statystyki

Emerytury: Kolejne zmiany w kwestii przeliczania kapitału początkowego

autor: Małgorzata Raczkowska11.05.2015, 18:00
W kwestii obliczania kapitału początkowego nastąpiły kolejne już zmiany, dlatego warto wstrzymać się z przeliczaniem kapitału początkowego.

W kwestii obliczania kapitału początkowego nastąpiły kolejne już zmiany, dlatego warto wstrzymać się z przeliczaniem kapitału początkowego.źródło: ShutterStock

Wiele lat temu, na początku tego stulecia zebrałam dokumenty dotyczące dawnych zarobków sprzed 1999 r. i zaniosłam do ZUS, by wyliczono mi kapitał początkowy. Potem coś się w zasadach wyliczania zmieniło raz i drugi. Poszłam do ZUS, wyliczono mi kapitał powtórnie, trochę korzystniej. Teraz znów czytam, że z początkiem maja nastąpiły kolejne zmiany. Czy mam pisać nowy wniosek do ZUS o ponowne przeliczenie kapitału, czy poczekać, aż uzyskam wiek emerytalny? Może wtedy wystarczy złożyć wniosek raz a dobrze, w oparciu o wszystkie przeszłe i przyszłe poprawki przepisów – zastanawia się pani Agata

W kwestii obliczania kapitału początkowego nastąpiły kolejne już zmiany, dlatego warto wstrzymać się z przeliczaniem kapitału początkowego. ZUS i tak wyliczy ponownie kapitał, gdy będzie ustalał wysokość emerytury, uwzględniając wszystkie poprawki w ustawie emerytalnej. Warto jednak wiedzieć, że 1 maja 2015 r. wprowadzono:


Pozostało jeszcze 61% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (8)

  • asas(2015-05-11 19:14) Zgłoś naruszenie 20

    A ja wolę mieć na bieżąco na papierze, a nie obiecanki.

    Odpowiedz
  • wiechu(2015-08-06 12:29) Zgłoś naruszenie 20

    a co ten pan cimoszewicz powie a poco nam rudy

    Odpowiedz
  • as(2015-05-12 06:49) Zgłoś naruszenie 10

    ustawa ustawą a zus swoje maja swoje zasady i formuły odpowiedzi nic nie robia i nic nie wiedzą za kilka miesiecy jak ktos sprawe skieruje do sadu najwyzszego i bedzie wyrok to dopiero podejmuja decyzje a tak to nawet sady rejonowe niczego nie wiedzą i stronniczo stoja za zusem sam mialem kilka rozpraw z zusem na roznym poziomie no wygralem ale ile to zdrowia kosztowalo przez nie udacznikow z zusu i sadu na ktore placilem podatek przez 43lata to jest absurd i paranoja a gdzie mozna do kapitalu poczatkowego znalesc dokumenty do 78roku u p. buzka co kazal spalic wszystko a moze suchocka to specjalnie tak zrobili i ludzi w tym czasie pozbawili emerytur brawo masoneria

    Odpowiedz
  • Rosa(2015-05-12 11:14) Zgłoś naruszenie 01

    Chcę przeliczyć na nowo kapitał początkowy ze względu na urlop wychowawczy po urodzeniu dziecka. Pani w zus powiedziała mi, że muszę dołączyć metrykę urodzenia dziecka. Co za idiotyzm!!! Przecież na podstawie urodzenia dziecka (metryki) już wykorzystałam urlop i wtedy musiałam okazać metrykę. Kto wymyślił tą papierologię?

    Odpowiedz
  • do 3, do 4(2015-05-13 08:23) Zgłoś naruszenie 00

    3. Do PONOWNEGO PRZELICZENIA nie trzeba metryki, do WYLICZENIA (po raz pierwszy) - trzeba. Rozumienie znaczenia słów się kłania.
    4. Waloryzacja jest co roku, w maju. Powiadomienie o stanie konta - niekoniecznie. Rozumienie znaczenia słów się kłania.

    Odpowiedz
  • Znów kradną moje składki?(2015-05-12 15:21) Zgłoś naruszenie 00

    A co jest z waloryzacją kapitału i składek za 2013 rok?
    Bo nic z ZUS nie otrzymałem.

    Odpowiedz
  • GRAZYNA(2016-06-12 12:43) Zgłoś naruszenie 00

    W wieku 55 lat bylam na swiadczeniu przed emerytalnym i juz mialam obliczona emeryturę.Czy z chwilą ukonczenia 60 lat moge miec obliczoną now kwotę bazową.

    Odpowiedz
  • duda zmieni to jak się uda!!!!!!!!!!!!!!!!(2015-05-16 10:06) Zgłoś naruszenie 01

    brońmy naszych prawd i należności poprzez zmianę zarządzających tym zmarginalizowanym krajem świata.

    Odpowiedz