Emerytury byłych policjantów i żołnierzy ciągle rosną

autor: Grzegorz Osiecki18.08.2014, 07:23; Aktualizacja: 18.08.2014, 09:55
Dobrze być emerytem resortowym

Dobrze być emerytem resortowymźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Emerytury byłych policjantów i żołnierzy rosną nie tylko szybciej niż pensje ich kolegów w czynnej służbie. Zwiększają się również różnice między świadczeniami mundurowymi a tymi pobieranymi z ZUS

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (87)

  • podatnik(2016-06-21 16:23) Zgłoś naruszenie 00

    Stare ale aktualne. Emerytury rosną na papierze. Mundurowi dostają podwyżki jak cywile. Jeżeli ktoś miał ostatnią wypłatę w wysokości 900 zł, to dzisiaj ma około 1900 zł. Rzecz w tym, że ta podwyżka obejmuje lata 1995 - 2016. Pan redaktor zapyta emerytów zanim wyleje na nich pomyje.

    Odpowiedz
  • piotr(2015-05-03 11:57) Zgłoś naruszenie 00

    Niech nikt się nie dziwi ,że państwo dba o "zbrojne ramię władzy".

    Odpowiedz
  • emerytJB.(2014-11-02 17:46) Zgłoś naruszenie 00

    do poz nr.83. A Ty pochwal się gdzie pracowałas, jaki masz staż pracy, jakie placiłaś składki, podatki. Grup uprzywilejowanych w nasz kraju jest wiele a Ty tylko przypiepszyałas sie do mundurowych, to jest chamstwo i zazdrość.Napisz w jakim kraju nie ma tego k...twa.Napisz kto jest Twoim kandydatem na nowego premiera aby Twoje marne zycie polepszyło się.

    Odpowiedz
  • jbt(2014-11-02 17:40) Zgłoś naruszenie 00

    do poz nr.2.Napisz czy juz wyjechałes, a jesli nie to do jakiego kraju planujesz, aby Twoje stare Zycie rozkwitało w dobrej solidnej emeryturze.

    Odpowiedz
  • Czepcie się emerytur....(2014-09-09 21:07) Zgłoś naruszenie 00

    ...rządowych, parlamentarnych i innych specjalnych. Na jakich są dawane zasadach i w jakich wysokościach ?!

    Odpowiedz
  • ciekawy(2014-08-28 21:30) Zgłoś naruszenie 00

    " Od 2008 do zeszłego roku emerytury z FUS wzrosły o 35 proc., a mundurowe o 30 proc. " - cytat z artykułu. Jakiś dureń pisał ten tytuł artykułu ? A cywilów maleją ?

    Odpowiedz
  • EMETYTKA Z ZUS(2014-08-28 18:20) Zgłoś naruszenie 42

    nie dość ,że płacą TYLKO podatek od swiadczeń to mają ok. 50% wyższe emerytury. TO SIE NAZYWA W NASZY KRAJU k... STWO. TAKIE RZĄDY SĄ W POLSCE!!!

    Odpowiedz
  • jz(2014-08-28 08:45) Zgłoś naruszenie 00

    jestem na emeryturze mundurowej od 1994
    wartość mojej emerytury spadła o 50 %
    a te 20 lat pracowałem na umowę o pracę , która nie ma żadnego wpływu na wysokość emerytury.
    Rok do roku wartość mojej emerytury spada

    Odpowiedz
  • Mirek(2014-08-28 04:23) Zgłoś naruszenie 00

    Jak ktoś ma problem, że 40 latek jest na emeryturze to jego sprawa. Mógł jeden z drugim iść w mundur. Dlaczego nie poszedł. Wtedy się mówiło "nie będę trepem" ? A teraz język w d... ucieka ? To niech ucieka. Ja wybrałem drogę munduru i nie żałuję. A jak ktoś ma problem z tym że ja nie mam problemu to faktycznie ma wielki problem z tym że ja wpisy takich oszołomów mam w D... i to bardzo głęboko. Trzeba było się uczyć a nie teraz płakać. wiedziały gały za co się brały.

    Odpowiedz
  • o(2014-08-25 07:47) Zgłoś naruszenie 00

    nigdy żadnej wojny ale czy np. ci wojskowi walczyli kiedykolwiek za Polskę w II wojnie chyba jest tak, że SB, ZOMO, PO inne niektóre partie, twory i ludzie to chyba jedno wielkie „g”, mający 99% obywateli w „d”, którym stale coś się zabiera nie podwyższa, trzymają stołki, kasę i żyją jak pączki w maśle za nic nie odpowiadając, zamiast w większości już dawno siedzieć ale nie ma na nich siły bo wszystko lub większosć przywłaszczyli bezprawnie !

    Odpowiedz
  • Racjonalista nieumundurowany(2014-08-25 04:17) Zgłoś naruszenie 00

    Warto wiedzieć, że żołnierz, który przesłużył swoje 15 lat w... Orkiestrze Wojskowej, albo milicjant z MO, służący w mundurku, jako kierowca osobisty, jakiegoś generała MO, albo blond-oficer prasowy, w spódnicy służbowej i na półszpilkach służbowych -też otrzymali emeryturkę, po 15 latach tej dzielnej "służby". Takich przykładów "służby" mundurowej -do 15 lat wysługi emerytalnej, można by mnożyć,! A jednego bysioora, z owych dzielnych muzyków wojskowych-w mundurze-emeryta, po 15 latach grania na paradach i pogrzebach wojskowych, nawet znam...

    Odpowiedz
  • Racjonalista(2014-08-25 04:04) Zgłoś naruszenie 00

    <60 ZX> Chyba już tylko sam z sobą możesz tu dyskutować, ja odpadam.
    Pytałaś zaczepnie, opluwając mnie nieco, o to: "Gdzie ty widzisz tych 40-letnich emeryt ów z 14tyś świadczeniem?Za dużo czytasz takich "periodyków" jak "Fakt'"
    Przełknąłeś gładko, swoje pytania-zarzuty do mojego p[ostu, jakby nie zauważając swojej niewiedzy o tych faktach..
    W Odpowiedzi podałem Ci znane powszechnie fakty emerytalne, skandalicznie wysokie emerytury młodych ludzi,tu - przykład emeryta- prokuratora w stanie spoczynku, Jednego z dwóch- chętnych jeszcze w 2011 r. na dietę poselską, oprócz owej "głodowej" emeryturki...Dwóch emerytów -prokuratorów w stanie spoczynku, - opisywanych w mediach. Czy nie razi Cię owe 14000 zł miesięcznie -emerytury netto, pobieranej w wieku 43 lat -w 2011r. -a nie wiem, od kiedy ten emerytowany, młody prokurator w stanie spoczynku -zaczął pobierać tę "marną" emeryturkę.

    Odpowiedz
  • JE_BU(2014-08-25 00:36) Zgłoś naruszenie 00

    Zwykła manipulacja i przedstawianie dla czytającego skomplikowanych porównań dotyczących nie wiadomo kogo. Przecież każdy miał możliwość być w armii lub w policji. Miałby teraz tak wysoką emeryturę. Tylko jak trzeba być pod parą przez 24 godziny na dobę, nie można dodatkowo zarobić, nie ma możliwości zakombinowania w różny sposób, po wyjściu na emeryturę ze starganymi nerwami, bez przystosowania do nowej rzeczywistości - to wtedy służba jest "be", natomiast oczekiwanie na taką samą emeryturę - jest "cacy". Autorzy piszący tak ogłupiające teksty próbują urabiać publiczkę, za co dostają kasę, tylko nic z tego nie wynika, oprócz tego że jest to działanie na skłócenie społeczeństwa, aby odwrócić uwagę od rzeczy ważnych które się załatwia na bieżąco. Żyję niestety w tym kraju przeszło 60 lat i ciągle się ględzi o rozwiązaniach systemowych , których nikt nie wprowadza po to aby zadowolić społeczeństwo. Dokonywane próby dają doraźne korzyści wprowadzającym, niekoniecznie w momencie wprowadzania ale w zaplanowanej przez nich perspektywie. Dopóki nie będzie w tym kraju polskiego rządu to tak będzie się działo. Niedouczone i niewolniczo biedne społeczeństwo jest doskonałym materiałem do manipulowania, a dokładnie o to rządzącym chodzi... resztę dośpiewajmy sobie sami

    Odpowiedz
  • Racjonalista(2014-08-24 19:08) Zgłoś naruszenie 00

    Kłamliwe i jątrzące informacje na ten temat pojawiają się również w niektórych mediach.

    A rzeczywistośc jest zupełnie inna.
    Otóż, z budżetu MON w 2013 r. na emerytury i renty wydanych zostało 6.365,1 mln. zł, co stanowi 20,4%.
    W 2013 r. emerytury i renty wojskowe pobierane były przez ok. 166 tys. świadczeniobiorców, a średnie wojskowe świadczenie emerytalno-rentowe wynosiło 3083 zł.

    Nie jest to mało, biorąc pod uwagę świadczenia cywilne, ale z drugiej strony – przecież wszyscy wiemy, że są grupy zawodowe, niektóre tak liczne jak armia, uzyskujące świadczenia znacznie wyższe niż mundurowe.
    Są też niemałe grupy zawodowe uzyskujące świadczenia na poziomie 100% ostatniego uposażenia, podczas gdy w służbach mundurowych nikt takich wysokich nie otrzymuje.

    Przy czym wprowadza się społeczeństwo w błąd, że w krajach NATO służby mundurowe nie posiadają odrębnych systemów emerytalnych.

    A jest wręcz odwrotnie – są one w większości rozwiniętych państw.

    Potrafiącym czytać ze zrozumieniem polecam także lekturę publikacji:

    "Systemy emerytalne żołnierzy zawodowych w wybranych krajach - członkach NATO"
    Małgorzata Dziubińska-Michalewicz

    Informacja nr 668

    Odpowiedz
  • Racjonalista(2014-08-24 18:51) Zgłoś naruszenie 00

    Minimalna emerytura, jaką po jednej kadencji będzie dostawał poseł Parlamentu Europejskiego wyniesie 5700 złotych
    I wszystko zgodnie z prawem!

    Za każdy rok przepracowany w Europarlamencie, posłowie mają zagwarantowane wliczenie do emerytury 3,5 proc. pobieranej pensji

    Europoseł zarabia ponad 30 tys. zł miesięcznie.

    Praw do emerytury nabywa już po 3 latach bycia europosłem!

    W wieku 63 lat może przejść na emeryturę – wtedy za każdy rok bycia europosłem dostanie 1140 zł.

    Czyli po jednej kadencji należy mu się emerytura w wysokości 5700 zł.

    A jeśli będzie pełnił funkcję przez 4 kadencje to dostanie emeryturę wysokości 22 800 zł miesięcznie.

    Do tego dochodzi emerytura wypracowana w kraju.

    Jako poseł do Parlamentu Europejskiego np. taki Protasiewicz zarabiał rocznie 74 tysiące 408, ale nie złotych tylko euro.

    Po 10 latach spędzonych w Parlamencie Europejskim Protasiewicz może też liczyć na świadczenie emerytalne z Brukseli w wysokości około 11 tysięcy złotych.

    Odpowiedz
  • pol anka(2014-08-24 18:51) Zgłoś naruszenie 00

    emerytury i renty dla służb mundurowych nie są wypłacane z ZUS-u, jedynymi uprzywilejowanymi i to lepiej jak służby mundurowe i ich świadczenia wypłacane są z ZUS-u, to GÓRNICY, GÓRNICY. Wysokość emerytur mundurowych związana jest z gwałtownie rosnącą podstawą wymiaru emerytur i to wcale nie zawsze służb które widzimy na co dzień. Agentów na prawach mundurowych z o wiele wyższym uposażeniem od policjanta , żołnierza jest bezmiar. A pseudo generałów, albo odchodzących z etatów generalskich ... I tu jest patologia. W służbach istnieje stary portfel emerytów, tych z którzy przeszli na emerytury przeszli przed 1998 rokiem, ich świadczenie liczone było procentowo i stanowiło 75% ostatnich poborów, w cywilu obowiązują korzystniejsze przeliczniki. Pojawienie się gromady młodych mundurowych emerytów dotyczy w znaczacej mierze wojskowych, zmiany organizacyjne w patologiczny sposób wypchnęły z armii młodych oficerów "bez pleców", pozostawiło tych starszych lub fikcyjnie "zawieszonych" na przetrwanie. Ale o bałagan w tej mierze trzeba mieć pretensje do sejmu, senatu, rządu to oni pozwolili na taką patologię. Uzawodowienie armii, spóźnienie lub brak reform rzuca cień również na wzrost emerytów mundurowych a także rencistów, o czym autor nie wspomina. Pobory służb mundurowych będą jeszcze bardziej rosły, państwo potrzebuje lojalnej i bezwzlględnej siły do ale to inny rozdział, czas pokaże

    Odpowiedz
  • Racjonalista(2014-08-24 18:48) Zgłoś naruszenie 00

    Fakty zamiast mitów proszę !

    W pierwszej kolejności trzeba zrozumieć, że służba wojskowa to nie to samo co praca na podstawie umowy o pracę !

    Należy również zauważyć, że żołnierz nie otrzymuje wynagrodzenia za pracę gdyż nie pracuje tylko pełni służbę.
    Obowiązuje go zadaniowy czas zajęć służbowych z uwzględnieniem prawa od odpoczynku.

    W związku z tym otrzymuje on uposażenie płatne z góry z miesiąc i ma wykonywać obowiązki służbowe wg. potrzeb.

    Większość żołnierzy jest zainteresowana objęciem ich regulacjami ustawy - Kodeks pracy, ale państwo jako ich pracodawca nie dopuszcza takiej możliwości.

    Przecież gdyby państwo musiało płacić im wynagrodzenie za godziny nadliczbowe i do tego ubruttowione składki na ubezpieczenie społeczne to okazało by się wtedy ile więcej to kosztuje polskiego podatnika.

    Natomiast emerytura przysługuje żołnierzowi zwolnionemu ze służby, który w dniu zwolnienia posiada ukończone 55 lat życia i co najmniej 25 lat służby.

    Najczęściej do służby zgłaszają się absolwenci szkół średnich w wieku 19 lat.

    Czyli do uzyskania uprawnień emerytalnych w 55 roku życia faktycznie muszą pełnić służbę przez 36 lat.

    Jeden rok służby żołnierza ("służba na cały zegar") bez wynagrodzenia za godziny nadliczbowe to mniej więcej 18 miesięcy pracy np. dziennikarza korzystającego z przywileju 50% uzysku.

    Po tych 36 latach służby żołnierz w przeliczeniu na pracę będzie miał staż wynoszący 54 lata pracy na podstawie umowy o pracę !!!

    Zaś ze statystyk wynika, ze średnia długość życia żołnierza wynosi 64 lata i kilka miesięcy.

    Nieporozumieniem jest uwzględnianie szeregowych do wyliczania uśrednionej wysługi emerytalnej dla wszystkich żołnierzy odchodzących ze służby wojskowej, gdyż szeregowi służą do 12 lat i zwalniani są z Sił Zbrojnych bez uprawnień do emerytury wojskowej.

    Średnią wysługę emerytalną można wyliczyć dla oficerów i podoficerów, którzy muszą służyć 36 lat aby nabyć uprawnienia do pełnej emerytury wojskowej w wymiarze 75% uposażenia z dziesięciu lat.

    Odpowiedz
  • mundurowy(2014-08-24 11:58) Zgłoś naruszenie 10

    Panie autorze tekstu, nie baw sie w propagande tylko wroc do rzeczywistosci bo piszesz bzdury mijajace sie z faktami

    Odpowiedz