statystyki

Dłuższy wiek emerytalny łamie międzynarodowe zobowiązania. "Solidarność" skarży Polskę

autor: Tomasz Zalewski29.09.2014, 07:00; Aktualizacja: 29.09.2014, 07:27
Emeryt

Komisja Krajowa „Solidarności” zdecydowała się na złożenie do Międzynarodowej Organizacji Pracy skargi, w której zarzuca polskiemu rządowi, że podwyższając wiek emerytalny do 67 lat, naruszył konwencję nr 102 MOP.źródło: ShutterStock

Prof. Marcin Zieleniecki: W Polsce nie wystąpiły faktyczne przesłanki pozwalające na wydłużenie aktywności zawodowej.


Pozostało 95% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (18)

  • gość(2014-09-30 08:07) Zgłoś naruszenie 00

    Sprawiedliwości niema i nie będzie Mam przepracowane 51 lat pracy wiek mój 65 lat i była minister pracy dołożyła 7 miesięcy. W między czasie w tym roku zachorowałem i moja firma dała mi pismo że jak będę chorował ponad 182 dni to jestem zwolniony mimo że jestem na ochronie przed emerytalnej a do emerytury pozostało mi 6 miesięcy. Niech żyją nasze związki zawodowe i cały ten rząd z kopaczką na czele.

    Odpowiedz
  • Wasz karlusek PO Kaszub i Prusek(2014-09-29 12:39) Zgłoś naruszenie 00

    Moi uprzywilejowani Górnicy i mundurowi.
    Ta wredna Solidarność łamie moją "reformę" emerytalną.
    Już ja im z Brukseli POkażę

    Odpowiedz
  • Niemcy wycofali sie z tego. A my?(2014-09-30 00:59) Zgłoś naruszenie 00

    Praca aż do śmierci ... No i właśnie dlatego Polki nie chca rodzić dzieci. Bo po co? Na biedę i harówę?
    Wcale im się nie dziwię.

    Odpowiedz
  • pytam(2014-09-30 00:52) Zgłoś naruszenie 00

    Czy ktoś tu się boi zagranicy?

    Odpowiedz
  • Znawca(2014-09-30 15:48) Zgłoś naruszenie 00

    Tu nie tylko chodzi o wydłużenie wieku emerytalnego do 67 lat.
    Ale także o przywileje Górników i mundurowych i ich wysokie wcześniejsze emerytury - naszym kosztem.
    To jest dyskryminacja ludzi , którą należy zaskarżyć do Trybunału Praw człowieka w Strasburgu

    Odpowiedz
  • gosc(2014-09-29 15:52) Zgłoś naruszenie 00

    Pracowac cale zycie az do smierci na chwale zus I jego 35 tysiecy urzednikow.

    Odpowiedz
  • ola(2014-09-29 14:22) Zgłoś naruszenie 00

    Rozpoczęłam pracę 1980 roku. I wtedy ustawodawca gwarantował , że w wieku 55 lat czyli po 35 lwtach pracy będę mogła przejść na emrtyturę. Niestety w 1989r zmienino zapis i wydłużono mi wiek emerytalny do 60 roku życia. A w 2013 roku wydłużono mi ten wiek do 67 roku życia i zrównano z wiekiem mężczyzn. Czyli kobietom wydłużono wiek emerytalny o 12 lat a mężczyznom o 7 lat .
    Gdzie tu sprawiedliwość ?
    Tak kobiety żyjà dłużej ale RODZĄ DZIECI I JE WYCHOWUJĄ .Przez to mają niższe wynagrodzenia o ok. 30%. Okres wychwywania dziecka nie liczy się do lat składkowych co jeszcze bardziej zmniejsza przyszłą emeryturę.
    Dlatego Polki nie chcą rodzić dzieci. Nie mają ani pracy ani zapewnionego bytu dla rodziny.
    Przez te wszystkie rewolucje emerytalne jedynie GRUPY UPRZYWILEJOWANE POZOSTAŁY NIETKNIĘTĘ albowiem ich prawa nabyte popzostały nienaruszone. Dalej policjant krawężnik zatrudniony w policji do końca 2012 roku może przejść na emeryturę po 15 latach pracy !!!
    Efekt jest taki , że ja nadal muszę pracować kilkanaście lat do emerytury chociaź mam ponad 30letni staż zawodowy..
    A moja emerytura po blisko 50 latach pracy będzie wynosić zaledwie 1/3 emerytury policjanta z 15 stażem pracy. Paranoja. Nie mówiąc o tym , że w tym czsie urodziłam i wychowałam DWOJE PODATNIKÓW NIEWOLNIKÓW OBECNEGO SYSTEMU.
    Niech te dzieci wyjeżdzają jak najdalej z tego BAGNA!

    Odpowiedz
  • ministrant(2014-09-30 13:07) Zgłoś naruszenie 00

    Chcieliśmy solidarności,która zabrała nam wszystkie przywileje co nam komuna dała.Dzięki komunie mam wcześniejszą emeryturę,szkodliwe dostawałem i emeryturę.Poszli w PiS-du z taką solidarnością.PO i PiS to dawne AWS to równa się SOLIDARNOŚĆ.

    Odpowiedz
  • Polak(2014-09-29 12:30) Zgłoś naruszenie 00

    Pracować do 67 lat ale gdzie, jak po 55 roku nigdzie nie przyjmują?To co jest obecnie na rynku pracy,to poniżanie
    ludzkiej godności, nasi przywódcy tworzą prawo pracy jedynie dla siebie,sami pracują za godziwe stawki, mają premie
    i odprawy, zaś zwykłego pracownika nikt i nic nie chroni, szkoda słów.

    Odpowiedz
  • trafia to za granicę,gdyż nasi nieudaczni prawnicy(2014-09-29 08:58) Zgłoś naruszenie 00

    podążają ku lepszemu dla siebie i TK oczywiście!!!Okradanie polskiej społeczności domeną PO+psl.Nigdy nie zagłosuję na fanatyków wysokich odpraw i nagród kosztem podatnika czyli przeciętnego obywatela,który po przepracowaniu niekiedy 50 lat musi grzebać w śmietnikach aby przeżyć-ale według PO żyje w wolnej europie.

    Odpowiedz
  • major(2014-09-29 11:53) Zgłoś naruszenie 00

    Obawiam się, że akurat konwencja 102 MOP nic tu nie pomoże. Zapis art.5 ust.2 konwencji MOP mówi o tym, że ustalony wiek nie powinien przekraczać sześćdziesięciu pięciu lat, jednakże wyższy wiek może być ustalony przez właściwe władze ze względu na zdolność do pracy osób starszych w danym kraju.
    Tu jedynie zmiana rządu na taki, który ustawę "67" uchyli i przywróci poprzedni stan jest dla Polaków szansą. Nie utraćmy tej szansy. Przegońmy PO, PSL i TR do diabła raz na zawsze!

    Odpowiedz
  • senior(2014-09-29 11:08) Zgłoś naruszenie 00

    Kto ten twór ,nazwał Trybunałem Konstytucyjnym ? przecież oni łamią konstytucję prawie w każdym wyroku.Jedno a najważniejsze,prawo działa wstecz,i można zabierać prawa nabyte na stałe,po prostu cyrk.

    Odpowiedz
  • do 4 ja(2014-09-29 10:51) Zgłoś naruszenie 00

    Ty wyjedz - przekonasz sie, ze gdzie indziej jest inaczej,
    lemingu!

    Odpowiedz
  • chinczyk(2014-09-29 10:51) Zgłoś naruszenie 00

    Polska wydłużyła wiek emerytalny nie bez powodu, ktoś musi pracować na przywileje emerytalne górników, mundurowych i innych uprzywilejowanych. Zasada jest prosta jak ktoś pracuje krócej to ktoś inny musi pracować dłużej żeby go utrzymać. Średni wiek przechodzenia na emeryturę w Polsce wynosi zaledwie 60 lat pomimo podniesienia wieku emerytalnego do 67 roku życia.

    Odpowiedz
  • ja(2014-09-29 10:19) Zgłoś naruszenie 00

    niuniek WYJEDŹ z Polski

    Odpowiedz
  • Dodek(2014-09-29 10:11) Zgłoś naruszenie 00

    Hipokryzja władzy i TK w tym kraju jest porażająca. Ja mam 34 lata pracy, zacząłem więc pracować w 1980r. Zarówno rząd jak i TK uważają , że nie mam praw nabytych. Przepisy ówcześnie obowiązujące pozwalały mi przejść na emeryturę w wieku 65 lat. Natomiast osoby , które zgłosiły sie do pracy w służbach mundurowych do dnia 31.12.2012r. mają te prawa i mogą przechodzić na emeryturę już po 15 latach pracy. Jak świat światem czy to rządziła komuna , czy to jest "nibydemokracja" zawsze są w tym kraju równi i równiejsi - aparat władzy, aparat przymusu , aparat sprawiedliwości zawsze będzie uprzywilejowany- bo jest potrzebny do trzymania narodu za twarz.

    Odpowiedz
  • niuniek(2014-09-29 09:21) Zgłoś naruszenie 00

    Niestety Polska stała się za sprawą zakłamanego Tuska państwem wrogo nastawionym do zwykłego szarego obywatela. Zasługę Tuska jest to , iż przeciętnego Polaka w perspektywie czeka nędzne życie na poziomie egzystencji ( za mało żeby żyć , za dużo żeby zdechnąć ). Jedno jedyne sensowne rozwiązanie - ucieczka na stałe z tego piekła , które nam zgotowali oszukańczy i zakłamani do kości politycy pokroju Tuska ( ale też niestety i Komorowskiego , który doskonale kamufluje skutki swojej krzywdzącej szarych obywateli działalności ).

    Odpowiedz
  • ika(2014-10-07 00:03) Zgłoś naruszenie 00

    dlaczego ludzie którzy pracowali od 15 lat i w tej chwili mają przepracowane 35-38 lat my z rocznika 1960 co powinniśmy nie mieć podniesionego wieku emerytalnego mając tyle lat pracy, sądzę że jesteśmy poszkodowani bo jak zaczęłam pracować to mówiono że kobieta do 55 lat, póżni do 58 następnie do 60 lat a teraz ja np. rocznik 1960 lipiec 2 lata i 7 miesięcy czy to nie jest głupota kogoś nie myślącego logicznie dodaliście jeszcze mi i innym uczciwie pracującym tyle lat no to już jest nie normalne, ale nie ma się co dziwić u nas tak było jest i będzie i wkurzające jest to że po 37 latach bez wychowawczego i nie należy się emerytura a nie jeden przepracuje 25 lat i ma to dlaczego nie można zrobić dla tych co mają tyle lat przepracowane zasiłek przedemerytalny aby nie chodzić po urzędach pracy bo i tak nikt po 50 tce nie potrzebuje do pracy i złym pojęciem jest ministra że mamy się dokształcać Panie Ministrze niech Pan głupot nie opowiada bo jak to słyszę to mi się nie dobrze robi.

    Odpowiedz