statystyki

Pracujący emeryt w styczniu może ubiegać się o doliczenie składek

autor: Marek Opolski22.01.2015, 20:00
Osoba, która nabyła prawo do emerytury musi rozwiązać swój dotychczasowy stosunek pracy, aby pobierać przyznane świadczenie.

Osoba, która nabyła prawo do emerytury musi rozwiązać swój dotychczasowy stosunek pracy, aby pobierać przyznane świadczenie.źródło: ShutterStock

Jeżeli ubezpieczona osoba pracuje, może ubiegać się o doliczenie składek. I to już w styczniu. Także wtedy, gdy od przyznania emerytury nie upłynął jeszcze pełen rok.

Emerytura obliczana według nowych zasad przysługuje osobom urodzonym po 31 grudnia 1948 r., a także tym spośród urodzonych przed 1949 r., którzy z wnioskiem o przyznanie świadczenia wystąpili po 2008 r. i kontynuują ubezpieczenia po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego. Zasady obliczenia nowej emerytury, zarówno pierwszorazowego, jak i ponownego, są zupełnie inne niż ma to miejsce w przypadku emerytury obliczanej ,,po staremu”.

Zależnie od kapitału

Ustalając wysokość nowej emerytury, ZUS dokonuje podzielenia podstawy jej obliczenia przez średnie dalsze trwanie życia, właściwe dla wieku przejścia wnioskodawcy na to świadczenie.

Podstawą obliczenia emerytury jest suma zwaloryzowanego kapitału początkowego (odtwarzającego przebieg ubezpieczenia do końca 1998 r.), składek na ubezpieczenie emerytalne zewidencjonowanych od 1 stycznia 1999 r. na indywidualnym koncie ubezpieczonego w ZUS, a w przypadku osób będących członkami otwartego funduszu emerytalnego, także środków zewidencjonowanych na subkoncie. Tych ostatnich nie uwzględnia się wtedy, gdy osoba wnioskująca o świadczenie spełnia warunki do uzyskania okresowej emerytury kapitałowej lub zgłosiła wniosek o przekazanie środków zgromadzonych w OFE na dochody budżetu państwa w celu uzyskania wcześniejszej emerytury.


Pozostało jeszcze 77% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • Znawca(2015-01-23 13:48) Zgłoś naruszenie 00

  Oczywiście dotyczy to wczesnych emerytów TUSKOeBUZKA.
  Na których to wy macie pracować do wieku 67 lat.
  A potem dostaniecie jałmużnę z ZUS , jeśli wcześniej nie uderzycie w kalendarz.

  Odpowiedz
 • phi(2015-01-23 18:02) Zgłoś naruszenie 00

  Ad 1 z IP89.68.105
  Ty chyba to seryjnie wklejasz te bzdety czy pasują do treści artykułu czy też nie...
  a swoją drogą p Marek Opolski mógłby się bardziej postarać chcąc coś zarobić...te ukryte wiadomości są dostępne bez płacenia w internecie od lat...pozdrawiam:)

  Odpowiedz
 • oburzony 72(2015-01-24 18:17) Zgłoś naruszenie 01

  Ad2 - ad1 ma rację! nie widzę siebie i wielu moich znajomych pracujących do 67. Wykończy mnie wcześniej stres, bieda jak nie jakaś choroba typu rak.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane