz znów czytam, że z początkiem maja nastąpiły kolejne zmiany. Czy mam pisać nowy wniosek do ZUS o ponowne przeliczenie kapitału, czy poczekać, aż uzyskam wiek emerytalny? Może wtedy wystarczy złożyć wniosek raz a dobrze, w oparciu o wszystkie przeszłe i przyszłe poprawki przepisów – zastanawia się pani Agata

W kwestii obliczania kapitału początkowego nastąpiły kolejne już zmiany, dlatego warto wstrzymać się z przeliczaniem kapitału początkowego. ZUS i tak wyliczy ponownie kapitał, gdy będzie ustalał wysokość emerytury, uwzględniając wszystkie poprawki w ustawie emerytalnej. Warto jednak wiedzieć, że 1 maja 2015 r. wprowadzono:


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (8)

  • asas(2015-05-11 19:14) Zgłoś naruszenie 20

    A ja wolę mieć na bieżąco na papierze, a nie obiecanki.

    Odpowiedz
  • wiechu(2015-08-06 12:29) Zgłoś naruszenie 20

    a co ten pan cimoszewicz powie a poco nam rudy

    Odpowiedz
  • as(2015-05-12 06:49) Zgłoś naruszenie 10

    ustawa ustawą a zus swoje maja swoje zasady i formuły odpowiedzi nic nie robia i nic nie wiedzą za kilka miesiecy jak ktos sprawe skieruje do sadu najwyzszego i bedzie wyrok to dopiero podejmuja decyzje a tak to nawet sady rejonowe niczego nie wiedzą i stronniczo stoja za zusem sam mialem kilka rozpraw z zusem na roznym poziomie no wygralem ale ile to zdrowia kosztowalo przez nie udacznikow z zusu i sadu na ktore placilem podatek przez 43lata to jest absurd i paranoja a gdzie mozna do kapitalu poczatkowego znalesc dokumenty do 78roku u p. buzka co kazal spalic wszystko a moze suchocka to specjalnie tak zrobili i ludzi w tym czasie pozbawili emerytur brawo masoneria

    Odpowiedz
  • Rosa(2015-05-12 11:14) Zgłoś naruszenie 01

    Chcę przeliczyć na nowo kapitał początkowy ze względu na urlop wychowawczy po urodzeniu dziecka. Pani w zus powiedziała mi, że muszę dołączyć metrykę urodzenia dziecka. Co za idiotyzm!!! Przecież na podstawie urodzenia dziecka (metryki) już wykorzystałam urlop i wtedy musiałam okazać metrykę. Kto wymyślił tą papierologię?

    Odpowiedz
  • do 3, do 4(2015-05-13 08:23) Zgłoś naruszenie 00

    3. Do PONOWNEGO PRZELICZENIA nie trzeba metryki, do WYLICZENIA (po raz pierwszy) - trzeba. Rozumienie znaczenia słów się kłania.
    4. Waloryzacja jest co roku, w maju. Powiadomienie o stanie konta - niekoniecznie. Rozumienie znaczenia słów się kłania.

    Odpowiedz
  • Znów kradną moje składki?(2015-05-12 15:21) Zgłoś naruszenie 00

    A co jest z waloryzacją kapitału i składek za 2013 rok?
    Bo nic z ZUS nie otrzymałem.

    Odpowiedz
  • GRAZYNA(2016-06-12 12:43) Zgłoś naruszenie 00

    W wieku 55 lat bylam na swiadczeniu przed emerytalnym i juz mialam obliczona emeryturę.Czy z chwilą ukonczenia 60 lat moge miec obliczoną now kwotę bazową.

    Odpowiedz
  • duda zmieni to jak się uda!!!!!!!!!!!!!!!!(2015-05-16 10:06) Zgłoś naruszenie 01

    brońmy naszych prawd i należności poprzez zmianę zarządzających tym zmarginalizowanym krajem świata.

    Odpowiedz