Pięć wielkich mitów emerytalnych

autor: Grzegorz Osiecki07.08.2014, 07:21; Aktualizacja: 07.08.2014, 08:32
Jak zmiany w OFE wpłynęły na deficyt FUS

Jak zmiany w OFE wpłynęły na deficyt FUSźródło: DGP

W OFE zostało niemal 2 mln Polaków. To tylko 12 proc. tych, którzy do tej pory mieli konta w funduszach.

Dyskusja o systemie emerytalnym przy okazji zmian w OFE była bardzo gorąca. Pojawiło się w niej również wiele niedomówień, półprawd i mitów. Pokazujemy, na czym polega ich fałsz.

1. ZUS zbankrutuje

To powszechny mit obecny zarówno w dyskusjach na forach internetowych, jak i w rozmowach między Polakami. Ostatnio znów stał się głośny w wyniku opublikowania przez NIK informacji o wynikach kontroli procesu przejęcia aktywów OFE przez ZUS. Te sądy opierały się na podawanych przez izbę danych ZUS z długoterminowych prognoz finansowych, które pokazywały, że deficyt Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wzrośnie z obecnych 50 mld zł do ponad 66 mld zł ok. 2030 r. i ponad 200 mld zł w 2060 r. – Tyle że NIK nie podała wszystkich danych, nie pokazała ich w relacji do PKB. A za kilkadziesiąt lat polski PKB będzie kilkukrotnie wyższy niż obecnie i z nim trzeba porównywać deficyt – podkreśla dr Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole. Czyli mimo wzrostu deficytu w FUS, łatwiej go będzie obsługiwać, bo budżet będzie więcej zarabiał. Pokazują to wyliczenia dotyczące deficytu funduszu w relacji do PKB wykonane na podstawie prognoz finansowych ZUS przez resort finansów. Obecnie deficyt FUS wynosi 3,5 proc. PKB, a w 2059 r. ma wynieść o połowę mniej, czyli ok. 1,7 proc. PKB. Gdyby odnieść to do dzisiejszego PKB to byłaby to różnica jak 56 mld zł do 27 mld zł. Czyli choć suma deficytu wzrośnie, będzie on mniejszym kłopotem do sfinansowania niż obecnie. Taka zresztą była idea wprowadzenia zmian emerytalnych w 1999 r. Do tego istnieją możliwości reakcji. Takie jak zachęcanie do imigracji, podniesienie składek czy podatków albo podwyższenie wieku emerytalnego. – Na całym świecie publiczne systemy emerytalne funkcjonują na takiej zasadzie jak ZUS i działają – uspokaja rzecznik ubezpieczonych Aleksandra Wiktorow.


Pozostało 96% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • Ochrona(2014-08-26 14:07) Zgłoś naruszenie 00

  Czy jest ochrona rządu kobiet b/z na wiek z 40-letnim stażem pracy ???

  Odpowiedz
 • OCHRONA KOBIETlz 40-LETNIM STAŻEM PRACY B/Z WIEK(2014-08-26 14:06) Zgłoś naruszenie 01

  OCHRONA KOBIET przed zwolnieniem z 40-LETNIM STAŻEM PRACY b/z NA WIEK - NOWE PRZEPISY 2014

  Odpowiedz
 • Inspektor Pracy(2014-08-08 09:59) Zgłoś naruszenie 00

  Jedno jest pewne -były Ćpun kominowy Tusk -Słoneczko Per U dorwał się do Naszych emerytur ,okradł beszczelnie spracowanych od 15 roku zycia ,okradł po fakcie ludzi ktorzy w 1998r mieli przepracowane więcej niż 15 lat w szkodliwych i niebezpiecznych warunkach pracy. Okradł ludzi ktorzy pracowali onegdaj w soboty ,niedziele święta ,ponad ustawowo bez dni zamiennie wolnych mając tym samym faktycznie wiele więcej lat pracy.
  Ustawę emerytalną mógł zmienić ale historie pracy i warunków w których ta praca się odbywała nie był ! Tusk na odmianę stwierdził w przypadku emerytur wojskowych i policji, że „nie zmienia się reguł podczas gry -tak się nie godzi „ i dlatego dla tych grup zmiany będą dotyczyć tylko nowo zatrudnionych w tych służbach” .
  Dziwna ta jego wrażliwość i jakże nieuczciwie podła!.
  Przeciw-wskazanie lekarskie do wykonywania choćby jednego obowiązku należącego do czynności na zajmowanym stanowisku pracy uzasadnia wypowiedzenie umowy o prace -wyrok Sądu Najwyższego z 16 grudnia 1999r. sygn .akt I PKN 469/99 "Będziemy więc mieli ludzi spracowanych ,starszych wiekiem bez środków do życia,dzięki Tuskowi ,Komorowskiemu i innym POdłym Gadom-, jakkolwiek z przekleństwem ich nazwać.

  Odpowiedz
 • OBSERWATOR 2(2014-08-07 20:58) Zgłoś naruszenie 00

  Jeden z nielicznych artykułów pokazujący paranoję, która towarzyszy dyskusji na temety przyszłości emerytur. Niestety absurdy te (tu nazwane mitami) są równiez wynikiem celowej polityki rządu i mediów - prowadzonej w celu usprawiedliwiania kolejnych kroków w "dokręcaniu sruby" społeczeństwu a głównie emerytom. Teraz juz "przegięto" i na siłę zaczyna się próbować odbudowywać autorytet państwa w tym obszarze.

  Szkoda,że artykuł nie jest udodtępniony w internecie w pełnej wersji.

  Pamietajmy, że jest wiele innych mitów związanych z problemami emerytalnymi. Kolejnym jest to, iz będzie w przyszłości wielki przyrost liczby emerytow spowodowany powojennym wyżem demograficznym. To tylko mit - wyż wymarł juz w 40 % a pozostała znaczna część "wyżu" juz dziś jest na emeryturach. Warto zapoznac się z liczba kont emerytalnych z tego okresu a nie "prognozować" na podstawie własnych wyobrażeń.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane