"Pan prezydent Bronisław Komorowski w ostatnim czasie wypowiedział się za możliwością wprowadzenia korekty do systemu emerytalnego, uwzględniającą staż pracy. Prezydent oświadczył, że gdyby tego rodzaju projekt ustawy wpłynął do Sejmu i gdyby został przez Sejm uchwalony, to powita go z całą życzliwością. Właśnie składamy tego rodzaju projekt" - powiedział szef SLD Leszek Miller na konferencji prasowej w Sejmie.
zobacz także:
Jak dodał, Sojusz ponawia propozycję, aby polski system emerytalny dopuszczał możliwość przechodzenia na emeryturę bez względu na wiek, ale po upływie określonego stażu pracy. SLD proponuje, by było to 40 lat pracy i płacenia składek dla mężczyzn i 35 dla kobiet.
Według Millera tego rodzaju rozwiązanie stałoby się motywacją do podejmowanie legalnej pracy i płacenia składek rentowo-emerytalnych. Jak mówił, rozwiązanie takie jest spotykane w krajach Europy Zachodniej, gdzie odchodzi się od 67 lat jako wieku upoważniającego do przejścia na emeryturę.
"Zarówno we Francji po zwycięstwie socjalistów, jak i w Niemczech, kiedy sformowano koalicję z udziałem SPD, wprowadzono niezbędne korekty. Francja wycofała się z 67 lat do 62 lat, natomiast w Niemczech z 67 lat do 63 lat wprowadzając zasadę stażu pracy" - powiedział Miller.
Anna Bańkowska (SLD) przekonywała, że propozycja Sojuszu jest godna poparcia nawet prze Ministerstwo Finansów, ponieważ emerytury będą pochodną składek. "Ile ci ludzie, którzy mają tak długi staż ubezpieczeniowy odłożyli składek, to te składki będą punktem wyjścia do obliczenia emerytury. Nikt tu nic ludziom nie daje. Rząd się nie musi na te emerytury składać" - podkreśliła Bańkowska.
zobacz także:
Prezydent Bronisław Komorowski mówił w lutym, że możliwa jest korekta systemu emerytalnego, tak by liczył się staż pracy. "Są osoby, które bardzo wcześnie rozpoczynają aktywność zawodową, idą do pracy. Wyznaczanie tylko wieku emerytalnego, który jest granicą emerytury, powoduje, że ta kategoria ludzi pracuje de facto o wiele dłużej. (...) Można się zastanawiać w związku z tym nad wprowadzeniem także dodatkowych elementów, które by wskazywały na wagę zjawiska, jakim jest długotrwałość pracy" - podkreślał prezydent w jednym z wywiadów.
Kancelaria Prezydenta zapowiedziała pod koniec marca, że chce w najbliższym czasie zorganizować spotkanie ze związkami zawodowymi w sprawie systemu emerytalnego. Jednym z rozważanych pomysłów jest korekta systemu, tak by osoby o długim stażu pracy mogły przechodzić na emeryturę przed ukończeniem 67 lat.
W maju 2012 roku Sejm uchwalił zmiany w ustawie o emeryturach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Przed zmianami kobiety miały prawo do emerytury po osiągnięciu 60. roku życia, a mężczyźni - 65 lat. Od 2013 r. zgodnie z ustawą wiek emerytalny wzrasta co kwartał o miesiąc - dla mężczyzn będzie wynosił 67 lat w 2020 r., a dla kobiet - w 2040 r.
Lex(2015-04-03 06:59) Zgłoś naruszenie 00
Do- cd.Wyjaśniam że jesteś w błędzie, znam przypadek : rocznik 1950, przyzakładowa szkoła zawodowa ( nauka zawodu) czyli początek w wieku 14 lat, następnie technikum, studia wyższe ( 5 lat tytuł mgr). Z chwilą rozpoczęcia jego pracy obowiązywała Ustawa, 40 lat stażu pracy bez względu na wiek.Dzisiaj staż pracy 51 lat wiek 65 i 9 miesięcy.Konkluzja, stawiał na wykształcenie i ma długi staż , czyli wyrolowany.
Odpowiedzzbigniew(2015-04-02 18:32) Zgłoś naruszenie 00
Nie jest ważne ile się pracuje. Ważne aby jak najmniej żyło się emeryturze.
OdpowiedzAB(2015-04-13 23:22) Zgłoś naruszenie 00
Prezydent zapewne do wyborów będzie się zastanawiał nad zmianami. Następne przedwyborcze oszustwo.
OdpowiedzMam 61 lat życia, staż pracy udokumentowany ponad 45 lat. Do emerytury pozostało ponad 6 lat. Sporo lat przepracowanych bez wolnych sobót bo był 46 godzinny tydzień pracy zmniejszany stopniowo. W niedziele nauka
w szkołach zaocznych i dla pracujacych.Jeśli nie dożyję do emerytury nic straconego dla ZUS-u,służb mundurowych i tych wszystkich martwiących się, że dla nich nie wystarczy. Nie jestem pewien, czy nie chciałbym być pod okupacją niemiecką. (do emerytury byłoby tylko 2 lata) Naszą klasą polityczną poprostu gardzę, za całokształt, za to, że mną gardzą.
zaczajony(2015-04-13 18:05) Zgłoś naruszenie 00
Mam 47 lat pracy i w tym roku powinienen przejść na emeryturę w wieku 65 lat,ale zrobiono mi wielkie świństwo i musze jeszcze czekac rok na emeryture w całości,juz w tej chwili jestem na zasiłku 650zł,tylko dlatego,że zdrowie szwankuje i musiałem zlikwidowac dział.gosp.My prowadzący działalność nie mamy żadnego prawa ani do wczesniejszej emerytury ani do .świadczenia przedemerytalnego,to ja sie pytam kto my jestesmy jak nie pracownicy?Dlaczego nie mamy równych praw jak wszyscy?Czym sie różnimy od innych?Uważam to za jawna dyskryminacje w majestacie prawa,tylko jakiego?Czekamy aż Prezydent powie "B" bo "A" juz powiedział nt.korekty do emerytur,zobaczymy co jest warte słowo p[rezydenta i wszystkich którzy o tym mówią.
Odpowiedzfifi(2015-04-18 16:36) Zgłoś naruszenie 00
A więc...? Nie ma pracy. Młodzież ucieka z kraju. Związki Zawodowe siedzą cichutko na ciepłych posadkach. Kościół apeluje o obronę życia, ale kapuchą za poświęcenie nowego uzbrojenia, które służy do zabijania nie gardzi. Służbie zdrowia już wkrótce zabraknie pieniędzy nawet na wystawianie świadectw zgonu. Na kolei każdy pociąg jest innej Spółki. Koszarów pilnują dziatki z firm ochroniarskich. Elektrownie palą w kotłach materiałem na produkcję mebli. Dzieci chodzą do szkoły niedożywione nawet wtedy gdy oboje rodziców pracuje /na umowach śmieciowych/. Rząd funduje nam igrzyska i buduje stadiony na miarę mocarstwa. Śmietniki zamiast do wyrzucania śmieci, służą do zdobywania pożywienia i środków do życia. 50 lat pracy to za mało aby przejść na emeryturę. itd. itd... Ciekawe co by mówili dzisiejsi rządzący, gdyby taki syf zastali po Gierku? Czy sprzedali do tej pory coś /jak mówią sprywatyzowali/, co sami wybudowali? Czy Monty Python nie widzi tu idealnego scenariusza na kolejną część filmu "Sens Życia". A może któryś z naszych reżyserów ma ochotę na całkiem ciekawy serial. Przecież jak mówią znawcy przedmiotu, świetnie śmiejemy się ze swoich przywar i własnej głupoty. **** w jakim kraju my żyjemy?! Nie mogę spojrzeć własnemu dziecku w oczy z tego powodu że swój wyjazd za chlebem na zachód zawdzięcza tatusiowi, który brał udział w tak ambitnych przemianach. Brakowało nam wówczas paszportów w zasięgu ręki. Dzisiaj ten paszport najchętniej własnemu dziecku bym schował. Tylko co w zamian?
Odpowiedzfifi(2015-04-18 16:24) Zgłoś naruszenie 00
Kiedy w końcu Rząd zrozumie, że nie wiek odchodzących na emeryturę powinien decydować o otrzymaniu emerytury lecz lata pracy i odkładanych w jej trakcie składek. Jeżeli dzisiaj młodemu człowiekowi nie uświadomimy, że praca na czarno spowoduje, że odchodząc na emeryturę dostanie dziadowiznę /bez prawa do dodatkowych zasiłków/ to 25 lat przed wiekiem emerytalnym zacznie dopiero płacić składki emerytalne bo stwierdzi, że nie ma sensu opłacać wcześniej systemu, który funkcjonuje na zasadzie piramidy finansowej a i tak dostanie dodatkowe pieniądze wyrównujące mu minimalne świadczenie. A z drugiej strony, dlaczego przez tyle lat transformacji gospodarczej samorządy nie otrzymały takich narzędzi do walki z zatrudnianiem pracowników na czarno, które spowodowałyby aby pracodawca złapany na tym procederze nie miał możliwości dalszego prowadzenia swojej działalności przez kilka lat, włącznie z poniesieniem ogromnej kary finansowej. Może wtedy przestałoby mu się to opłacać. W mojej sytuacji odchodząc na emeryturę w wieku 67 lat będę miał 52 lat pracy /tj. 77% mojego dotychczasowego życia/ i odprowadzania składek w wysokości znacznie powyżej średniej krajowej. TO MAŁO ???!!! I kiedy słyszę jak się mnie wręcz straszy emeryturą to zauważyłem, że zaczynam się wypalać. Codzienne wyjście do pracy stało się dla mnie koszmarem. Wnioskuję z tego, że jeśli emerytury dożyję to będę miał ogromnego pecha, który jak widzę doskwiera całemu społeczeństwu mającemu parlamentarzystów z takimi pomysłami… Pamiętajcie przy wyborach w czyjej głowie rodzą się takie pomysły…
OdpowiedzDona(2015-04-13 11:06) Zgłoś naruszenie 00
Czekam z niecierpliwością abym mogła przejść na emeryturę bez względu na wiek,tylko staż pracy wg takich samych warunkach jaka była Ustawa która obowiązywała do 1997 roku, jestem już bardzo zmęczona, chcę odpocząć, i chętnie zwolnie miejsce pracy dla młodej osoby
Odpowiedzwniosek OPZZ w tej sprawie leży od 2010r..........(2015-04-01 21:52) Zgłoś naruszenie 00
nikt nim się nie zajmował.Aż tu nagłe zjawisko---SLD chce pomóc ludziom pracy a zapomniało o roszadach aby przegłosować niechęć dania z wypracowania emerytur,a może w wigilię utrudnić długopracującym otrzymanie świadczenia przedemerytalnego i wprowadzić pólroczny zasiłek jak i tak wiadomo że delikwent pracy nie dostanie.Oto co pokazało SLD.Dziś tylko PIS i DUDA mogą coś zrobić dla okradzionych ziomków już ze stażem 45 lat składkowych---co najwyżej dadzą odznaczenia"zasłużony nie spełniony dla ojczyzny"...
Odpowiedzbuhhaha(2015-04-01 20:07) Zgłoś naruszenie 00
teraz to niech mnie w dup****e cmokną!!!
OdpowiedzStAAbrA(2015-04-01 20:03) Zgłoś naruszenie 00
Przejście na emeryturę powinno zależeć od decyzji obywatela .
OdpowiedzA czerwonym złodziejom - nic do tego .
Krzyś(2015-04-01 19:48) Zgłoś naruszenie 00
Toż to propozycja z brodą już, żadnejAmeryki nie odkryli. Zawsze należy zadać sobie pytanie: czy emeryturę powinna dostać osoba, która ma 67 lat i 25 lat stażu pracy, czy osoba, która ma 55 lat i 40 lat stażu pracy? A może oboje powinni dostać? Problem polega na tym, że łatwo jest wymusić pracę do 67 roku życia, a niemożliwe jest wymusić pracę przez 40 lat. Rząd zawsze wybierze łatwiznę, niestety :(
Odpowiedzcd(2015-04-02 20:39) Zgłoś naruszenie 00
Wiek minimalny powinien zostać zachowany, np 63 lat. Ktoś kto zaczął pracę w wieku 16 lat (nie stawiał na wykształcenie) odszedłby na emeryturę w wieku 56 lat ...
OdpowiedzRychu(2015-04-01 15:47) Zgłoś naruszenie 00
Podzielam pogląd, że staż pracy a nie wiek powinien warunkować przejście na emeryturę.
OdpowiedzNie ma przy tym żadnego znaczenia kto wnosi taki projekt.
Przy tym nie podzielam poglądu o zróżnicowaniu stażu pracy kobiet i mężczyzn.
Jeżeli absolwent (absolwentka) szkoły wyższej wchodzi na rynek pracy w 23 lub 25 roku życia to na emeryturę przejdzie odpowiednio w wieku 63 lub 65 lat
Natomiast niewykwalifikowana siła robocza osiągnie wiek emerytalny odpowiednio wcześniej.
Proste to, logiczne i racjonalne pod każdym względem.
Zobaczymy jakie to demagogiczne argumenty przeciwne podniosą neoliberałowie ?
cd(2015-04-04 22:26) Zgłoś naruszenie 00
Wydłużanie wieku emerytalnego służy tylko wyprowadzaniu kapitału z Polski. Wiek emerytalny i czas pracy należy skracać co pozwoli na większe zatrudnienie ludzi poszukujących pracy. To z kolii pozwoli na znaczne obniżenie kosztów społecznych w postaci zasiłków i świadczeń socjalnych. Motłoch zwany "Ekonomistami" wprowadził w Polsce ludobójcze prawa dla wyprowadzania i zawłaszczania olbrzymich kapitałów wprowadzając Polaków w nędzę - z powodu której rocznie popełnia samobójstwa 10-15 tys. osób(dane GUS i Policji)
Odpowiedzcd(2015-04-04 22:18) Zgłoś naruszenie 00
Bardzo słusznie - wiek emerytalny powinien być zmniejszony o te lata w których Państwo ideologicznie zniszczyło miejsca pracy wraz z Zakładami.
OdpowiedzDona(2015-04-13 11:09) Zgłoś naruszenie 00
Bardzo słusznie trzeba przewrócić ustawy z 1997 rok z możliwością przejścia na emeryturę wg stażu pracy
OdpowiedzPiotr-46 lat pracy rocznik 1950(2015-04-02 17:19) Zgłoś naruszenie 00
Od ponad pięciu lat ten wątek (35K/40M) jest wałkowany. W mojej ocenie złożenie projektu 35/40 w sejmie mogło przyczynić się do przyspieszenia reformy emerytalnej,. Jednym z kontrargumentów przedstawionych przez wiceministra pracy Buciora podczas rozpatrywania tego projektu w Sejmowej komisji PSR było to ,że kobieta z 35-letnim stażem mogłaby uzyskać prawo do emerytury w wieku 53 lat a to byłoby niezgodne z polityką rządu zmierzającą do podwyższenia wieku emerytalnego.Dlatego poglad Rycha z .iP.89.78.251 iż nie powinno się różnicować stażu pracy kobiet i mężczyzn uważam za słuszny jesli faktycznie intencja projektodawcy jest szczera a nie jest to tylko kiełbaską wyborczą. Może bowiem zaistnieć a właściwie już jest taka sytuacja ,że z nieco wcześniejszego przejścia na emeryturę nie skorzysta nikt ani ten/ta z 35 letnim stażem ani ten/ta z 45 letnim.
Odpowiedzwypalony(2015-04-03 07:37) Zgłoś naruszenie 00
Mam 64 lata i 47 lat pracy i co nie moge przejśc nawet na świadczenie emerytalne,poniewaz jako taksówkarz ze względów zdrowotnych zlikwidowałem działalnośc,Jestem na zasiłku na emeryturę musze czekać do 66 lat.Uważam sie za osobe bardzo skrzywdzona przez ten system,jestem zmęczony a zacząłem prace w wieku 18 lat nie mówiąc ,że juz w szkole zawodowej pracowałem na warsztatach,jestem wypalony i nie mam siły aby podejmowac jakąkolwiek prace zreszta nawet nie ma gdzie.Więc niecierpliwie czekam na korekte do ustawy bo takich ludzi jak ja jest dużo z długim stażem pracy a nie mogacych przejść na emeryture ,pracodawcy pozbywaja sie wiekowych pracowników i ci ludzie zostaja często z niczym.Taki los nie powinien nikogo spotkac.Państwo powinno dbac o ludzi a nie stawiac ich nad przepaścią.
Odpowiedzdo 16....synek daleko ci do emerytury,ale już o(2015-04-03 11:32) Zgłoś naruszenie 00
niej myślisz,śledząc takowe publikacje.Napewno dopracujesz,bo przepisy zmienią się do sytuacji za kilkanaście lat i napewno jak będzie istniała kasa ubezpieczeń społecznych nie będzie żadnych głodowych emerytur.TĄ propagandę sieją nadludzie jak ci wiadomo.Siema---to nie ściema...
OdpowiedzGosc(2015-04-02 09:25) Zgłoś naruszenie 00
Staz pracy decyduje o emerytuze i taka emeryture powinien dostac na jaka zasluzyl nie mowiac o ludziach niezdolnych do pracy.
Odpowiedz