statystyki

Podniesienie wieku emerytalnego nie uchroniło budżetu przed katastrofą

autor: Marek Chądzyński, Grzegorz Osiecki07.10.2014, 07:00; Aktualizacja: 07.10.2014, 08:27
emeryt, komputer

emeryt, komputerźródło: ShutterStock

Podniesienie wieku emerytalnego miało uchronić nas przed finansową katastrofą. Tymczasem od przyszłego roku emerytów znów zacznie przybywać. Majstrowanie przy systemie nie wystarczy, trzeba prosić imigrantów, by wrócili.

Tylko w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych liczba emerytów i rencistów będzie się zwiększać o 60–65 tys. osób rocznie. W Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego ma ich przybywać w tempie 15–16 tys. co rok. A uprawnionych do emerytur mundurowych będzie 7–7,5 tys. więcej. Takie szacunki przedstawiło Ministerstwo Finansów, prezentując ekonomistom główne założenia przyszłorocznego budżetu.


Pozostało 88% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (28)

  • med(2014-10-09 08:50) Zgłoś naruszenie 00

    Budżet uchroniłoby jedynie podniesienie zarobków Polaków.
    Polak zarabiający grosze, nie wytwarza popytu. Jak nie ma popytu, to po co cokolwiek robić albo produkować. W takiej sytuacji można jedynie eksportować do krajów z droższą siłą roboczą. Ale taka gospodarka jest niestabilna i uzależniająca od krajów odbierających eksport. Zarabiają mało, płaci się niskie podatki. Co więcej małe zarobki skłaniają do kombinowania, zarabiania na czarno. Płaca na poziomie przeżycia biologiczne, zmniejsza dynamikę zatrudnienia, demoralizuje, degraduje kraj demograficznie oraz pustoszy masową emigracją do krajów oferujących życie na godziwym poziomie.
    Jedyne okresy ożywienia gospodarczego to te, kiedy ludzie zaczynają zarabiać więcej. Tym bardziej, że nie istnieje żadne wytłumaczenie dlaczego we wspólnej przestrzeni gospodarczej pracownica pracująca na kasie tego samego supermarketu w Polsce dostaje ponad 5 razy mniej niż pracownica wykonująca taką samą pracę na tzw. zachodzie. Ceny już się nie różnią.
    Kiedyś słyszałem takie porównanie, że pieniądze są jak krew, która odżywia cały organizm tak jak pieniądze gospodarkę. Jeśli żyjemy w stanie permanentnej anemii większości organizmu a jedynie kilka większych organów jest przekrwionych - to raczej nie wróżyłbym takiemu organizmowi długiego i szczęśliwego życia.

    Odpowiedz
  • Lex(2014-10-07 11:50) Zgłoś naruszenie 00

    Czy ci ludzie, ktorzy pisza te prognozy sa az tak glupi? Czy oni mysla, ze mlodzi wroca z UK tylko po to aby placic skladki na 40 letnich emerytow wojskowych albo rolnikow? Bo ja juz nie kumam.

    Odpowiedz
  • Świadczy to tylko....(2014-10-21 18:48) Zgłoś naruszenie 00

    ...o tępocie twórców tej ustawy.

    Odpowiedz
  • cd(2014-10-08 18:47) Zgłoś naruszenie 00

    Podniesienie wieku emerytalnego służy tylko do wyprowadzenia dalszych kapitałów z funduszu ubezpieczonych pochodzącego ze składek emerytalnych. Twórcom OFE oraz tym którzy wydłużyli wiek emerytalny należy zabrać paszporty by nie trzeba było ścigać ich po całym Świecie. W następnej kolejności osądzić i OSADZIĆ

    Odpowiedz
  • hans(2014-10-11 16:00) Zgłoś naruszenie 00

    Ciekawe na kogo pracujemy?? Zapewne ktoś pasożytuje na naszej pracy, bo nasza praca niczym nie różni się od tej, którą wykonują na zachodzie Europy.

    Odpowiedz
  • nastek(2014-10-11 15:20) Zgłoś naruszenie 00

    Za to PO ma nowy pomysł, praca aż po grób sześć dni w tygodniu http://wpolityce.pl/polityka/217527-polacy-maja-pracowac-do-smierci-ale-dla-platformy-to-i-tak-za-krotko

    Odpowiedz
  • logik(2014-10-11 09:44) Zgłoś naruszenie 00

    Bogaci nie płacą podatków a dziady państwa nie utrzymają.

    Odpowiedz
  • zofia(2014-10-07 13:11) Zgłoś naruszenie 00

    Czemu z tego cuda, zielonej wyspy, tygrysa europy wypieprzają młodzi i starsi polacy. Robotnicy, inżynierowie, kelnerzy, sprzątaczki, lekarze, położne i pielegniarki, przedsiębiorcy, biznesmeni, muzycy, urzędnicy, żołnierze, politycy, policjanci i wielu, wielu innych.
    Ile będzie trwać w zachwycie nasz chłopsko - styropianowy rząd z poplecznikami i tubami sukcesu którymi są media.

    Odpowiedz
  • Do Pana Andrzej Sylwestrzaka /post 13/(2014-10-08 19:33) Zgłoś naruszenie 00

    Pana marzenia o powrocie XX wiecznego komunizmu na pewno sie nie spełnią. W przedszkolu pomarzyć mozna

    Odpowiedz
  • Dziadek z "Wermachtu" tym kierował.(2014-10-08 15:09) Zgłoś naruszenie 00

    Do poz.17.
    Trafiłeś w samo sedno problemu.
    Mineło już od 1990r. 24 lata tej pseudoreformy całej III RP.

    Odpowiedz
  • do 13(2014-10-07 20:52) Zgłoś naruszenie 00

    Od 2008r nie ma uprzywilejowania nauczycieli co do wieku emerytalnego.

    Odpowiedz
  • JKa(2014-10-07 12:48) Zgłoś naruszenie 00

    A co to da, że emigranci wrócą na bezrobocie? Albo my, mieszkający w kraju, narobimy dzieci? Z urzędu jakieś miejsce pracy dostaniemy za to?

    Odpowiedz
  • zx(2014-10-07 12:03) Zgłoś naruszenie 00

    jak może byc inaczej skoro w Polsce normą staje sie praca bez płacenia skladek,umowy o dzielo, zlecenia itp.

    Odpowiedz
  • Tak to jest....(2014-10-08 13:46) Zgłoś naruszenie 00

    ...jak władza ma w głowie styropian zamiast mózgu.

    Odpowiedz
  • lukas(2014-10-07 12:50) Zgłoś naruszenie 00

    Liczcie na Wietnamczyków, Ukrainców czy inne narodowosci - totalna bzdura...
    Grozi upadek i tyle...

    Odpowiedz
  • ludziom brakuje pieniędzy(2014-10-08 08:25) Zgłoś naruszenie 00

    Nie uchroniło budżetu bo nie mogło uchronić. To było oczywiste dla każdego, tylko nie dla ekonomistów i polityków, jak zwykle zaskoczonych tym co zrobili.
    Podstawowym problemem jest pozbycie się 5 000 000 ludzi w wieku produkcyjnym.
    3 000 000 ludzi pracuje na dobrobyt państw zachodu, tam generując popyt i inwestując swoją energię.
    2 000 000 ludzi nie może znaleźć pracy w kraju.
    Reszta pracuje za marne ochłapy ledwo pozwalające przeżyć, więc nie mogą wygenerować jakiegokolwiek popytu, poza tym na produkty pierwszej potrzeby. Taką drogą nigdzie nie dojdziemy. My wiemy to już od 20 lat. Niestety eksperci ekonomiczni nie mogą albo nie chcą tego zrozumieć.

    Odpowiedz
  • OBSERWATOR 2(2014-10-07 11:23) Zgłoś naruszenie 00

    "liczba emerytów i rencistów będzie się zwiększać o 60–65 tys. osób rocznie."

    Pierwsze prawdziwe stwierdzenie po dotychczasowej propagandzie mówiącej o "milionowych" wzrostach liczby emerytów.

    Autor zapomniał jednak o innej prawdzie - od lipca br. (skutek nowego systemu emerytalnego) przeciętna emerytura zaczęła MALEĆ. Roczne wydatki na emerytury utrzymają się więc na obecnym poziomie (a nawet minimalnie spadną) /w cenach stałych/.

    Skad więc jakieś nadzwyczajne problemy ???

    Powszechny system emerytalny /wyłączając górników/ bilansuje się. Deficyt tworzą inne swiadczenia - głównie RENTY RODZINNE.

    Odpowiedz
  • qwerty(2014-10-07 11:20) Zgłoś naruszenie 00

    Jakoś w ostatnich latach ilość emerytów w ZUS maleje. Podniesiono wiek emerytalny i co, ma rosnąć ? Emeryci sa niesmiertelni i nie umierają ? BZDURA !!!

    Odpowiedz
  • emigracja czy imigracja?(2014-10-07 23:22) Zgłoś naruszenie 00

    Autor chyba nie odróżnia "emigracji" od "imigracji"! ha ha ha...

    Odpowiedz