Nowe zasady obliczania kapitału początkowego. Wyższe emerytury już w tym roku

autor: Bożena Wiktorowska06.03.2015, 07:33; Aktualizacja: 06.03.2015, 08:32
Przeliczenie emerytury nastąpi na wniosek osoby zainteresowanej

Przeliczenie emerytury nastąpi na wniosek osoby zainteresowanejźródło: ShutterStock

Sejm poprawił zasadę obliczania kapitału początkowego. Skorzystają na tym absolwenci szkół wyższych, kobiety zajmujące się dziećmi oraz osoby już dzisiaj pobierające świadczenia emerytalne z ZUS

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (49)

  • Basia(2017-02-27 19:08) Zgłoś naruszenie 12

    Nie wiem czy mam sie smiac czy plakac jak czytam decyzje o wysokosci mojej renty. Za przepracowane 12 lat w Polsce na pelny etat dostane 291 zl renty.

    Odpowiedz
  • istokrotka - Katowice(2016-02-22 20:18) Zgłoś naruszenie 130

    dla ilu lat urlopu wychowawczego ZUS może przeliczyc na nowo kapital poczatkowy? Urodzilam 4 dzieci i bylam na urlopie wychowawczym prawie 11 lat, a na emeryture przeszlam w czerwcu 2015 roku. Prosze

    Odpowiedz
  • Dominik(2015-09-02 12:49) Zgłoś naruszenie 270

    Ciekawy jestem kiedy zastanie zaliczona ( obowiązkowa) zasadnicz służba wojskowa jako okres składkowy.
    Utraciliśmy zarobki za 2 lata i jeszcze dop emerytury nam liczą 2 lata nieskładkowe.

    Odpowiedz
  • 46gfn(2015-07-25 16:30) Zgłoś naruszenie 00

    kto się w ty połapie . bedą robili co chcą

    Odpowiedz
  • Krzysiek872(2015-07-01 09:05) Zgłoś naruszenie 166

    jestem byłym żołnierzem słuzby zasadniczej
    jak ten okres jest obecnie przeliczany?składkowo czy nie składkowo?

    Odpowiedz
  • zx33(2015-05-14 08:03) Zgłoś naruszenie 00

    PREZES GUS TO LUKRATYWNA POLITYCZNA POSADKA>I WSZYSTKO JASNE !!!

    Odpowiedz
  • Ola z Bydgoszczy(2015-03-21 00:03) Zgłoś naruszenie 30

    Kobieta 1953 na wcześniejszej emeryturze ma jej więcej średnio o 500.- , jak kobieta 1954 na emeryturze po nowemu. Dlatego kobieta 1953r zawsze już będzie na wcześniejszej emeryturze bo głupia by była przejść na nową niższą. A o tym że od 2022 roku wymagany staż kobiety żeby otrzymać emeryturę najniższą jest 25 lat składkowych, a nie 20 jak do tej pory, to bardzo trzeba się wczytywać w zagmatwane informacje o nowych emeryturach. Dlaczego nie alarmują że, gdy twoje składki dzielone przez miesiące dalszego życia zapewnią tobie 300,- emerytury to Państwo wyrówna do najniższej gdy udokumentujesz 25 lat składkowych a jak nie to będziesz miała te 300,- i nic więcej. Tym ludziom którzy zrobili reformę emerytalną życzę żeby przez tę reformę byli ukarani zgodnie z przysłowiem " każdy kij ma dwa końce".

    Odpowiedz
  • Jadwiga(2015-03-20 14:07) Zgłoś naruszenie 00

    Do: 37 wkur...ny z IP.88.156.60* (2015-03-16 18:57) piszesz, że zasiłek przedemerytalny lub świadczenia przedemerytalne wprowadzono PO.1989 r. za śp. Jacka Kurońa.
    Zasiłek przedemerytalny otrzymałam w m-cu listopad 1998 r. pod żądami ustawy zep. Zasiłek przedemerytalny w tym okresie przyznawano kobietom, które posiadał okres zatrudnienia 30 – tu lat i były uprawnione do emerytury. Okres 30-to letni zatrudnienia można było uzupełnić urlopem wychowawczym z lat 1972 ÷ 1991 r. (równorzędny z zatrudnieniem) tak stanowiło prawo. Opieka matek nad dziećmi w latach 1991÷1999 r. oraz przed rokiem 1972 nie wliczano do uzupełnienia okresu 30 lat uprawniającego do uzyskania zasiłku przedemerytalnego, tak stanowiło prawo. Ustawodawca w ustawie FUS w art. 29 ust. 3 uwzględnił prawa nabyte zagwarantowne w Konstytucji tj.: podlegali ubezpieczeniu społecznemu (do 1999) lub ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym (po 1998 r.) z tytułu pozostawania w stosunku pracy

    Odpowiedz
  • iza(2015-03-17 18:38) Zgłoś naruszenie 41

    acha , to już będzie stać emerytów na włączenie wentylatora i darcie pierza które będzie imitować śnieg w Alpach!!!

    Odpowiedz
  • phi(2015-03-17 09:40) Zgłoś naruszenie 42

    powinieneś 37 urodzić i wychować (najlepiej jak ja bez urlopu wypoczynkowego i to samotnie!) choćby 2 dzieci to i praw miałbyś więcej...ot mężczyźni...najpierw tokują,polują i latają za kobietami "uwielbiając" potem przez swe złe wybory (gorzkniejąc jak piołun) szukają odwetu...a jakież to większe prawa mamy, co?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • wkur...ny(2015-03-16 18:57) Zgłoś naruszenie 40

    do: 13: Jadwiga z IP: 31.135.205.* (2015-03-06 14:26)
    W miesiącu listopadzie 1988 r. (za komuny!) NIE BYŁO jeszcze zasiłków przedemerytalnych! Zasiłki przedemerytalne lub świadczenia przedemerytalne wprowadzono dopiero PO 1989 r. za śp. Jacka Kuronia (w 1988 r. nie było także „kuroniówek”!).
    W pełni zgadzam się z głosami krytykującymi "równouprawnienie" kobiet KOSZTEM mężczyzn i to przez całe życie! To mężczyźni powinni żądać praw takich z jakich korzystają kobiety.

    Odpowiedz
  • Aniela /30(2015-03-11 21:20) Zgłoś naruszenie 00

    Do autora wpisu XXX31 proszę przeczytać jeszcze raz ten artykuł a w szczególności o urlopach wychowawczych, bo ja uważam tak jak autorka z pod nr33

    Odpowiedz
  • xxx(2015-03-11 14:51) Zgłoś naruszenie 21

    Swoją drogą ciekawy jestem kiedy rządzący zauważą , że głównym obciążeniem dla ZUS są świadczenia wypłacane kobietom . Mężczyźni zostali sprowadzeni do parteru , w zasadzie w ramach powszechnego systemu emerytalnego większość z nich została praktycznie pozbawiona prawa do emerytury ( niewielu z nich dożyje , a jak dożyje to pobierze jedno , dwa świadczenia i do piachu . Zupełnie inaczej przedstawia się sytuacja z kobietami , otrzymują świadczenia relatywnie wcześniej i pobierają je bardzo , bardzo długo . Już dziś emeryci to grupa zdominowana przez kobiety.Tak więc można być przewidywać iż szukanie kolejnych oszczędności na emerytach w głównej mierze może już tylko dotyczyć kobiet.

    Odpowiedz
  • kiwi(2015-03-11 10:58) Zgłoś naruszenie 00

    witam serdecznie.czy będę miała jakies korzystne przeliczenie do emerytury? w 2006 r przeszłam na wczesniejszą emeryturę. w styczniu 2010 r podjęłam pracę i pracuje do chwili obecnej. dzięki za odpowiedź!

    Odpowiedz
  • Aniela(2015-03-10 19:43) Zgłoś naruszenie 71

    Do nr 30. Oczywiście ze warto przeliczyć od nowa kapitał początkowy bo 50 miesięcy opieki nad dziećmi przeliczy się teraz jako lata składkowe a do tej pory liczone były jako lata nieskładkowe

    Odpowiedz
  • OBSERWATOR 2(2015-03-10 18:49) Zgłoś naruszenie 00

    Wniosek - do 2040 r. kobiety będa miały wyzsze emerytury od mężczyzn (przechodząc na emeryturę w tym samym wieku i posiadając taki sam zgromadzony kapitzł).

    Gratuluję rowności płci.

    Odpowiedz
  • xxx(2015-03-10 10:12) Zgłoś naruszenie 00

    Do Anieli (30 ). Z Pani wpisu ( wiek przejścia na emeryturę 60,5 lat oraz staż pracy 41 lat ) wynika iż Pani nie studiowała w systemie dziennym , tak więc nowe przepisy Pani nie dotyczą. Nie ma więc żadnego sensu składać wniosek o przeliczenie kapitału początkowego w oparciu o nowo uchwalone przez sejm przepisy.

    Odpowiedz
  • ANIELA(2015-03-09 20:22) Zgłoś naruszenie 132

    Przeszłam na emeryturę w2014 w sierpniu po przepracowaniu 41 lat. wiek 60,5 lat Miałam liczoną 20% po staremu a 80% po nowemu, w tym miałam 50 miesiecy nieskładkowych [urlop wychowawczy] a kapitał miałam podzielony przez 244 miesiące jako dalsze trwanie życia czy ktoś wie czy powinnam złożyć wniosek do zus o przeliczenie emerytury Proszę o odpowiedź jeśli by ktoś wiedział. Z góry dziękuję

    Odpowiedz
  • kongo(2015-03-09 16:00) Zgłoś naruszenie 33

    Większość osób jak nie wszyscy ,którzy przeszli na wcześniejsze emerytury pobieraja je NIEWSPÓŁMIERNIE WYSOKIE W STOSUNKU DO ZGROMADZONEGO KAPITAŁU. aLE ICH EMERYTURY BYŁY WYLICZANE WEDŁUG WYLICZNEK np. po tylu latach w takim zawodzie ,,entliczek pentliczek razy lata razy % razy wysługa razy cos tam jeszcze . Można zwiększyć emeryturke bo albo poadawała sie 10 najlepiej płatnych lat albo 10 ostatnich lat . czysta dowolność. I tak kobity po zaledwie 30 latach składkowych i nieskładowych w wieku 52 lat maly 37 lat pracy . przy czym na emeryture odkładały jakieś 15 lat. I teraz dostaja po 2 tys./miesiąc . A siedzą juz na tych emeryturach ze 30 lat .
    Więc gdzie sens a gdzie logika . Dawne wcześniejsze emerytury POGRĄŻYŁY SYSTEM EMERYTALNY. . cI LUDZIE POWINNI DOSTAWAĆ TZW. EMERYTURĘ SPOŁECZNA NP. 1OOOŁ/MIESIĄC BEZ WZGLĘDU NA TO ILE ZATABIALI I ILE ODŁOŻYLI . bO ONI WSZYSCY JUŻ DAWNO PRZEJEDLI SWOJE SKŁADKI EMERYTALNE, ORAZ SKŁADKI AWOICH DZIECI A TERAZ PRZEJADAJA SKŁADKI WNUKÓW.
    Składki emerytalne zaczeto pobierać od zarobków dopiero w bodajże 1956 roku i to najpierw bardzomałe ok.10% od zarobku . Póżniej wprowadzono chyba w latch 70 chyba 15 % od zarobku. I po 2000 roku niecałe 20% od zarobku brutto . Dokładnie 19,6%.
    Przyjmijmy 20%. to znaczy ,że po przepracowaniu każdych 5 lat odkładamy na JEDEN ROK EMERYTURY.
    Czyli po 30 latach pracy SKŁADKOWEJ pracownik odłożył na 6 lat swojej emerytury. Wiekszość ludzi odchodziła z takim stażem a żyja na tych emeryturach już 20, a nawet ponad 30 lat. to policzcie ilu ludzi dzis pracujacych musi nie dożyć emerytury aby system sie nie zawalił. Stąd wyłużanie wieku emerytalnego dla pracujących( ale nie dla uprzywilejowanych) .
    W gwoli sprawiedliwości , zważyeszy ,że dawne wcześniejsze emerytury były skrojone na wyrost , żle zaplanowane i żle wyszacowane, że juz dawno zostały skonsumowane te i emerytury dzieci tych emerytó . To należało by naprawę syatemu zacząć od stworzenia W JEDNEJ WYSOKOŚĆI TYCH EMERYTUR DLA KAŻDEGO WCZESNIEJSZEHO EMERYTA. a nie utrzymywać ten niesprwiedliwy bezsensowny terend i wydłużać wiek ekerytalny młodym aby utrzymywać ten absurd.

    Odpowiedz
  • xxx(2015-03-09 13:28) Zgłoś naruszenie 123

    Do Kobiety 1953 ( 17 ) i Marii Anny ( 22 ). Mam kłopoty ze zrozumieniem logiki sposobu myślenia takich jak Wy kobiet . Piszecie Panie , że zmuszano Was do wcześniejszej emerytury i traktujecie to jako szykany . W mojej jednak ocenie był to ewidentny Wasz przywilej , które to Panie otrzymałyście od posłów. Wcale nie musiałyście korzystać z możliwości przejścia na wcześniejsza emeryturę , to z całą pewnością nie był obowiązek a był to Wasz przywilej. Jestem mężczyzną z rocznika 1953 . Zdecydowana większość moich koleżanek z ławy szkolnej od 2008 roku znajduje się na wcześniejszej emeryturze ( korzystnie przy tym liczonej w starym systemie ) . Ja w najlepszym dla mnie razie ( po ostatnim "zrównaniu wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn " do 67 lat ) nabędę uprawnienia emerytalne w roku 2020 ( tj. o 12 *** lat - tak jest aż o 12 lat później od moich rówieśniczek , koleżanek z ławy szkolnej ). Należę do mężczyzn w Polsce , z jedynego takiego rocznika , gdzie praktyczne uprawnienia do nabywania świadczenia emerytalnego są tak rażąco zróżnicowane dla kobiet i mężczyzn tych samych roczników. Jest to też , zróżnicowanie uprawnień ze względu na płeć EWENEMENT NA SKALĘ ŚWIATOWĄ Czytając zamieszczane komentarze ( powyżej przywołane ) nadziwić się nie mogę pokrętnemu sposobowi myślenia niektórych Pań , ich poczucia krzywdy i nawoływania o "sprawiedliwość"

    Odpowiedz